6 trików, na zrogowaciałe pięty. Poznaj domowe sposoby!
Spis treści
Marzysz o pięknych, gładkich stopach i skórze na piętach delikatnej jak u dziecka? Lato to czas szczególny, bo eksponujemy stopy prawie codziennie. Poznaj ekspresowe sposoby na łatwe i skuteczne zabiegi pielęgnacyjne stóp w zaciszu domowym.
Sposób na zrogowaciałe pięty? Działaj regularnie!
Chcesz czy nie, wyeksponowane w sandałach stopy przyciągają uwagę prawie każdego. Może dlatego, że przez większą część roku są ukryte w pełnych butach. Dlatego, gdy je odkrywasz, skóra staje się bardziej podatna na wysuszanie i pęknięcia. Jak pozbyć się twardej skóry na stopach? Nie każdy sposób zadziała od razu.
Kluczem do zadbanej i aksamitnej skóry na piętach jest regularność w ich pielęgnacji. Uregulowanie procesu naturalnego złuszczania naskórka na piętach wymaga cierpliwości i konsekwencji. Dbanie o stopy od czasu do czasu nie sprawi, że uzyskasz powalające efekty, a jedynie chwilową poprawę. Twarda skóra na piętach czy tzw. zrogowaciałe pięty mogą odejść w zapomnienie, jeżeli będziesz systematycznie powtarzać przynajmniej 2 z 6 wymienionych sposobów. Co na zrogowaciałe pięty sprawdza się najczęściej?
Sprawdź popularne kategorie!
Zrogowaciałe pięty − domowe sposoby i pomoce z apteki!
Jak już wspomniałam, warto połączyć kilka spośród wszystkich dostępnych metod na zrogowaciałe pięty. Jeśli zadziałasz kompleksowo, szybciej osiągniesz pożądane efekty. Aby je utrzymać, dbanie o stopy warto włączyć w codzienną rutynę pielęgnacyjną. Wiadomo, że bardzo zrogowaciałe pięty mogą wymagać większej uwagi i dłuższego czasu na regenerację. Niekiedy niezbędna może okazać się wizyta u podologa.
1. Zmiękczające kąpiele stóp
Kąpiel to pierwszy krok, który ułatwia dalszą pielęgnację zmiękczonej skóry. Moczenie nóg powinno trwać ok. 15 − 20 minut. Najlepiej, aby woda miała temperaturę w granicach 35 – 40 stopni C.
Składniki, które sprawdzą się przy kąpieli zrogowaciałych stóp to:
- LAWENDA
Bardzo często używana jest w kosmetykach do pielęgnacji stóp. Ma działanie przeciwgrzybiczne, a dodatkowo reguluje poziom potliwości stóp. Kilka kropel olejku lawendowego możesz śmiało dodać do przygotowanej kąpieli.
- SOLE ZMIĘKCZAJĄCE
Tutaj możesz wykorzystać zwykłą sól kuchenną, specjalną sól bocheńską, sól morską, sodę oczyszczoną lub kryształki solne do kąpieli. Sól i ciepła woda sprawią, że twarda skóra na piętach zmięknie. Płaska łyżka soli na 2 litry wody to idealne proporcje. Sól rozpuść w cieplejszej wodzie, a potem dolej do niej chłodniejszej, żeby uzyskać optymalną temperaturę. Jeżeli masz ranki lub podrażnienia na stopach, zrezygnuj z dodawania soli.
2. Peelingi na twardą skórę na stopach
Możesz skorzystać z gotowych drogeryjnych lub aptecznych scrubów gruboziarnistych lub też zrobić swój własny peeling do stóp. Polecam Ci DIY z naszego domowego przepisu: Przepis na domowy peeling do stóp z... makiem!.
Miętowy peeling do stóp
Wystarczy wymieszać w małej misce:
Wymieszaj wszystkie składniki, aż sie dobrze połączą. Peeling możesz przechowywać w słoiku – przed użyciem wymieszaj go jeszcze raz. Domowa mikstura ukoi i odświeży stopy oraz pomoże złuszczyć martwy naskórek z pięt. |
3. Kremy na zrogowaciałe pięty
Jak zmiękczyć skórę na stopach przy pomocy kremu? Otóż musi on zawierać odpowiednie stężenie mocznika, aby zrogowaciałe pięty poddały się jego działaniu.
Mocznik w Twoim organizmie występuje naturalnie jako produkt uboczny metabolizmu. Działanie tego składnika, jak wspomniałam, zmienia się w zależności od tego, jakie stężenie substancji jest użyte w kosmetyku. Przy najniższym stężeniu (do 10%) mocznik zmiękcza naskórek i zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej. W koncentracji powyżej 10% ma działanie złuszczające, reguluje proces rogowacenia naskórka, wspiera keratynę w wiązaniu wody − dzięki temu uszczelnia płaszcz hydrolipidowy skóry i tym samym ogranicza utratę wilgoci ze skóry. Kremy o wysokim stężeniu mocznika (powyżej 30%) to CerkoDerm30 oraz Oxedermil. Oczywiście mocznik dodawany do kosmetyków jest tworzony w warunkach laboratoryjnych.
Dobrze jeżeli inne składniki kremu do pielęgnacji stóp będą przyspieszać regenerację skóry (jak w kremie Scholl), nawilżać i uzupełniać braki lipidów.
Dlatego w szukaj w składzie kosmetyków na twardą skórę na piętach:
- gliceryny,
- aloesu,
- miodu,
- alg,
- lanoliny lub alantoiny, bo łagodzą podrażnienia,
- witamin A, E, B5 (znajdziesz je w kremie do stóp Lavendi od Acerin) oraz bardzo ważną dla zdrowia skóry witaminę F, która jest obecna w serum do pięt Regenerum,
- masła shea, czyli bardzo popularnego składnika kosmetyków pielęgnujacych suchą i uszkodzoną skórę − sprawdźintensywnie nawilżający krem do stóp Foot Cream Dr. Max lub CerkoDerm30,
- ceramidów, które wspierają odbudowę naturalnej bariery skóry, jak w kremie regenerującym do stóp CeraVe,
- olejków eterycznych, zwłaszcza lawendowego − mają działanie relaksujące i prozdrowotne, niszczą grzyby i bakterie,
- roślinnych olejków odżywczych, np. ze słodkich migdałów, jojoba, z awokado czy rzadko występującego w kremach do stóp olejku makadamia, który znajdziesz w kuracji regenerującej Farmona Nivelazione.
4. Domowe maseczki na zrogowaciałe pięty
Domowe sposoby na zrogowaciałe pięty wcale nie wymagają wiele pracy. Dzięki maseczkom przygotowywanym w domowym laboratorium w łagodny i mało wymagający sposób możesz poradzić sobie z problemem suchych i twardych pięt. Bardzo dobre efekty daje miód. Kosmetyki do stóp, które zawierają propolis mają doskonałe właściwości regeneracyjne.
Maseczkę do stóp z miodem możesz przygotować samodzielnie tak, żeby starczyła na dłużej.
Maska do stóp z miodem
Będą Ci potrzebne:
Po dokładnym połączeniu składników przenieś je do szczelnie zamykanego słoiczka i przechowuj w chłodnym miejscu, żeby maseczka zgęstniała. Nakładaj na 40 minut, 2 razy dziennie. |
Do miodu możesz też dodać owies, który ma właściwości kojące i łagodzące podrażnienia. Maskę do stóp z miodem, płatkami owsianymi i brązowym cukrem najlepiej przygotować w blenderze.
Maska do stóp z płatkami owsianymi
1. Zmiksuj razem 1/4 szklanki płatków owsianych i 1/4 szklanki brązowego cukru. 2. Przełóż składniki do małej miski i dodaj 1/4 szklanki miodu, 1 łyżkę soku z cytryny i 1 łyżkę oliwy. 3. Wmasuj pastę w stopy i pozostaw na 10 minut. 4. Spłucz ciepłą wodą. |
Nie masz w domu miodu? Przygotuj nawilżająco-regenerującą maseczkę z oliwy z oliwek.
Maska z oliwy z oliwek
Wymieszaj:
Po kąpieli, gdy pory są jeszcze otwarte, wmasuj maskę w stopy i załóż skarpetki. Następnego dnia spłucz stopy ciepłą wodą. Będą jedwabiście gładkie i nawilżone. |
5. Skarpetki złuszczające na zrogowaciałe pięty
Modne od pewnego czasu skarpetki złuszczające będą dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeżeli masz czas, by poczekać kilka dni na efekt ich działania. W przypadku skarpetek z kwasami złuszczającymi przerośnięte warstwy rogowe naskórka zaczynają się odrywać po kilku dniach po zabiegu.
O tym, jak działają skarpetki złuszczające, pisałam w artykule: Jak stosować skarpetki złuszczające, żeby nie zniszczyć sobie stóp? Za ich niezwykły efekt odpowiada koktajl kwasów złuszczających. Są to głównie kwasy: glikolowy, mlekowy oraz salicylowy. Rozpuszczają one wiązania między komórkami naskórka, stymulują proces produkcji kolagenu i mają zdolność do pobudzania odnowy komórkowej skóry. W trakcie ich stosowania trzeba starannie omijać obszary skóry, których nie chcesz złuszczać. Szczególnie uważaj na wierzchnią część stopy.
6. Piasek na zrogowaciałe pięty
Na pewno nie jest Ci obce magiczne działanie piasku na skórę stóp. Wyjechałaś na wakacje i masz dostęp do piaszczystych plaży? Połącz przyjemne z pożytecznym – wstawaj wcześniej od innych, żeby pobiegać boso po piasku lub wybierz się na wieczorny spacer po plaży. Kiedy się opalasz, poruszaj delikatnie stopami, trąc o piasek – w naturalny sposób pozbędziesz się martwego naskórka i perfekcyjnie wygładzisz skórę pięt.
Noś przy sobie chusteczki nawilżające, aby przetrzeć i oczyścić po wszystkim skórę. Na koniec nie zapomnij nawilżyć ich regenerującym kremem do stóp – możesz sięgnąć po Emolium Skin Repair, który złagodzi ewentualne podrażnienia czy otarcia. Trzymasz piasek w słoiku? Wsyp go do misy i zanurz w nim stopy, delikatnie pocierając o piasek lub po prostu spaceruj w miejscu.
Bardzo zrogowaciałe pięty − gdy domowe metody już nie wystarczają
Samodzielne usunięcie zrogowaceń nie zawsze jest takie proste. Jeśli pomimo wielu prób i starań nie jesteś w stanie sobie z nimi poradzić, umów się do gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp. Podolodzy używają profesjonalnych narzędzi (skalpela, frezy, dłutka) i dysponują odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem, aby Ci pomóc. Przykładowo: wiedzą, jak usuwać zrogowacenia skalpelem, żeby nie zrobić pacjentowi krzywdy.
Jednak nawet po wizycie w gabinecie trzeba pamiętać o pielegnacji domowej, żeby utrzymać efekty zabiegu na dłużej. Do tego celu podolodzy polecają maści na zrogowacenia nakładane punktowo, sztyfty na zrogowacenia, piankę z echinaceą, balsamy z propolisem czy kremy z olejkiem miętowym. Echinacea to inaczej jeżówka purpurowa – roślina zwalcza stany zapalne i wspiera regenerację naskórka.
Podsumujmy: co na zrogowaciałe pięty?
Domowe sposoby na zrogowaciałe pięty w większości przypadków w zupełności pomogą Ci poradzić sobie z twardą skórą na stopach. Najważniejsza jednak jest systematyczność. Metody, które tu przedstawiłam, możesz dowolnie ze sobą mieszać. Podstawą pielęgnacji wydaje się jednak przede wszystkim stosowanie dobrego kremu z mocznikiem oraz regularne złuszczanie naskórka peelingiem.
Źródła:
- Lubin, J. and Lubin, B.: 5 DIY Moisturizing Foot Masks to Get Your Pre-Winter Feet Back. W: Quick & Dirty Tips [online] 01.07.2020. [dostęp 13.04.2021] Dostępny w Internecie:https://www.quickanddirtytips.com/health-fitness/beauty/5-diy-moisturizing-foot-masks-to-get-your-pre-winter-feet-back#:~:text=Mix%20together%20a%20tablespoon%20of,feel%20silky%20smooth%20and%20moisturized!
- Blog podologiczny: Usuwanie zrogowaceń, modzeli oraz opracowanie pękających pięt. W: Kepro [online] 09.06.2017. [dostęp 13.04.2021] Dostępny w Internecie: https://kerpro.pl/blog/Usuwanie-zrogowacen-modzeli-oraz-opracowanie-pekajacych-piet
- Nichols, H.: Six fixes for cracked heels. W: Medical News Today [online] 19.01.2020. [dostęp 13.04.2021] Dostępny w Internecie: https://www.medicalnewstoday.com/articles/316572