Sucha skóra u dziecka – domowe sposoby doświadczonej mamy!

22. 7. 2021 · 5 minut czytania

Skóra Twojego dziecka jest przesuszona? Sprawdź domowe sposoby, które pomogą uporać się z tą dolegliwością!

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Sucha skóra u dziecka – domowe sposoby doświadczonej mamy!

Sucha skóra u dziecka to problem, który pojawia się nie tylko zimą – do przesuszenia delikatnego naskórka może dojść o każdej porze roku. Na szczęście z pomocą domowych sposobów oraz bezpiecznych kosmetyków szybko i łatwo zadbasz o skórę dziecka. Chętnie podzielę się z Tobą moim doświadczeniem – sprawdź, co najbardziej pomogło mi w walce z przesuszeniami na ciele mojej córki!

Sucha skóra u dziecka – poznaj najczęstsze przyczyny problemu

Żeby skutecznie wyeliminować dany problem, należy poznać jego przyczynę. Inaczej wpadniesz w błędne koło – będziesz nawilżać suchą skórę dziecka w nieskończoność. Najczęściej przesuszenia mogą być spowodowane niską lub zbyt wysoką temperaturą – nie tylko mróz, ale także upały przyczyniają się do szybszej utraty wilgoci z komórek skóry. Wakacje to również kąpiele w słonej wodzie i częstsze przebywanie w klimatyzowanych lokalach – to wszystko sprzyja szybszemu przesuszaniu naskórka.

Tutaj pomoże jedynie odpowiednie nawadnianie dziecka i dobry kosmetyk – zimą krem bez zawartości wody w składzie, a latem wysoki filtr przeciwsłoneczny. Gdyby jednak okazało się to niewystarczające, sięgnij po produkt pielęgnacyjny o nietłustej konsystencji, np. balsam Dermedic Baby Emolient Linum. W składzie znajduje się masło shea oraz olej z lnu – naturalne emolienty, które pomagają zatrzymać wodę w naskórku i zapobiegają przesuszeniu. Wyciąg z jęczmienia nawilża, odżywia i wygładza, dlatego to świetny kosmetyk zarówno na zimę, jak i lato.

Sucha skóra u dziecka

Inną przyczynę mogą stanowić detergenty używane do prania. Czasem efekty widać od razu po zmianie płynu lub proszku na delikatniejszy. Podobnie jest z kosmetykami – jeśli masz wrażenie, że używany krem czy balsam dla dzieci nie pomaga, a potęguje problem warto przyjrzeć się jego składowi.

Zdarza się też, że miejscowe przesuszenia świadczą o alergiach pokarmowych – jeśli zauważysz, że po spożyciu danego produktu regularnie pojawia się sucha skóra u dziecka, skontaktuj się z lekarzem.

 

Sucha skóra u dziecka – domowe sposoby

Nawet bardzo sucha skóra u dziecka szybko przestanie być problemem, jeśli wypróbujesz moje domowe sposoby. Sprawdź, jak poradziłam sobie z przesuszeniami na dłoniach i ciele mojej kilkulatki. Możesz przetestować wszystkie lub wybrać tylko jeden z trików – najważniejsze, żeby skutecznie działał w przypadku Twojego dziecka.

    Suche dłonie – sensoryczna zabawa z siemieniem lnianym

    Moja córka zaczęła przygodę z przedszkolem w trakcie trwania pandemii koronawirusa. Bardzo częsta dezynfekcja i mycie rąk preparatami antybakteryjnymi w placówce spowodowały, że skóra na jej dłoniach była mocno przesuszona. Pomogły jej kąpiele dłoni w siemieniu lnianym. To nie tylko świetny zabieg pielęgnacyjny, ale także super zabawa sensoryczna!

    Namocz w gorącej wodzie kilka łyżek siemienia, a gdy trochę przestygnie, niech maluch zamoczy dłonie – może się bawić ziarnami, przekładać z ręki do ręki czy ugniatać. Już 15 minut takiej zabawy przyniesie świetne efekty – skóra stanie się nawilżona, gładka i miękka. Ty wykorzystaj ten kwadrans dla siebie i wypij w końcu ciepłą kawę!

    sucha skóra u niemowlaka

    Dziecięce SPA – kąpiele z dodatkami

    Dzieci kochają SPA tak samo jak dorośli, tylko w nieco innym wydaniu. Zamiast spokojnego leżenia w wannie pełnej dobroci, wolą szaloną kąpiel z przygodami. W walce z suchą skórą u dziecka bardzo skuteczne są kąpiele z dodatkiem płatków owsianych lub mleka mamy. Jeśli oprócz kilkulatka masz w domu maluszka, którego karmisz piersią, i jesteś w stanie dodatkowo odciągnąć trochę mleka, zrób starszakowi mleczną kąpiel w dużej misce, wanience lub baseniku – po prostu dolej do wody swoje mleko. Zadziała lepiej niż najlepszy emolient!

    sposoby na suchą skórę u dziecka

    Łatwo też przygotujesz kąpiel w płatkach owsianych – gotuj 250 g płatków w dwóch litrach wody przez pół godziny, a gdy przestygną, przelej zawartość garnka do wanny z wodą. Daj swojemu przedszkolakowi małe sitko – niech bawi się w wyławianie płatków! Będzie zachwycony taką zabawą.

    Będziesz zaskoczona, gdy po kilku kąpielach zobaczysz, że zupełnie znikła sucha skóra u dziecka. Czym smarować ciało po wyjściu z wanny? Możesz zastosować mleczko Mustela Hydra Bebe z olejem z nasion słonecznika oraz wyciągiem z awokado, które nie tylko natłuszczają i nawilżają skórę, ale także chronią ją przed nadmierną utratą wody.

    Naturalne olejki – relaks i nawilżanie

    Masaż z użyciem naturalnych olejków ma dobroczynne działanie nie tylko na skórę. Wykonany przed snem pomoże przedszkolakowi wyciszyć się i ułatwi zasypianie. Jeśli na ciele znajdują się przesuszenia lub problemem jest sucha skóra głowy u dziecka, sięgnij po olejki. Możesz wykonać delikatny masaż (również głowy) z pomocą czystego masła shea, oleju z nasion słonecznika lub słodkich migdałów. Pamiętaj, że w przypadku masowania skóry głowy rano będzie konieczne umycie włosów. Z tymi naturalnymi emolientami nie ma szans nawet najbardziej sucha skóra u dziecka!

    sucha skóra u dzieci - jak zwalczać

    Jakie kosmetyki stosować, jeśli nie przepadasz za olejkami, ale pomysł masażu Ci się podoba? Olej ze słodkich migdałów znajdziesz także w mleczku nawilżającym Sesderma Babyses. Skład to prawdziwa witaminowa bomba dla delikatnej skóry – zawiera mnóstwo wyciągów roślinnych, które odżywiają, nawilżają i wygładzają przesuszony naskórek u przedszkolaka.

    Bardzo sucha skóra u dziecka – pielęgnacja twarzy

    Skóra na twarzy jest cieńsza niż na pozostałych częściach ciała, dlatego trzeba o nią odpowiednio zadbać. W przypadku często pojawiających się tzw. suchych placków na policzkach musisz obserwować dziecko. Może to być skutkiem spożycia konkretnej żywności albo działania wody zawartej w zimowym kremie ochronnym. Kiedy przyczyną są nieodpowiednie kosmetyki lub detergenty, możesz łatwo je wyeliminować i problem minie szybko.

    Przesuszone policzki smaruj przynajmniej raz dziennie produktem pielęgnacyjnym dla dzieci. W przypadku mojej córki świetnie sprawdził się krem-mleczko Bioderma Abcderm Hydratant przeznaczony do pielęgnacji twarzy i ciała. Zawiera olej canola oraz olej z pestek słonecznika, które szybko uzupełniają w skórze poziom nawilżenia, wygładzają ją i zmiękczają.

    Możesz wypróbować też polecany przez wiele mam Linomag Bobo A+E. Olej lniany oraz lanolina szybko poradzą sobie z przesuszeniami, a wyciąg z lawendy dodatkowo odżywi, zregeneruje i złagodzi dolegliwości związane z podrażnioną lub popękaną skórą.

    przesuszona skóra dziecka

    Sucha skóra u dziecka – kiedy skorzystać z pomocy lekarza?

    Co w przypadku, jeśli mimo stosowania odpowiednich kosmetyków, nadal widoczna jest sucha skóra u dziecka? Domowe sposoby ani nawet najlepsze produkty pielęgnacyjne nie pomogą, jeśli przesuszenia są objawem innej dolegliwości, np. alergii lub schorzenia. Jeżeli mimo właściwej pielęgnacji sucha skóra nadal się utrzymuje lub problem się pogłębia, konieczna jest wizyta u pediatry. Lekarz pierwszego kontaktu zleci wykonanie niezbędnych badań lub skieruje dziecko do poradni alergologicznej albo dermatologicznej.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
      Przeczytaj więcej od tego autora

      checkout.warnings.Notice