Bezpieczne układanie noworodka do snu: na plecach czy na brzuchu?

29. 1. 2025 · 6 minut czytania

Jak układać noworodka do snu? Czy istnieją konktene zasady? Dowiedz się, co mają na ten temat do powiedzenia doświadczone mamy!

Karol Olejnik
Karol Olejnik
Bezpieczne układanie noworodka do snu: na plecach czy na brzuchu?

Noworodek nie jest w stanie samodzielnie zmieniać pozycji, w której śpi. Dlatego to Ty decydujesz, jak będzie spał w łóżeczku. Nieprawidłowa pozycja, źle dobrany materacyk czy nieodpowiedni kocyk mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka. Jak kłaść noworodka do snu, żeby nie zrobić mu krzywdy? Zobacz, jak zapewnić swojemu maluchowi bezpieczny i zdrowy sen.

Na pleckach czy na brzuchu? Czyli jak układać noworodka do snu?

Najbezpieczniej jest układać noworodka do snu na plecach. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, żeby kłaść tak dziecko do spania aż do momentu, gdy samodzielnie będzie w stanie ułożyć się w wygodnej dla niego pozycji.

Pamiętaj!
Dla prawidłowego rozwoju zdolności motorycznych malucha (a także jego stawów biodrowych), bardzo ważne jest jak najczęstsze kładzenie niemowlaka w pozycji na brzuchu.

Najlepiej na tzw. żabkę − czyli z szeroko rozstawionymi nóżkami. Dziecko może nawet spać w takiej pozycji. Jednak musisz mieć je wtedy przez cały czas na oku!

Sprawdź też: Jak uśpić niemowlaka? Sprawdzone sposoby sprytnej mamy!

Na pleckach czy na brzuchu?

Jak kłaść noworodka do spania? Kilka bardzo ważnych zasad

Zadbaj odpowiednio o miejsce do spania

W pokoju, w którym śpi noworodek, temperatura powietrza powinna oscylować między 18-21 stopni C. Dlatego przed położeniem malucha do snu, warto przewietrzyć pomieszczenie. Zadbaj też o to, żeby w pokoju było dość ciemno.

Przeczytaj również: Niemowlę się poci w nocy: błąd w pielęgnacji czy choroba?

Noworodek powinien spać na twardym materacu

Materaców łóżeczkowych na rynku można znaleźć mnóstwo. Rodzice mają niemały problem, żeby wybrać odpowiedni. Prawdę mówiąc, to, jakie wypełnienie ma materacyk, nie jest wcale aż tak bardzo istotne.

Warto wiedzieć
Najważniejsze jest to, żeby materac był odpowiednio twardy. Zbyt miękki materacyk może stanowić niebezpieczeństwo dla dziecka.

Dlaczego? Po pierwsze, nie zapewni odpowiedniego podparcia dla delikatnego kręgosłupa maluszka. Po drugie, w sytuacji, gdy dziecko śpi na brzuszku, jego twarz może się zapadać w miękki materac i w konsekwencji powodować trudności z oddychaniem.

Małe dziecko wcale nie potrzebuje poduszki pod głowę

Spanie noworodka na poduszce jest niekorzystne dla kręgosłupa (poduszka pod główką powoduje, że jest nieprawidłowo ułożony). Jeżeli dziecko ma katar, wtedy warto ułożyć go w takiej pozycji, żeby główka znajdowała się trochę wyżej. Wówczas wydzielina z noska będzie mogła spokojnie spływać. Jak to zrobić bez poduszki? Wystarczy położyć pod dwie nóżki łóżeczka książki tej samej grubości.

Jak układać niemowlę do snu?

Sprawdź popularne kategorie

Zrezygnuj z wszelkich łóżeczkowych gadżetów

Ochraniacze na szczebelki, poduszki czy pluszaki mogą wydawać się praktyczne, ale w rzeczywistości stanowią zagrożenie dla noworodka. Maluch nie ma jeszcze rozwiniętej motoryki i nie potrafi samodzielnie zmienić pozycji, jeśli jego drogi oddechowe zostaną zasłonięte.

  • Badania pokazują, że ochraniacze ograniczają cyrkulację powietrza i mogą prowadzić do przegrzania, a nawet uduszenia – w latach 1985–2005 w USA z ich powodu zmarło co najmniej 27 niemowląt.
  • Podobne ryzyko niosą pozostawione w łóżeczku kocyki czy maskotki, które mogą przyczynić się do nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). 
  • Zdarza się, że nawet przypadkowo pozostawione wilgotne chusteczki czy plastikowe opakowania wywołują nagłą pobudkę i płacz. Jak radzić sobie z takim nocnym rozdrażnieniem?Sprawdź artykuł: Płacz niemowlaka.
  • Akcesoria tekstylne, choć wyglądają estetycznie, stanowią siedlisko kurzu i drobnoustrojów i mogą podrażniać delikatne drogi oddechowe niemowlaka.
Ważne!
Aby zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo, warto ograniczyć wyposażenie łóżeczka do twardego materaca, dopasowanego prześcieradła i lekkiego śpiworka. To wystarczy, by maluch spał komfortowo i bezpiecznie.

Zobacz artykuł: Monitor oddechu dla noworodka – jak działa?

Okrywaj dziecko kocykiem lub pieluszką, która przepuszcza powietrze

Kolorowe kocyki z mięciutkiego materiału minky wydają się idealnym przykryciem dla maluszka. Jednak nieoddychająca tkanina wiąże się z niebezpieczeństwem dla dziecka. Jeżeli przypadkiem przykryje sobie główkę takim okryciem, nie będzie w stanie samodzielnie go zdjąć.

Jeżeli materiał nie przepuszcza powietrza, noworodek może się nawet udusić. Dlatego warto zadbać o to, żeby okrycie dziecka podczas snu było wykonane z oddychającego materiału – bawełny lub wełny. Dobrą alternatywą dla niebezpiecznych przykryć może być specjalny śpiworek dla dzieci.

Dziecko lubi zasypiać podczas karmienia i co teraz?

Noworodki często zasypiają podczas karmienia, co jest naturalnym zjawiskiem. Nie oznacza to jednak, że można od razu odłożyć je do łóżeczka. Ważne, aby po karmieniu odbić dziecko, nawet jeśli śpi. Pomaga to pozbyć się połkniętego powietrza i zmniejsza ryzyko kolek, refluksu czy ulewania.

  • Wystarczy delikatnie unieść niemowlę do pozycji pionowej i oprzeć jego główkę na swoim ramieniu, lekko poklepując po pleckach. 
  • Jeśli dziecko nie odbije, nie ma konieczności wybudzania, ale warto przez kilka minut potrzymać je w pozycji pionowej. Spanie z pełnym brzuszkiem może prowadzić do cofania się pokarmu, co zwiększa ryzyko zachłyśnięcia. 
  • Jeśli maluch zasypia zbyt szybko, warto na chwilę przerwać karmienie, delikatnie masując stópkę lub zmieniając pozycję, aby pomóc mu dokończyć posiłek i spokojnie zasnąć.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak prawidłowo odbijać dziecko, przeczytaj artykuł: Odbijanie po karmieniu piersią i butelką.

Jak kłaść noworodka do spania?

Jak układać niemowlę do snu? Instrukcja dla świeżo upieczonych rodziców

Zapewnienie niemowlęciu bezpiecznego snu wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych kwestii.

  • Ważna jest nie tylko odpowiednia pozycja, ale także komfortowe warunki w łóżeczku. 
  • Temperatura w pokoju, sposób odkładania dziecka czy ułożenie jego główki mają wpływ na jakość snu i bezpieczeństwo malucha. 
  • Rodzice często zastanawiają się, jak najlepiej układać noworodka, aby spał spokojnie i bez ryzyka. Warto pamiętać, że nawet drobne błędy mogą prowadzić do dyskomfortu dziecka lub zaburzeń snu. 

W kolejnych akapitach znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zadbać o zdrowy i bezpieczny sen Twojego dziecka.

Zadbaj o temperaturę w łóżeczku podczas snu dziecka!

Usypiasz swojego noworodka – nosisz, kołyszesz w ramionach, tulisz do piersi, a gdy tylko próbujesz odłożyć go do łóżeczka, maluch momentalnie się budzi. Dlaczego tak się dzieje? Głównym winowajcą w tym przypadku jest zmiana temperatury. Dziecko przytulone do rodzica czuje ciepłotę ciała, czyli 36,6°C, natomiast materac łóżeczka jest dużo chłodniejszy.

Gwałtowne obniżenie temperatury sprawia, że maluch się budzi. Jeśli chcesz temu zaradzić, możesz na czas usypiania położyć w łóżeczku termofor – nie gorący, a nagrzany do 36–37°C, czyli naturalnego ciepła ludzkiego ciała. Dzięki temu, dziecko nie odczuje nagłej zmiany i jest szansa, że nie przebudzi się od razu po odłożeniu do łóżeczka.

Jak powinien spać noworodek – technika odkładania dziecka

Już wiesz, w jakiej pozycji powinien spać noworodek – neonatolodzy rekomendują, by maluszki spały na plecach. Czas na wskazówki, jak odłożyć śpiące niemowlę do łóżeczka. Najpierw delikatnie opuść ręce z dzieckiem tuż nad materacem i ostrożnie ułóż najpierw biodra, a następnie plecy i główkę. Pamiętaj, że głowa noworodka nie jest tak stabilna, jak u starszych dzieci, dlatego podtrzymuj ją, aż do momentu bezpiecznego ułożenia w łóżeczku.

Jak układać główkę noworodka do snu?

Jak układać niemowlę do snu, jeśli chodzi o główkę? O ile samo dziecko powinno leżeć na plecach, to warto zadbać, by jego głowa podczas snu zwrócona była w bok. Taka praktyka pozwala uchronić maluszka przed zachłyśnięciem się pokarmem w razie ulewania. Po odłożeniu niemowlęcia do łóżeczka obróć delikatnie jego główkę na bok. Pamiętaj, by nie była to za każdym razem ta sama strona – dzięki temu zapobiegniesz asymetrii ciała i plagiocefalii, czyli syndromowi płaskiej główki.

Sprawdź też: Niespokojny sen niemowlaka. Co warto wiedzieć o śnie malucha?

Jak układać niemowlę do snu?

Podsumowanie

Zapewnienie noworodkowi bezpiecznego snu to jeden z najważniejszych aspektów opieki nad maluszkiem. Odpowiednia pozycja do spania, a także unikanie zbędnych gadżetów w łóżeczku mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i komfortu dziecka. W pierwszych miesiącach życia należy zrezygnować ponadto z ochraniaczy, poduszek czy pluszaków, które mogą stanowić zagrożenie, ograniczając cyrkulację powietrza lub powodując ryzyko zadławienia. Warto również zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju dziecka oraz twardy materac, który zapewni właściwą podporę.

Źródła:

  1. Kaleta E., Lipina R., Rosický J.: Orteza kranialna jako metoda leczenia deformacji pozycyjnych, Nowa Pediatria, R. 2016, nr 20, t.4, s. 153–160.
  2. Saiki T., Milner A.D., Hanna S. i wsp.: Sleeping position and responses to a carbon dioxide challenge in convalescent prematurely born infants studied post-term. Arch. Dis. Child. Fetal
  3. Neonatal Ed., 2013; 99 (5): F215–F218
    https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/wytyczne/326568,zgony-niemowlat-zwiazane-ze-snem-aktualne-2022-zalecenia-american-academy-of-pediatrics

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Karol Olejnik
Karol Olejnik
Jestem studentem 6. roku na kierunku lekarskim, specjalizuję się w medycznym copywritingu i badaniach naukowych. Przygotowuję teksty dla branży zdrowotnej, w tym dla aptek oraz portali medycznych. Jestem pasjonatem popularyzacji wiedzy medycznej w przystępny i rzetelny sposób.
O autorze
Karol Olejnik
Karol Olejnik
Jestem studentem 6. roku na kierunku lekarskim, specjalizuję się w medycznym copywritingu i badaniach naukowych. Przygotowuję teksty dla branży zdrowotnej, w tym dla aptek oraz portali medycznych. Jestem pasjonatem popularyzacji...

Uwaga