Budowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem po porodzie

27. 5. 2020 · 4 minuty czytania

Budowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem to proces, który wymaga czasu, uwagi i zaangażowania. Co zrobić, by zadbać o dobre relacje? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Budowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem po porodzie

Dla niektórych mam wieź emocjonalna z dzieckiem zaczyna się już od momentu zobaczenia 2 kresek na teście ciążowym. Inni rodzice potrzebują więcej czasu na  zbudowanie relacji ze swoim potomstwem. Poznaj 5 sposobów na to, jak pogłębić więź z dzieckiem.

Budowanie więzi z noworodkiem − karmienie piersią

Karmienie piersią to nie tylko sposób zaspokojenia głodu dziecka, lecz to doskonała metoda na budowanie więzi między mamą a dzieckiem.

Podczas karmienia wydziela się oksytocyna, czyli tzw. „hormon przywiązania” czy „hormon miłości”. Dzięki działaniu tego hormonu, pojawia się u Ciebie wiele przejawów tzw. „instynktu macierzyńskiego”. Zobacz, też artykuł: Instynkt macierzyński – kiedy się pojawia? To dzięki niemu masz siłę na to, żeby od razu reagować na potrzeby dziecka, niezależnie od poziomu własnego zmęczenia. Hormon ten ma on też działanie antydepresyjne i uspokajające, dlatego pomaga w zapobieganiu depresji poporodowej i w radzeniu sobie z baby bluesem.

Budowanie więzi z noworodkiem

    Budowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem − dotyk

    Przytulanie, głaskanie, masowanie – niemowlęta to uwielbiają! Tulenie dziecka (zwłaszcza metodą „skóra do skóry”) również powoduje uwalnianie oksytocyny, która ma niebagatelny wpływ na budowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem. Nie daj sobie wmówić, że tuląc dziecko, „przyzwyczaisz je” do noszenia. Bliskość z rodzicami to jest jedna z najbardziej podstawowych potrzeb niemowlaka, która musi zostać zaspokojona, żeby mógł się on zdrowo rozwijać. Nawet się nie obejrzysz, kiedy sama będziesz prosić swoje dzieci o to, żeby znowu się do Ciebie przytuliły.

    Ja jestem jedną z „chustomam”. Nie wyobrażam sobie życia z niemowlakiem bez chusty! Dzięki niej, mam wolne ręce, jednocześnie tuląc moje dziecko. Zarówno córka, jak i syn w chuście od razu się uspokajali, a często zapadali w długi i spokojny sen. Dziecko przytulone do mamy jest spokojniejsze, dzięki temu i mama jest bardziej zrelaksowana. Jeżeli chcesz się dowiedzieć o tym, jak zacząć przygodę chustonoszeniem, zachęcam do przeczytania mojego artykułu: Kangurowanie dziecka: chustonoszenie uwalnia mamom ręce!

    Noworodka warto również masować! Masaż niemowlaka, oprócz budowania wzajemnej więzi,  niesie inne korzyści: pozwala złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a także wspiera jego rozwój. O różnych technikach masażu niemowląt, pisałam w artykule: Masaż niemowlaka: jak go wykonać krok po kroku?

    jak pogłębić więź z dzieckiem

    Więź emocjonalna z dzieckiem − rozmowa

    Słuch rozwija się u płodu już w 19. tygodniu ciąży. Dlatego noworodek potrafi już poznawać głosy bliskich osób: mamy, taty czy rodzeństwa. Badania dowodzą, że rozmawianie z dzieckiem jest najlepszym sposobem wspierania jego rozwoju. W jaki sposób to robić? Nachyl się nad dzieckiem tak, żeby odległość między Waszymi twarzami wynosiła około 25 cm. To właśnie na taką odległość widzą noworodki. I mów do niego. Opowiadaj, co widzisz, co czujesz. Już kilkutygodniowe niemowlę może Ci odpowiedzieć głużeniem. Pozwól mu „się wypowiedzieć” i odpowiadaj mu. Wiem, że może to brzmieć dziwnie, ale uwierz mi jest to naprawdę skuteczny sposób na budowanie więzi i rozwój Twojego dziecka.

    więź emocjonalna z dzieckiem

    Budowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem − śpiewanie

    Śpiew jest kolejnym sposobem na budowanie więzi z noworodkiem. Dzieci, nawet te najmniejsze, uwielbiają słuchać piosenek. Śpiewanie nie tylko uspokaja niemowlę, ale też ma ogromny wpływ na rozwój jego mowy i wyobraźni.

    budowanie więzi z noworodkiem

    Więź emocjonalna z dzieckiem − zadbaj też o siebie!

    Z własnego doświadczenia wiem, że zmęczenie, brak snu czy „baby blues” potrafią naprawdę utrudnić cieszenie się z chwil spędzonych z dzieckiem. Dlatego, tak ważne jest, żebyś zadbała o siebie. Czasem warto odpuścić 2-daniowy obiad i wybrać porządną drzemkę. Proś o pomoc innych jak najczęściej! Spróbuj w ciągu dnia wygospodarować choć chwilę tylko dla siebie. Sama wiem, że będąc całą dobę, bez przerwy z dzieckiem, czasem można mieć go po prostu dość. To jest całkiem normalne i nie powinnaś się o to obwiniać. To jest tak jak ze związkiem – chwilowa rozłąka potrafi rozbudzić uczucia!

    Sprawdź też, jak wyglądają pierwsze dni z dzieckiem.

    matka relaksująca się i czytająca książkę

     

    Pamiętaj też o tym, że nie każda mama od razu po urodzeniu czuje silną wieź ze swoim dzieckiem. Wprawdzie często słyszy się, że widząc swoje dziecko po raz pierwszy, od razu się w nim „zakochujemy”. Prawda jest jednak taka, że wielu rodziców nie czuje od razu tych „motylków w brzuchu” i potrzebuje czasu na zbudowanie więzi ze swoim dzieckiem. Często pierwsze tygodnie macierzyństwa są tak stresujące i męczące, że nie masz siły, żeby wykrzesać z siebie jakiekolwiek uczucia. I to też jest całkiem normalne. Dlatego, naprawdę warto dać sobie czas. Nie każdy zakochuje się od pierwszego wejrzenia. I tak jak o uczucie w związku trzeba bardzo dbać, tak samo więź emocjonalna z dzieckiem nie jest zastaną rzeczywistością, lecz jest to coś co należy budować i rozwijać przez całe życie.  

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Agnieszka Kawa
    Agnieszka Kawa
    Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Agnieszka Kawa
    Agnieszka Kawa
    Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice