Czkawka u noworodka: jak sobie z nią poradzić?
Czy wiesz, że noworodek może mieć czkawkę nawet kilkanaście razy dziennie? Z czego to wynika? Czy rodzice powinny się niepokoić? Jak można pomóc dziecku? Sprawdź!
Spis treści
Czkawka u noworodka pojawia się kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Wielu rodziców bardzo się tym niepokoi. Czy jest czego się obawiać? W jaki sposób pomóc dziecku? Oto sposoby na pozbycie się czkawki u noworodka.
Skąd czkawka u noworodka?
Czkawka to nic innego jak rytmiczne i mimowolne skurcze przepony i mięśni układu oddechowego. Czkawka u noworodka może trwać od kilku minut do nawet godziny czasu. Częstotliwość „czknięć” waha się od 2 do nawet 60 na minutę!
Czkawka nie jest niczym niezwykłym dla noworodków. Dzieci mają czkawkę nawet w brzuszku Mamy! Spowodowana jest łapczywym połykaniem przez Malucha płynu owodniowego. Jeżeli czujesz regularne „podskoki” brzucha oznacza to, że Twoje Maleństwo ma czkawkę. Nie bój się jednak, że dzieje mu się cos złego. Połykając płyn odwodniony, dziecko ćwiczy odruchy połykania i przygotowuje się do samodzielnego funkcjonowania poza organizmem mamy.
„Większość ginekologów przyznaje, że wiele przyszłych mam przychodzi do nich zaniepokojona na wizytę tym, że ich maluszek „skacze” w brzuchu. Czkawka jest naturalnym zjawiskiem, które towarzyszy dziecku już od życia płodowego. Stąd nie powinna wzbudzać niepokoju. Jeśli jednak czkawka jest uciążliwa, zakłóca normalny rytm dziecka lub towarzyszą jej inne niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza”
− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska
Częsta czkawka u noworodka też nie jest niczym niezwykłym. Nie powinna też niepokoić rodziców. Jest ona wynikiem tego, że dziecko ma niedojrzały układ nerwowy (chodzi przede wszystkim o nerw przeponowy). Taka uporczywa i częsta czkawka powinna ustąpić około 3. miesiąca życia dziecka. Oczywiście, nadal będzie się ona pojawiać, jednak już znacznie rzadziej.
Sprawdź też, jak radzić sobie ze wzdęciami u noworodka.
Co sprzyja czkawce u noworodka?
Czkawka u noworodka pojawia się najczęściej w następujących sytuacjach:
- Gdy dziecku jest zimno – wychłodzenie organizmu jest jedną z przyczyn czkawki. Zauważ, że czkawka bardzo często pojawia się u dziecka podczas przewijania (zwłaszcza w zimie).
- Po posiłku – czkawka u noworodka po każdym karmieniu spowodowana jest tym, że podczas jedzenia połyka on powietrze. Jest to bardzo częste, jeżeli niemowlę nieprawidłowo chwyci pierś lub smoczek do pudelki lub je łapczywie. Jeżeli zauważysz, że dziecko ma problemy z prawidłowym łapaniem piersi, warto skonsultować się z położną lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Powodem czkawki może być tez przejedzenie. Układ pokarmowy noworodka jest jeszcze niedojrzały i po prostu nie radzi sobie z przetrawieniem zbyt dużej ilości pokarmu.
- Gdy dziecko śmieje się lub głośno płacze – tutaj również czynnikiem wywołującym czkawkę jest połykanie powietrza.
Czkawka u noworodka – sposoby na ulżenie dziecku
Jeżeli czkawka spowodowana jest połknięciem powietrza, pomóc powinno noszenie malucha w pozycji pionowej. Jak to wygląda? Główka dziecka powinna opierać się na Twoim ramieniu, a brzuszek być jak najbliżej Twojego ciała. Pamiętaj również o tym, żeby po każdym karmieniu (niezależnie czy jest karmione piersią, czy butelką) pomóc dziecku odbić. Najlepiej zrobić to, kładąc je na ramieniu i delikatnie poklepując po pleckach.
Sprawdź też pieluchy i pieluchomajtki dla dzieci.
Możesz również położyć maluszka na udach − tak, żeby główka leżała na jednej nodze, a brzuszek na drugiej. Jeżeli przyczyną czkawki jest wychłodzenie dziecka, najlepiej je ogrzać – przykryć kocykiem, przytulić. Czasem wystarczy przebrać mokrą pieluchę. To właśnie ona może być czynnikiem powodującym czkawkę. Pomóc powinno również przystawienie dziecka do piersi lub podanie czegoś ciepłego do picia (jeżeli nie jest karmione piersią). Na czkawkę pomóc może zmiana pozycji dziecka – np. ułożenie go na brzuszku lub na swoim ramieniu.
Czkawka u noworodka – jak pomóc, a nie zaszkodzić?
Jeżeli próbujesz ulżyć dziecku przy czkawce, nie stosuj metod, którymi „leczą czkawkę” dorośli. Mowa tutaj między innymi o: straszeniu, zatykaniu nosa czy wstrzymywaniu powietrza. Niewskazane jest również podawania mu wody z cytryną czy cukrem. Jeżeli karmisz piersią, nie ma potrzeby dopalania niczym dziecka. Najlepszym sposobem pozbycia się uporczywej czkawki będzie przyłożenie dziecka do piersi.
Sprawdź też artykuły higieniczne dla dzieci i niemowląt.
Czkawka u noworodka – co robić jak nic nie pomaga?
Jeżeli czkawka pojawia się kilka razy dziennie i jest długotrwała (to znaczy trwa ponad godzinę), może to być oznaką wystąpienia refluksu żołądkowo-przełykowego. Ale, żeby go zdiagnozować muszą wystąpić jeszcze inne objawy (słaby apetyt, ulewanie niedokrwistość). Jeżeli zauważysz takie objawy, należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Refluks związany jest nieodpowiednim działaniem zwieracza przełyku i może prowadzić do groźnych konsekwencji, np. wymiotów, zapalenia oskrzeli, a nawet zapalenia płuc. Wizyta u pediatry będzie również wskazana, jeżeli częsta i uporczywa czkawka przeszkadza dziecku w jedzeniu i spaniu.
Prawda jest taka, że czkawka u noworodka bardziej przeszkadza rodzicom niż dziecku (z doświadczenia wiem, że jeszcze bardziej przeszkadza dziadkom). Mało tego, czkawka czasem przynosi dziecku radość! Należy przed wszystkim uzbroić się w cierpliwość. W końcu przejdzie! Jeżeli jednak nie przechodzi, to znak, że trzeba udać się z dzieckiem do lekarza.