Wskaźnik Pearla. Która metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza?

28. 5. 2019 · 5 minut czytania

Czym jest wskaźnik Pearla? Jak mierzyć skuteczność środków antykoncepcyjnych? Jak zapobiegać ciąży? Która metoda ochrony przed zapłodnieniem jest najlepsza? Sprawdź!

Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Wskaźnik Pearla. Która metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza?

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przywiązuje się do świadomego planowania rodziny. Ludzie sami pragną podjąć decyzję kiedy oraz jak dużo zamierzają mieć dzieci. Zbiór metod, których celem jest zapobieganie ciąży to antykoncepcja. Wskaźnik Pearla określa skuteczność danych środków antykoncepcyjnych i może być pomocny w wyborze optymalnej metody dla Ciebie.

Wskaźnik Pearla to indeks używany do oceny skuteczności określonej metody antykoncepcji. Definiowany jest jako liczba ciąż na 100 kobiet stosujących daną metodę przez okres 1 roku. Oznacza to, że jeśli wskaźnik Pearla dla danej metody wynosi 10, to 10 na 100 kobiet zajdzie w ciążę podczas jej stosowania.

A więc im wyższy wskaźnik Pearla, tym gorsza skuteczność środków antykoncepcyjnych. Wskaźnik Pearla wyliczany jest na podstawie obserwacji danej populacji. Co więcej, jego wartość zależy też od jakości używanych środków i umiejętności prawidłowego zastosowania. Dlatego istnieją pewne rozbieżności w wartościach wskaźnika Pearla dla tej samej metody. W przypadku braku stosowania jakiejkolwiek metody antykoncepcji wskaźnik Pearla wynosi około 80 − 85.

Sprawdź też, czy środki antykoncepcyjne dostępne bez recepty są skuteczne.

plemniki

 

Naturalne metody antykoncepcji

Naturalne metody antykoncepcji oparte są na obserwacji objawów, które zwiastują u kobiety okres płodny. Można je podzielić na metodę kalendarzową, termiczną, śluzową i objawowo-termiczną.

Metoda kalendarzowa, jak sama nazwa wskazuje, bazuje na obliczeniach długości cyklu. Według jej założeń, początek okresu płodnego można określić odejmując 18 dni od czasu trwania najkrótszego z cykli w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a koniec okresu płodnego − odejmując 11 dni od czasu trwania najdłuższego z cykli.

Metoda termiczna opiera się na zmianach temperatury ciała kobiety w trakcie cyklu miesiączkowego − w 2. fazie cyklu progesteron podnosi podstawową temperaturę ciała o 0,2 − 0,6 stopnia Celsjusza.

W metodzie śluzowej podstawą jest obserwacja śluzu szyjkowego. Obfity, przezroczysty, ciągliwy i śliski śluz świadczy o okresie płodnym, potem staje się on kleisty, lepki i gęsty.

Metoda objawowo-termiczna łączy metody obserwacji śluzu z pomiarami podstawowej temperatury ciała.

Metody naturalne mogą być skuteczne jedynie u kobiet z regularnymi cyklami miesiączkowymi, które prowadzą stabilny tryb życia. Co więcej, u takich kobiet nie mogą występować nawracające infekcje ogólne czy zapalenia pochwy. Wskaźnik Pearla dla naturalnych metod antykoncepcji waha się od 1 − 9 w idealnych warunkach, w rzeczywistości wynosi natomiast około 20 − 25.

Sprawdź też, na czym polegają naturalne metody antykoncepcyjne.

antykoncepcja wskaźnik pearla

Antykoncepcja hormonalna i tabletki antykoncepcyjne − wskaźnik Pearla

Za jedną z bardziej skutecznych form zapobiegania ciąży uważane są tabletki antykoncepcyjne. Wskaźnik Pearla waha się dla nich od 0,1 w idealnych warunkach do 7,5 w rzeczywistym stosowaniu.

Zwróć jednak uwagę, że antykoncepcja hormonalna nie ogranicza się wyłącznie do tabletek (które także dzielą się na jedno- i dwuskładnikowe).

Inne preparaty to:

  • plastry (zazwyczaj 3 plastry przyklejane co tydzień z następowym tygodniem przerwy),
  • ring hormonalny (który zakłada się do pochwy raz na miesiąc, także z tygodniem przerwy),
  • iniekcje
  • implanty wszczepiane pod skórę, które charakteryzują się bardzo dużą skutecznością (wskaźnik Pearla około 0,05 − 0,2)

Sprawdź też środki na zapalenie pochwy.

tabletki antykoncepcyjne wskaźnik pearla

Wkładka wewnątrzmaciczna − wskaźnik Pearla

Wkładka wewnątrzmaciczna umieszczana jest w macicy. Wpływa na gęstość i właściwości śluzu, co zapobiega zapłodnieniu. Wkładki mogą uwalniać jony miedzi, co wzmaga ich działanie antykoncepcyjne, bądź też gestagen, czyli działać hormonalnie.

Wkładki wewnątrzmaciczne z lewonorgestrelem (wydzielające gestagen) uważane są za jedną ze skuteczniejszych metod antykoncepcji, a ich wskaźnik Pearla wynosi około 0,1 − 0,2.

Inne metody antykoncepcji

Mechaniczne metody mają za zadanie odciąć plemnikom drogę do kanału szyjki macicy. Przykładem są błona dopochwowa czy kapturek naszyjkowy. Zakłada się je na szyjkę macicy, a po stosunku pozostawia w pochwie na co najmniej 8 godzin. Obydwie formy antykoncepcji nie są zbyt chętnie i często stosowane, ze względu na niełatwą aplikację −  żeby były skuteczne, muszą być prawidłowo założone.

Jedną z najpopularniejszych form antykoncepcji jest prezerwatywa. Wskaźnik Pearla dla prezerwatywy wynosi w tym przypadku około 13,9 w rzeczywistych warunkach. Pamiętaj jednak, że prezerwatywy posiadają dodatkową zaletę − chronią partnerów przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Środki plemnikobójcze dostępne są  wielu różnych formach: jako globulki, żele, pianki czy tampony. Ich skuteczność jako pojedynczej metody raczej nie jest zadowalająca, ale można łączyć je z innymi opcjami, np. z błoną dopochwową czy prezerwatywą.

prezerwatywa wskaźnik pearla

 

Wycofanie penisa z pochwy tuż przed wytryskiem, żeby ejakulacja miała miejsce poza narządami płciowymi kobiety to tzw. stosunek przerywany. Wskaźnik Pearla w przypadku stosunku przerywanego wynosi w tym przypadku około 15 − 30. Zawodność metody polega nie tylko na ryzyku, że penis nie zostanie na czas wyciągnięty z pochwy. Warto wiedzieć, że zanim dojdzie do wytrysku, z męskiej cewki moczowej wydalana jest wydzielina, w której może znajdować się niewielka (ale wystarczająca do zapłodnienia) liczba plemników.

Sprawdź też, czy antykoncepcja hormonalna jest skuteczna.

Skuteczność środków antykoncepcyjnych  − co wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, która metoda antykoncepcji będzie dla Ciebie najlepsza, pamiętaj, że skuteczność metody, choć oczywiście bardzo ważna, nie jest jedynym aspektem wartym uwagi. Każda z metod ma swoje plusy i minusy. Zastanów się co jest dla Ciebie najbardziej istotne: skuteczność, wygoda i łatwość stosowania, minimalna ingerencja w organizm czy może dodatkowa ochrona przed chorobami? Pamiętaj też, że nie wszystkie środki antykoncepcyjne są odpowiednie i bezpieczne dla każdej kobiety. W razie wątpliwości skonsultuj się ze swoim ginekologiem, który z pewnością pomoże Ci dobrać najlepsze zabezpieczenie przed ciążą dla Ciebie.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych. Jeszcze nie zdecydowałam, jaką specjalizację lekarską wybiorę, ale rozważam głównie medycynę rodzinną i psychiatrię. Uwielbiam podróżować, a wolny czas spędzam na czytaniu powieści kryminalnych.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych....
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice