Retinopatia cukrzycowa − leczenie laserem może pomóc!

29. 4. 2018 · 4 minuty czytania

Cukrzyca to choroba XXI wieku. Cierpi na nią przeszło 400 milionów ludzi na całym świecie. Jednym z jej powikłań jest retinopatia oka. Czym grozi to schorzenie i jak je leczyć? Sprawdź!

Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Retinopatia cukrzycowa − leczenie laserem może pomóc!

Cukrzyca śmiało może być nazywana chorobą cywilizacyjną, która zbiera ogromne żniwo na całym świecie. Czy wiesz, że powikłania nieleczonej cukrzycy mogą prowadzić do amputacji nóg, a także do utraty wzroku. Retinopatia cukrzycowa to groźne powikłanie cukrzycy typu 1 i typu 2. Można jednak je leczyć. Bezpieczną i skuteczną metodą leczenia retinopatii cukrzycowej jest laseroterapia. Zobacz, na czym polega.

Cukrzyca − problem XXI wieku

Według danych WHO już 422 miliony ludzi choruje na tę chorobę, a co roku przyczynia się ona do 1,6 miliona zgonów. Już prawie co dziesiąty Polak zmaga się z cukrzycą, a 64% Polaków ma nadwagę, która jest dużym czynnikiem ryzyka, co wskazuje na to, że problem będzie narastał.

Czy wiesz, że to powikłania cukrzycy powodują największe spustoszenie w organizmie i prowadzą do bardzo poważnych powikłań, takich jak amputacje stopy czy utrata wzroku?

Sprawdź też, jak leczyć cukrzycę u osób starszych.

Cukrzyca

 

Cukrzycowa retinopatia oka − co to jest?

Z początku hiperglikemia nie daje objawów w narządzie wzroku. Jednak z czasem trwania choroby, prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta. Chociaż wahające się stężenia glukozy we krwi uszkadzają wzrok w różny sposób, najgroźniejszymi chorobami są retinopatia cukrzycowa oka oraz makulopatia.

Problem retinopatii do niedawna dotyczył głównie pacjentów z cukrzycą insulinozależną, czyli typem 1 (dotyka 90% pacjentów po 25 − 30 latach trwania choroby). Jednak cukrzycę typu 2 często rozpoznaje się po wielu latach − wtedy już można zauważyć zmiany w oku.

Zobacz też preparaty regulujące poziom cukru.

Co to jest cukrzycowa retinopatia oka

 

Utrata wzroku jest nagła, a przez wiele lat choroba jest bezobjawowa i może być dostrzeżona tylko w czasie badania okulistycznego.

Początkowy etap cukrzycowej choroby oczu nazywa się retinopatią nieproliferacyjną. Drobne naczynia siatkówki zaczynają przeciekać, a następnie zamyka się ich światło, co prowadzi do niedokrwienia. W tej fazie utrata wzroku jest rzadka, występuje tylko w przypadku obrzęku plamki.

Z czasem siatkówka wchodzi w fazę proliferacji, a tym samym pojawiają się na niej nowe, patologiczne naczynia. W tym momencie leczenie retinopatii cukrzycowej jest już konieczne. Jeśli go nie włączysz to nowopowstałe, kruche naczynia zaczną krwawić do ciała szklistego i wypełnią gałkę oczną. Wylewy mogą prowadzić do odwarstwienia siatkówki, a tym samym − możesz stracić wzrok. Sama proliferacja naczyń jest także podłożem do rozwinięcia jaskry wtórnej neowaskularnej.

Sprawdź też leki dla diabetyków.

Retinopatia cukrzycowa − leczenie laserem

Co zrobić jeżeli dopadnie Cię retinopatia cukrzycowa? Laseroterapia jest bezpieczną metodą leczenia tego schorzenia. Terapię zaczyna się od wyrównania metabolicznego choroby, obniżenia stężeń lipidów i normalizacji ciśnienia tętniczego. Następnie wzrok leczy się laserem.

Retinopatia cukrzycowa leczenie laserem

 

Ratunkiem dla wielu pacjentów z zaawansowaną (proliferacyjną) retinopatią cukrzycową może być fotokoagulacja lub laserowa koagulacja siatkówki. Na czym ona polega? Okulista koaguluje dużą powierzchnię siatkówki przez niszczenie obszarów niedokrwienia i zmniejszanie ilości czynnika wzrostowego śródbłonka naczyniowego (VEGF). Mówiąc prościej w takcie zabiegu patologiczne naczynia są „wypalane”, co zapobiega wylewom i odklejaniu siatkówki.

Skutecznie i w odpowiednim momencie wykonana laseroterapia oka może zmniejszyć ryzyko poważnej utraty wzroku nawet o 90%!

Czasem konieczne jest dodatkowe usunięcie ciałka szklistego i zastąpienie go gazem lub substancją syntetyczną. Jednak zabieg laseroterapii jest całkowicie bezpieczny, można go wykonywać wielokrotnie, a nawet u kobiet w ciąży.

Leczenie retinopatii cukrzycowej

 

W przypadku cukrzycowego obrzęku plamki nie ma konieczności leczenia oka laserem. Doszklistkowe iniekcje anty-VEGF hamują wspomniany wyżej czynnik wzrostu, który odpowiada za rozwój obrzęku i proliferację naczyń.

Jako uzupełnienie leczenia można zastosować także przeciwciało monoklonalne przeciwko czynnikowi wzrostu naczyń.

Sprawdź też witaminy i minerały dla diabetyków.

Retinopatia cukrzycowa oka − profilaktyka

Jeżeli masz cukrzycę typu 2, warto zbadać się u okulisty. Badania takie powtarzaj co najmniej co rok. Gdy doskwiera Ci cukrzyca typu 1, zbadaj się okulistycznie nie później niż 5 lat od postawienia diagnozy i także badaj się co roku.

Retinopatia cukrzycowa oka − profilaktyka

 

Bardzo duże znaczenie w profilaktyce retinopatii cukrzycowej ma dobre wyrównanie choroby, zapobieganie wahaniom glikemii, dbałość o gospodarkę lipidową oraz kontrola ciśnienia tętniczego. Staraj się, żeby nie dopuścić do rozwoju retinopatii oka, bo wiąże się ona także ze zwiększonym ryzykiem zawału serca, udaru, nefropatii czy amputacji.

Zmniejszone stężenie glukozy we krwi, oceniane chociażby za pomocą hemoglobiny glikowanej (HbA1C), obniża ryzyko powikłań zarówno ze strony wzroku, jak i innych narządów.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Klaudia Dopytalska
    Klaudia Dopytalska
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Klaudia Dopytalska
    Klaudia Dopytalska
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice