Suche plamy na twarzy: kiedy to błąd pielęgnacji, a kiedy objaw choroby?
Suche plamy na twarzy mają różne pochodzenie. Często wskazują na przesuszoną lub odwodnioną skórę. Bywa, że za nieestetycznymi zmianami stoją poważne choroby. Dowiedz się więcej!
Spis treści
Suche plamy na twarzy mogą mieć bardzo prozaiczną przyczynę − odwodniona skóra lub przesuszona, sucha cera. Czasem jednak tego typu objaw może wskazywać na poważną chorobę. Co mogą oznaczać suche plamy na twarzy i kiedy udać się z nimi do lekarza?
Suche plamy na twarzy
Przyczyn suchych plam na twarzy jest wiele. Sucha skóra, ogniska zrogowaciałego naskórka czy rumieniowo-złuszczające się plamy na twarzy są niewątpliwie defektem estetycznym. Mogą być symptomem dermatologicznych schorzeń, takich jak wyprysk kontaktowy alergiczny (więcej o wyprysku kontaktowym możesz przeczytać w artykule: Wyprysk kontaktowy alergiczny: jak go wyleczyć?) lub też wskazywać na podrażnienia. Jeżeli chcesz zlikwidować czerwone, suche plamy na twarzy najpierw warto ustalić ich przyczyny.
Suche plamy na twarzy − przyczyny ich powstawania
Jeśli zauważasz na skórze jedynie złuszczanie, bez rumienia, w postaci suchych rozsianych na twarzy ognisk, najczęściej przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja skóry, nieodpowiednie nawilżenie czy wpływ czynników zewnętrznych, takich jak mroźne powietrze w trakcie zimy czy spędzanie długich godzin w klimatyzowanych pomieszczeniach. W takim przypadku najważniejsze jest dobranie właściwych, miejscowych preparatów nawilżających, np. kremów nawilżających, a także nawodnienie od „środka” − staraj się wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Wiele osób zapomina o piciu wody w trakcie dnia, co niestety negatywnie odbija się na wyglądzie skóry, która traci jędrność, nawilżenie i staje się bardziej wiotka.
Inną przyczyną suchych plam na skórze twarzy może być nadużywanie preparatów złuszczających, czyli peelingów do twarzy gruboziarnistych lub peelingów chemicznych, które zawierają alfa- lub beta-hydroksykwasy (kwas jabłkowy, migdałowy, mlekowy czy salicylowy). Zabiegi nie powinny być wykonywane częściej niż 1 − 2 razy w tygodniu.
Bardzo często zdarza się również, że kosmetyki do codziennej pielęgnacji są niewłaściwie dobrane do typu cery − przy skórze wrażliwej, naczynkowej czy suchej raczej nie stosuj preparatów do cery trądzikowej, które w tych przypadkach będą podrażniały i wysuszały skórę, doprowadzając do powstania suchych plam na twarzy.
Czerwone, suche plamy na twarzy − przyczyny
Czerwone, suche, grudkowe plamy na twarzy mogą być skutkiem także niektórych chorób alergicznych, takich jak wyprysk. Może on występować w postaci wyprysku kontaktowego z podrażnienia i alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry. Przyczyną tego może być też atopowe zapalenie skóry. Niekiedy czerwone, suche, grudkowe plamy mogą być reakcją fotoalergiczną, którą wywołało promieniowanie słoneczne. Choroby te oprócz zmian skórnych, objawiają się też często świądem skóry.
Do przyczyn alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry należy między innymi alergia na kosmetyki, a także ich składowe (np. konserwanty czy barwniki, substancje zapachowe) czy żywice syntetyczne, które często stanowią budulec noska od okularów.
Wyprysk kontaktowy alergiczny czy z podrażnienia najczęściej początkowo ogranicza się do miejsca kontaktu z daną substancją, więc często zmiany rumieniowo-złuszczające się czy rumieniowo-grudkowe możesz zauważyć tylko w pewnych obszarach twarzy. W przypadku tych schorzeń pielęgnacja nie wystarczy i oprócz unikania substancji sprawczych, konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów leczniczych, np. maści na problemy skórne.
Czerwone plamy na twarzy mogą być objawem również łojotokowego zapalenia skóry. Zmiany te występują u osób ze skłonnością do łojotoku, zazwyczaj w okolicy międzybrwiowej, na policzkach czy wzdłuż fałdów nosowo-wargowych. W takim przypadku lekarz może przepisać Ci środki przeciwgrzybiczne w połączeniu z preparatami przeciwzapalnymi.
Pojedyncze ogniska rumieniowo-złuszczające się mogą być także objawem grzybicy skóry. W przypadkach podejrzenia grzybicy skóry, lekarz pobierze od Ciebie wymazu do badania mykologicznego, a w razie potrzeby zaleci leczenie preparatami przeciwgrzybicznymi.
Sprawdź też objawy grzybicy stóp.
Suche plamy na twarzy - jak sobie radzić?
Kiedy zauważysz u siebie suche plamy na twarzy, przede wszystkim warto skonsultować się z dermatologiem, żeby ocenił stan Twojej skóry i określił przyczynę złuszczania naskórka. Jeśli dermatolog wykluczy patologie skóry, warto przyjrzeć się stosowanym kosmetykom i pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry z zewnątrz, jak i od „środka”.