Sucha skóra na szyi — jakie są przyczyny i jak ją pielęgnować?

12. 9. 2022 · 6 minut czytania

Jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się suchej skóry na szyi i jak ją właściwie pielęgnować? Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać!

Sandra Słuszewska
Sandra Słuszewska
Sucha skóra na szyi — jakie są przyczyny i jak ją pielęgnować?

Wiele osób w trakcie codziennej pielęgnacji twarzy zapomina zadbać o skórę szyi. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że także szyja i dekolt wymagają stosowania odpowiednich kosmetyków, co może zapobiegać przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek. Należy przestrzegać kilku ważnych zasad, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień oraz przesuszeń w tych rejonach. Po jakie preparaty warto sięgnąć? Po czym da się poznać bardzo suchą skórę na szyi? Wyjaśniamy!

Sucha skóra na szyi — przyczyny

Należy pamiętać o tym, że skóra szyi i dekoltu zawiera mniej elastyny oraz kolagenu niż skóra twarzy, co sprawia, że jest znacznie delikatniejsza. Ponadto w tej okolicy występuje mniejsza liczba gruczołów łojowych, a to wiąże się z mniejszym natłuszczeniem naskórka, a także większym prawdopodobieństwem występowania podrażnień. Jakie mogą być przyczyny suchej i swędzącej skóry na szyi? Oto niektóre z nich:

  • Uwarunkowania genetyczne,
  • Narażenie skóry na obecność substancji drażniących,
  • Zaburzenia hormonalne, np. w trakcie ciąży, menopauzy,
  • Notoryczne przebywanie w klimatyzowanych bądź mocno ogrzewanych pomieszczeniach,
  • Wiek – wraz z upływem lat zmniejsza się zdolność skóry do produkcji lipidów,
  • Zanieczyszczenia powietrza,
  • Stres — kortyzol (hormon stresu) przyczynia się do zwiększenia ubytku kwasu hialuronowego i kolagenu, czego efektem może być sucha wiotka skóra na szyi,
  • Nieodpowiednia pielęgnacja,
  • Stosowanie niektórych leków, takich jak kortykosteroidy, retinoidy,
  • Niedobory witamin w diecie,
  • Choroby ogólnoustrojowe i dermatologiczne, np. cukrzyca, atopowe zapalenie skóry.

Dowiedz się także, czym jest spowodowane swędzenie skóry po opalaniu.

Sucha skóra na szyi przyczyny

Sucha skóra na szyi — objawy

Bardzo suchą skórę szyi, podobnie jak szarą cerę twarzy, określa się jako patologiczny stan skóry. Po czym rozpoznać tego rodzaju nieprawidłowość? Cechami charakterystycznymi suchej skóry szyi są:

  • Szorstkość,
  • Świąd,
  • Zauważalne złuszczanie naskórka,
  • Czasami kłucie skóry,
  • Nieprzyjemnie uczucie ściągnięcia — najczęściej po gorącej kąpieli.

Nierzadko widać na niej także niewielkie pęknięcia, co może prowadzić do stanu zapalnego. Ponadto warto pamiętać, że sucha, swędząca skóra na szyi łatwo ulega podrażnieniom i zaczerwienieniom. Bardzo często jest również matowa i pozbawiona blasku. 

Sprawdź także, czym jest łuszcząca się skóra na twarzy.

Sucha skóra na szyi — jak pielęgnować?

Czerwona, sucha skóra na szyi wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jakiej? Pierwszym krokiem codziennego rytuału powinno być jej oczyszczanie. Nie poleca się jednak stosowania w tym celu szorstkiej gąbki oraz zwykłego mydła, ani nadmiernego tarcia ręcznikiem. Najlepszym wyjściem jest używanie bardzo delikatnych preparatów, dedykowanych problemowi przesuszonego naskórka. Podczas kąpieli staraj się wybierać kosmetyki z dodatkiem odpowiednich składników odżywczych, np. nawilżający olejek do kąpieli i pod prysznic Bioderma Atoderm Huile De Douche. Obecność witaminy PP w olejku umożliwia odbudowę bariery skórnej, a składniki roślinne minimalizują uczucie ściągnięcia skóry. Oczywiście suchej skóry szyi i dekoltu nie należy myć gorącą wodą, aby dodatkowo jej nie podrażnić. 

Przeczytaj również, czego efektem mogą być suche plamy na twarzy.

Drugim etapem pielęgnacji suchej, łuszczącej się skóry na szyi będzie nałożenie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych: kremu lub serum do twarzy, szyi i dekoltu. Można również aplikować nawilżające kremy do ciała lub balsamy do ciała, np. balsam do ciała Allerco, który nawilża, natłuszcza i łagodzi ewentualne podrażnienia. Najlepiej, aby tego rodzaju preparaty zawierały:

  • Witaminę A — antyoksydant warunkujący utrzymanie nabłonka w dobrym stanie, a także przyczyniający się do poprawy kolorytu skóry i wsparcia jej regeneracji,
  • Witaminę C — silny przeciwutleniacz, który stanowi ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym, co znacznie hamuje procesy starzenia się skóry,
  • Witaminę E — nie bez powodu nazywa się ją witaminą młodości, spowalnia procesy starzenia się naskórka, a również wykazuje działanie regeneracyjne i nawilżające,
  • Kolagen — dzięki niemu skóra może zachować swoją gęstość oraz jędrność,
  • Kwas hialuronowy — odpowiada za właściwy poziom nawilżenia skóry oraz przynosi ukojenie podrażnionej cerze,
  • Panthenol — wspomaga regenerację uszkodzonej skóry, np. atopowej, suchej i podrażnionej.
Sucha skóra na szyi objawy

Kosmetyki do suchej skóry na szyi

Wybór właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych ma kluczowe znaczenie w walce o nawilżoną, elastyczną i zdrową skórę. 

  • Godnym polecenia produktem do pielęgnacji atopowej, bardzo suchej i swędzącej skóry szyi jest, np. balsam do ciała Bioderma – Atoderm Intensive Baume. Dzięki regularnemu stosowaniu tego kosmetyku można znacząco zmniejszyć podrażnienia. Wszystko dzięki kompleksowi Lipigenin na bazie biolipidów, które wspierają odbudowę uszkodzonej bariery skórnej. 
  • Ponadto ukojenie zaczerwienionej suchej skórze szyi może przynieść także emulsja nawilżająca CeraVe  przeznaczona dla skóry suchej i bardzo suchej. Produkt jest pozbawiony parabenów, silikonów, barwników oraz olejów mineralnych, przez co dobrze działa na suchą i wrażliwą cerę z tendencją do podrażnień. 
  • Na uwagę zasługują również żele aloesowe, np. żel z aloesem Floslek, ponieważ sok z aloesu to bogactwo składników odżywczych o działaniach regenerującym i nawilżającym.

Sprawdź także mleczka do ciała, które szybko się wchłaniają oraz nie pozostawiają lepkiej, nieprzyjemnej warstwy.

Warto też pamiętać o regularnym zastosowaniu delikatnej maseczki złuszczającej. Dzięki temu łatwo usuniesz martwy naskórek, a sucha skóra na szyi stanie się wygładzona, a także zwiększy się jej zdolność wchłaniania składników aktywnych obecnych w kosmetykach.  Nie zapominaj, że sucha skóra na szyi i dekolcie może być wynikiem szkodliwego działania promieni słonecznych. Aby temu zapobiec, sięgnij po krem z wysokim filtrem, np. krem do skóry suchej SPF 50+ Bioderma.

Masaż szyi

Masaż jako ratunek dla suchej i czerwonej skóry na szyi

Oprócz aplikacji odpowiednich preparatów masaż szyi i dekoltu jest podstawą dla zachowania młodego wyglądu tego obszaru ciała. Dzięki niemu pobudzisz krążenie, dotlenisz komórki, a także zadbasz o ich stymulację do wytwarzania nowych włókien kolagenowych. Masaż nie tylko złuszcza martwy naskórek, ale również ułatwia wnikanie składników aktywnych. By ułatwić wykonywanie odpowiednich ruchów, podczas masażu najlepiej używać tłustego kremu lub dedykowanych olejków. Pamiętaj, że oleje roślinne są znakomitym źródłem NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych), które natłuszczają cerę oraz chronią ją przed działaniem czynników zewnętrznych.

Poznaj również domowe sposoby na suchą skórę twarzy, aby móc cieszyć się zdrową i pełną blasku cerą.

Podsumowanie

Podczas codziennej pielęgnacji twarzy oraz ciała wiele osób zapomina o dekolcie i szyi. Wówczas ten obszar staje się bardziej narażony na podrażnienia czy przesuszenie. Warto zatem pamiętać o kilku ważnych zasadach pielęgnacji oraz o stosowaniu delikatnych preparatów, które sprawią, że sucha skóra na szyi nie będzie Twoim problemem.

Źródła:

  1. Kacalak-Rzepka A., Bielecka-Grzela S., Klimowicz A., Wesołowska J., Maleszka R., Sucha skóra jako problem dermatologiczny i kosmetyczny, https://old.pum.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0018/13266/54-03-08.pdf  [dostęp 16.09.2022 r.]
  2. Jałowska M., Adamska K., Leczenie objawów i dolegliwości wywołanych suchością skóry, Aesthetica 2017; 2 (20): 86–90, https://aesthetica.com.pl/clients/25/files/files/Aesthetica_nr20s.pdf [dostęp: 16.09.2022 r.]
  3. Bojarowicz, A. Płowiec, Wpływ witaminy A na skórę, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2010, nr 91, s. 352–356., http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-3-352.pdf [dostęp: 16.09.2022 r.]
  4. W. Czerwonka i in., Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 2019, nr 1, s. 13–16., http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2019.1-1.pdf [dostęp: 16.09.2022 r.]

 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Sandra Słuszewska
Sandra Słuszewska
Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat zdrowia, a także poznawać tajniki pielęgnacji skóry. Kocham rośliny, a moja dusza podróżnika sprawia, że zaczynam dzień od sprawdzenia tanich lotów na najbliższy weekend.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Sandra Słuszewska
Sandra Słuszewska
Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice