Wstrząśnienie mózgu u dziecka – jak rozpoznać i jak leczyć wstrząśnienie mózgu u dziecka?
Wstrząśnienie mózgu u dziecka daje objawy, które zwykle ustępują w przeciągu kilku dni. Dziecko wymaga wówczas odpoczynku umysłowego i fizycznego. Kiedy zgłosić się z dzieckiem do lekarza?
Spis treści
Wstrząśnienie mózgu stanowi jedno z najczęstszych uszkodzeń mózgu u dzieci. Szczególnie często dotyka dzieci doznających urazów głowy w wyniku uprawiania sportu. W początkowym okresie może dawać niewielkie objawy, dlatego niekiedy można je przeoczyć. Jak rozpoznać wstrząśnienie mózgu u dziecka po uderzeniu w głowę? Jak postępować?
Co to jest wstrząśnienie mózgu u dziecka?
Wstrząśnieniem mózgu nazywa się krótkotrwałe, przejściowe zaburzenie czynności mózgu powstałe w wyniku urazu. Zalicza się je do łagodnych urazowych uszkodzeń mózgu (ang. mTBI – Mild Traumatic Brain Injury). Uraz powodujący wstrząśnienie mózgu może być efektem:
- Bezpośredniego działania sił zewnętrznych na głowę, np. podczas upadku na głowę, uderzenia piłką podczas uprawiania sportu.
- Pośredniego działania sił zewnętrznych na głowę, które doprowadzają do gwałtownego przemieszczenia głowy w kierunku przód-tył lub na boki, np. podczas gwałtownego hamowania, gdy dochodzi do nagłego szarpnięcia ciałem do przodu albo do tyłu.
Każdy uraz, w którym siły przenoszone są na mózg, może wywołać wstrząśnienie.
W potocznym języku wstrząśnienie mózgu jest często nazywane wstrząsem mózgu, jednak określenie to nie jest poprawne medycznie.
Sprawdź powiązane kategorie
Jak rozpoznać wstrząśnienie mózgu u dziecka?
Rozpoznanie przez rodziców wstrząśnienia mózgu u dziecka może być trudne. Istotna jest informacja o urazie głowy lub o siłach działających pośrednio na głowę, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia mózgu.
U dzieci częstą przyczyną łagodnego pourazowego uszkodzenia mózgu jest wypadek podczas zabawy (np. uderzenie się w głowę podczas skakania na trampolinie, wypadek na rolkach czy rowerze) lub uprawianie sportu (np. piłka nożna).
O wstrząśnieniu mózgu u dziecka może wskazywać utrata przytomności po uderzeniu w głowę. Dziecko traci wówczas kontakt z otoczeniem, nie otwiera oczu, nie reaguje na otaczające go dźwięki oraz bodźce.
Pierwsze objawy wstrząśnienia mózgu u dzieci mogą być łagodne i niespecyficzne, nasilając się dopiero w ciągu 1-2 dni od urazu. Obserwuj dziecko pod kątem zaburzeń snu, nastroju, myślenia i zapamiętywania oraz zwracaj uwagę na wszelkie objawy, które zgłasza.
Wstrząśnienie mózgu u dziecka – objawy
Objawy wstrząśnienia mózgu u dzieci są bardzo zróżnicowane i zależą m.in. od wieku dziecka i siły urazu. Pojawiają się zwykle tuż po urazie, ale początkowo mogą być łagodne, niezauważalne i ulegać nasileniu w ciągu 24-48 godz.
Jak już wspomniano, utrata przytomności towarzyszy około 10% przypadków wstrząśnienia mózgu. Utrata przytomności następuje po urazie, w przeciwieństwie do np. padaczki wieku dziecięcego, gdzie utrata przytomności może poprzedzać uraz głowy.
Utracie przytomności może towarzyszyć niepamięć wsteczna, czyli niezdolność do przypomnienia sobie okoliczności urazu. Okres niepamięci jest różny i zwykle obejmuje kilka minut do kilku godzin przed urazem.
Objawy wstrząśnienia mózgu u najmłodszych dzieci obejmują:
- Zmiany zachowania,
- Zmiany w rytmie snu,
- Nadmierną płaczliwość.
- Utratę zainteresowania zabawą,
- Wymioty.
Objawy wstrząśnienia mózgu u dzieci starszych można podzielić na cztery kategorie:
Wstrząśnienie mózgu u dziecka – czy trzeba iść do lekarza?
Nawet lekkie wstrząśnienie mózgu u dziecka, dające niewielkie objawy, warto skonsultować z lekarzem. Dlaczego? Istnieją pewne symptomy, na które jako rodzic bez wiedzy i doświadczenia medycznego nie zwrócisz uwagi, a które mogą świadczyć o poważniejszym uszkodzeniu mózgu.
Rutynowo nie wykonuje się badań obrazowych głowy. Badaniem z wyboru jest tomografia komputerowa i zleca się ją w celu wykluczenia ewentualnego:
- Złamania kości czaszki,
- Krwawienia wewnątrzczaszkowego,
- Obrzęku mózgu,
- Obecności powietrza w jamie czaszki.
Nie zwlekaj z konsultacją z lekarzem, gdy dziecko po urazie głowy:
- Straciło przytomność,
- Jest splątane, zdezorientowane, ma problem z formułowaniem logicznych wypowiedzi,
- Jest nadmiernie senne,
- Ma silne nudności i wymioty,
- Ma poszerzone źrenice lub źrenice nierównej wielkości,
- Doznało drgawek,
- Doznało krwawienia lub wypływu wydzieliny z ucha lub z nosa.
Wstrząśnienie mózgu u dziecka – leczenie
Mając świadomość, że dziecko doznało urazu głowy, którego efektem może być wstrząśnienie mózgu, powinieneś zapewnić mu odpoczynek fizyczny i psychiczny. Ścisły wypoczynek umysłowy powinien polegać nie tylko kilkudniowej rezygnacji z uczęszczania na zajęcia w szkole i pozaszkolne, ale również na odroczeniu odrabiania prac domowych i ograniczaniu czasu spędzanego przed ekranami.
Jeśli po bezpośrednim urazie głowy na skórze dziecka pozostanie rana, powinieneś dokładnie oczyścić to miejsce i zabezpieczyć je przed wnikaniem brudu i zarazków, stosując jałowe materiały opatrunkowe.
Powrót do codziennych aktywności powinien być stopniowy. Obserwuj, czy objawy wstrząśnienia mózgu nawracają lub ulegają pogorszeniu. Jeśli tak ‒ należy wrócić do odpoczynku.
Na silny, pulsujący ból głowy możesz podać dziecku paracetamol. Brak ustąpienia bólu po podaniu leku to objaw alarmowy, który wskazuje na konieczność pilnego kontaktu z lekarzem.
Czy wstrząśnienie mózgu u dziecka jest groźne?
Wstrząśnienie mózgu u dziecka zwykle nie jest stanem zagrożenia życia, a większość dzieci wraca do pełni zdrowia. Czasami jednak niesie ze sobą długotrwałe konsekwencje pod postacią przedłużających się zaburzeń emocjonalnych, zaburzeń zachowania, a także problemów z koncentracją, pamięcią, uwagą i uczeniem się.
U niektórych dzieci rozwija się zespół powstrząśnieniowy, który charakteryzuje się utrzymywaniem się objawów przez wiele tygodni lub nawet miesięcy po przebytym urazie głowy. Zakłada się, że historia wstrząśnień mózgu w przeszłości może korelować z prawdopodobieństwem rozwoju zespołu powstrząśnieniowego.
Podsumowanie
Wystąpienie wstrząśnienia mózgu u dziecka wymaga otoczenia go szczególną opieką i dokładnego monitorowania stanu zdrowia. Jedynym właściwym sposobem leczenia wstrząśnienia mózgu jest zapewnienie mu odpoczynku i umożliwienie stopniowego powrotu do codziennych aktywności.
Źródła:
- Podemski R., Kompendium neurologii, wydanie IV, Via Medica, 2019
- Cole W., Scorza K.A., Wstrząśnienie mózgu – aktualne koncepcje. Wstępna diagnostyka i postępowanie, tłum. Pustkowski M., https://www.mp.pl/medycynarodzinna/praktyka-kliniczna/262674,wstrzasnienie-mozgu-aktualne-koncepcje-wstepna-diagnostyka-i-postepowanie, [dostęp: 23.05.2024 r.]
- DeCastro A., Ferry B., Concussion, StatPearls Publishing, 2023, [dostęp: 23.05.2024 r.]
- Grady M.F., Master C.L., Postępowanie z dziećmi i młodzieżą po wstrząśnieniu mózgu, tłum. Kaczorowski S., https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/87879,postepowanie-z-dziecmi-i-mlodzieza-po-wstrzasnieniu-mozgu, [dostęp: 23.05.2024 r.]