Co można pić w ciąży? Kawka − tak, ale herbata − już nie!?
Kawa, zielona lub czarna herbata, a może napary ziołowe? Co można pić, będąc w ciąży, a czego lepiej unikać? Gdzie jeszcze znajduje się kofeina? Dowiedz się więcej!
Spis treści
Ciąża to stan, w którym początkowo wszystko staje na głowie. Musisz uważać nie tylko na to, co jeść, ale także na to, co pić. Wiele ciężarnych zastanawia się, czy można pić kawę w ciąży lub czy można skosztować lampki wina. Krąży także teoria, że kobieta w ciąży nie powinna delektować się zieloną herbatą. Jak to więc z tymi napojami jest? Co można, a czego nie?
Co można pić w ciąży − obalamy mity!
MIT 1: W ciąży nie można pić kawy
W ciąży jak najbardziej można pić kawę, oczywiście w ograniczonych ilościach. Przyjmuje się, że bezpieczna ilość dla kobiet ciężarnych to 200 g kofeiny na dzień, czyli około 2 filiżanki.
Pamiętam, że na początku ciąży, wierzyłam w ten mit. Jestem niskociśnieniowcem, który bez kawy nie potrafi żyć (nazwisko też zobowiązuje). W pierwszych miesiącach ciąży, ciśnienie jest dodatkowo obniżone. Spowodowane jest to wahaniami hormonalnymi i zmianami w funkcjonowaniu układu krążenia. W pierwszym trymestrze nieustannie bolała mnie głowa. Ba! Zdarzały się nawet omdlenia. Dopiero lekarz uświadomił mnie, że przyczyną tego jest niedociśnienie. Duża ilość płynów, ruch na świeżym powietrzu i 2 kawy dziennie okazały się moim wybawieniem!
Kawa wypłukuje z organizmu wapń i żelazo, które są bardzo istotne dla rozwoju płodu. Zadbaj o ich uzupełnienie. Pamiętaj również, że kofeina zawarta jest również w czekoladzie czy czarnej i zielonej herbacie. Dlatego, zanim zdecydujesz się na kolejną kawę, zastanów się, ile kofeiny już dzisiaj spożyłaś. Kofeina znajduje się również w napojach energetycznych i coli. Jednak z tych napojów lepiej całkowicie zrezygnuj, bo oprócz dużej ilości kofeiny, zawierają również wiele szkodliwych substancji.
Sprawdź też wapń w tabletkach.
MIT 2: Lampka wina w ciąży nikomu nie zaszkodziła
Na pytanie, czy w ciąży można pić wino, odpowiedź jest tylko jedna: NIE! W ciąży każda ilość alkoholu jest szkodliwa! Nie ma czegoś takiego, jak „bezpieczna dawka”. Spożywanie alkoholu w ciąży jest przyczyną tzw. Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS - Fetal Alcohol Syndrome). Jest to zespół wielu zaburzeń u dziecka, zarówno fizycznych (niedorozwój niektórych organów) i psychicznych (np. niższa inteligencja czy różne problemy rozwojowe). FAS jest to jedna z nielicznych wad wrodzonych dziecka, której możesz skutecznie uniknąć. Sposób jest prosty: nie pij alkoholu w ciąży! Bez żadnych wyjątków.
„Mit o tym, że lampka czerwonego wina sprzyja w ciąży produkcji czerwonych krwinek i podnosi poziom żelaza, to jeden z bardziej szkodliwych mitów ciążowych. Lekarze robią, co mogą, żeby uświadomić pacjentki, że każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu w ciąży, jest szkodliwa dla dziecka. Szczególnie na wczesnym jej etapie, gdy zachodzi proces organogenezy (powstawania organów wewnętrznych dziecka)”
− komentuje kwestię picia alkoholu lekarz, Aleksandra Malewska.
W ciąży możesz oczywiście pić piwo czy wino bezalkoholowe, ale tylko takie, które ma 0,0% alkoholu (a nie 0,5% czy 1%). Na rynku możesz znaleźć naprawdę bardzo dobre piwa bezalkoholowe. Polecam piwa niemieckie i czeskie. Naprawdę ciężko wyczuć różnicę. I mówi to osoba, która przed ciążą uważała, że piwo bezalkoholowe to nie piwo.
Sprawdź też, czego unikać w ciąży.
MIT 3: W ciąży możesz pić do woli każdy rodzaj herbaty
W ciąży musisz bardzo uważać na to, co pijesz i w jakich ilościach. Dotyczy to również herbaty i „ziółek”. Jaką herbatę pić w ciąży?
1. Czarną
Jak już wspomniałam wcześniej, czarna herbata zawiera kofeinę (a ściślej rzecz biorąc to teinę – odpowiednik kofeiny), którą możesz spożywać w bardzo ograniczonej ilości. Czarna herbata wypłukuje żelazo, wapń, cynk i kwas foliowy, który jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju płodu.
2. Zieloną
Podobnie jak czarna, zielona herbata zawiera teinę i spowalnia przyswajanie kwasu foliowego. Z drugiej strony, jest ona źródłem żelaza oraz witaminy C i E. Ponadto, pomaga w koncentracji, z czym w ciąży możesz mieć spory problem.
3. Czerwoną (rooibos)
Nie zawiera teiny, za to jest bogata w antyoksydanty. Co więcej, pomaga w przy mdłościach. W ciąży możesz pić ją bez ograniczeń. Unikaj jednak odmiany czerwonej herbaty Pu-erh, gdyż wypłukuje ona z organizmu składniki mineralne.
Zobacz też, jakie jeszcze mity ciążowe już obaliliśmy: "A właśnie, że mogę!" Obalamy mity ciążowe dotyczące zakazów dla przyszłych mam.
Jakie zioła można pić w ciąży?
Pomimo, że zioła słynną ze swoich dobroczynnych właściwości, w ciąży działanie niektórych ziół może być szkodliwe. Dlatego, zanim zaczniesz pić jakieś zioła, skonsultuj to wcześniej z lekarzem. Na pewno bezpiecznymi ziołami w ciąży są:
- Mięta − herbatka miętowa pomaga na mdłości i wymioty. Jeszcze lepszym napojem, który pomaga przy mdłościach w ciąży jest z napar z imbiru. Pity regularnie (nawet kilka razy dziennie) potrafi być wybawieniem w pierwszych miesiącach ciąży.
- Pokrzywa – pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru w krwi i chroni przed zatrzymywaniem wody w organizmie. Zawiera również ważne witaminy i minerały.
- Melisa i rumianek − działają uspokajająco i rozluźniająco. Rumianek jest również pomocny przy infekcjach dróg moczowych i płciowych.
W ciąży z pewnością zrezygnuj z herbatek z dziurawca, żeń-szenia czy krwawnika pospolitego.
Co możesz pić w ciąży?
W ciąży bez ograniczeń możesz pić herbatę rooibos i niektóre ziołowe (z mięty, pokrzywy czy melisy). Przy innych ziołach, lepiej wcześniej skonsultuj się z lekarzem. Unikaj czarnej herbaty, a zieloną pij z umiarem.
Jednak najważniejsze to spożywanie jak największej ilości wody. W ciąży najlepiej pić 2 l wody dziennie, a w czasie upałów nawet więcej! Właściwe nawodnienie jest niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na Twoje zdrowie i rozwój Twojego dziecka.