Tamponada serca − objawy. Jak wygląda triada Becka?

22. 1. 2020 · 3 minuty czytania

Tamponada to upośledzenie kurczliwości serca spowodowane nadmiernym nagromadzeniem się płynu w worku osierdziowym. Schorzenie wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. Dowiedz się więcej na ten temat!

Edyta Jakubik
Edyta Jakubik
Tamponada serca − objawy. Jak wygląda triada Becka?

Tamponada serca polega na upośledzonej kurczliwości serca spowodowanej nagromadzeniem się bardzo dużej ilości płynu w worku osierdziowym. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Na szczęście do tamponady dochodzi stosunkowo rzadko − szacuje się, że występuje u dwóch pacjentów na 10000 osób w Stanach Zjednoczonych. się sprawdź, w jakie są objawy tamponady serca.

Tamponada serca − co to jest?

Serce w ciele człowieka jest umieszczone w specjalnym worku, zwanym workiem osierdziowym. W prawidłowych warunkach znajduje się w nim ok. 35 ml płynu.

Worek osierdziowy ma za zadanie chronić Twoje serce przed tarciem występującym w trakcie jego pracy. Przy zwiększonej ilości płynu w worku osierdziowym dochodzi do zaburzenia funkcji serca jako pompy. W jaki sposób? Nadmierna ilość płynu spowoduje wzrost ciśnienia w worku osierdziowym, co będzie skutkowało spadkiem ciśnienia krwi w jamach serca. To z kolei sprawi, że mniej krwi trafi do serca i będzie mogło wyrzuć mniej krwi na obwód, żeby odżywić wszystkie narządy.

Sprawdź też leki i preparaty na serce oraz krążenie.

Tamponada serca

 

Tamponada serca − przyczyny

Do tamponady serca może dojść nagle, najczęściej wskutek działania mechanicznego lub powoli na skutek toczącego się procesu w organizmie człowieka. W wyniku powolnego napełniania worka osierdziowego objawy tamponady mogą pojawić się dopiero przy 2000 ml płynu, natomiast podczas szybkiego napływu płynu do worka osierdziowego – nawet 100 ml może doprowadzić do wystąpienia objawów.

Jakie są najczęstsze przyczyny wystąpienia tamponady?

  • Choroby nowotworowe (najczęściej) − zwykle rak płuca, oskrzela i przerzuty (głównie rak sutka, czerniak)
  • Infekcja − zapalenie osierdzia spowodowane bakteriami, wirusami
  • Zawał serca − np. w mechanizmie pęknięcia komory serca
  • Pęknięcie tętniaka aorty wstępującej, która uchodzi bezpośrednio z serca
  • Urazy klatki piersiowej − np. w wyniku rany kłutej albo wypadku komunikacyjnego (wtedy dochodzi do uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych i krwawienia do worka osierdziowego)
  • Powikłanie zabiegów kardiologicznych − np. usuwanie elektrod z serca lub kardiochirurgicznych (wymiana zastawki)

Sprawdź też, na czym polega nerwica serca.

Tamponada serca − objawy

Objawy tamponady osierdzia powinny zostać jak najszybciej rozpoznanie, bo jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Jeśli pacjent nie otrzyma natychmiastowej pomocy może dojść do wstrząsu i zatrzymania krążenia. Symptomy mogą być bardzo zróżnicowane w zależności od nasilenia tamponady i innych chorób przewlekłych. Z kolei nasilenie dolegliwości wiąże się z szybkością gromadzenia się płynu w worku osierdziowym, jego rozciągliwości, ciśnień wypełnienia i podatności ścian komór serca na ucisk.

objawy tamponady serca

 

Jakie daje symptomy tamponada osierdzia? Objawy to ból w klatce piersiowej, zlokalizowany za mostkiem i duszność, która nasila się w pozycji leżącej. Pojawia się zwiększona męczliwość, kaszel i utrudnione połykanie, a także może dojść do omdlenia i pełnej utraty przytomności.

Sprawdź też, jakie są objawy niewydolności krążenia.

U chorych występuje charakterystyczna triada objawów tamponady osierdzia (tzw. triada Becka), na którą składają się:

1. Hipotensja, czyli obniżone ciśnienie skurczowe krwi, poniżej 90 mmHg,

2. Bardzo słabo słyszalne tony serca i słabo wyczuwalne tętno

3. Nadmiernie wypełnione żyły szyjne, wynikające zastoju krwi

tamponada osierdzia objawy

Tamponada serca − pierwsza pomoc

Niestety w warunkach pozaszpitalnych pomoc choremu jest bardzo ograniczona. Najważniejsze, żeby wezwać natychmiast pogotowie. Tamponada serca zawsze wymaga leczenia szpitalnego, a rokowanie zależy od szybkości rozpoznania i wdrożonego leczenia. U pacjentów z nasilonymi objawami tamponady osierdzia konieczne jest natychmiastowe nakłucie worka osierdziowego, czyli tzw. perikardiocenteza w celu odbarczenia serca. Zabieg wykonuje się z dojścia tuż poniżej mostka pod kontrolą USG lub RTG. W niektórych ciężkich przypadkach potrzebna jest operacja kardiochirurgiczna.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją. W wolnym czasie prowadzę swojego bloga na Instagramie (dr.jakubik), związanego z medycyną i zdrowiem.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją....
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice