Noworodek latem − jak nie przegrzać bobasa?

21. 7. 2018 · 5 minut czytania

Planujesz zabrać dziecko na spacer? Pamiętaj o odpowiednim ubiorze? Co założyć maleństwu, aby go nie przegrzać? Czy zawsze trzeba przykrywać noworodka kocykiem? Przeczytaj nasze porady!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Noworodek latem − jak nie przegrzać bobasa?

Jako świeżo upieczona mama, pewnie zastanawiasz się, czy spacer z noworodkiem, nawet latem, to dobry pomysł. A jeżeli już decydujesz się na wyjście, to kolejnym dylematem jest to, w co ubrać noworodka. Babcie, mamy i cała armia „ekspertów” na ulicy często zwracają uwagę na to, że dziecko jest za lekko ubrane, nawet w 30-stopniowym skwarze. Ale noworodek latem nie potrzebuje przecież kurtki zimowej! Jak więc nie zwariować i optymalnie ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać i nie wychłodzić?

Noworodek latem, czyli jak nie przegrzać swojego dziecka

Termoregulacja u noworodka nie działa jeszcze tak, jak powinna. Dlatego maluszka bardzo łatwo przegrzać. Jak się przed tym zabezpieczyć?

Gdy na zewnątrz jest gorąco (powyżej 25oC), lepiej nie wychodź z dzieckiem w godzinach 11:00 − 15:00. To właśnie wtedy słońce najbardziej pali. Kiedy wychodzisz na zewnątrz w lecie zawsze zabieraj ze sobą wilgotne chusteczki lub wodę w sprayu, żeby schłodzić twarz czy rączki dziecka. Bardzo ważne jest też odpowiednie ubranie. Dobrze jeżeli na głowę bobasa naciągniesz cienką czapeczkę lub kapelusik − w ten sposób będziesz chronić jego bardzo delikatną skórę głowy przed promieniowaniem UV.

Pamiętaj też, żeby zawsze smarować noworodka kremem z wysokim filtrem (najlepiej SPF 50+). Zwróć uwagę na to, żeby był to kosmetyk odpowiedni dla noworodków. Nakładaj krem z filtrem dla dzieci na skórę maluszka także, jeżeli przebywasz w cieniu. Nie ma co ryzykować! Pamiętaj przy tym, że aplikację preparatu trzeba co jakiś czas powtórzyć.

Jak dbać o noworodka latem

Jak ubierać noworodka latem?

W szkole rodzenia usłyszałam ogólną radę, jak ubierać dzieci: „noworodka ubieramy o jedną warstwę więcej niż siebie, niemowlaka już tak samo jak siebie, a kiedy dziecko zaczyna biegać − to wtedy jedną warstwę mniej”.

 

    Tak więc, w co ubierać noworodka latem? W ciepłe dni najlepiej załóż bobasowi body z krótkim rękawem i przykryj go lekką pieluszką czy też tzw. otulaczem. Wybierz body wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów. Choć to nie łatwe, bo dziecko bardzo szybko rośnie, zwróć uwagę, żeby było w odpowiednim rozmiarze  − ani za duże, ani za małe.

    Jak ubierać noworodka latem?

     

    Kiedyś uważano, że noworodek powinien mieć czapkę zawsze – niezależnie od temperatury i tego, czy przebywa w domu, czy na podwórku. Poglądy na tę kwestię znacznie się zmieniły. Czapeczkę raczej zakładaj, kiedy wychodzicie na zewnątrz i kiedy jest zimno albo wieje (lekki, ciepły wiatr jeszcze nikomu nie zaszkodził). Oczywiście latem wybieraj raczej kapelusik lub czapeczkę, która będzie głównie chroniła przed słońcem.

    Sprawdź też, kiedy wyjść z noworodkiem na pierwszy spacer.

    Czym przykrywać noworodka latem?

    Według mnie, najlepszym wyborem jest pieluszka bambusowa. Czemu? Tkaniny bambusowe mają świetnie właściwości termoregulacyjne. To znaczy, że w ciepłe dni pod taką pieluszką utrzymuje się temperatura około 2 − 3 stopnie niższa niż temperatura na zewnątrz. W zimie zaś, pieluszka daje miłe ciepełko. Co więcej, pieluszka bambusowa nie przepuszcza promieni UV. Jest też antybakteryjna i grzybobójcza. Naprawdę szczerze ją polecam. Taka mała rada: pieluszka czy „otulacz” bambusowy jest świetnym pomysłem na prezent dla świeżo upieczonych rodziców.

    Jak sprawdzić, czy dziecku jest za zimno lub za gorąco?

    Noworodek nie powie Ci, czy jest mu za zimno lub za gorąco. Jak sprawdzić, czy dziecko nie jest zziębnięte lub przegrzane? To proste: dotknij karku dziecka. Jeżeli skóra jest zimna i sucha to znaczy, że dziecku jest zimno. Jeżeli zaś kark jest ciepły i wilgotny to znaczy, że dziecku jest za ciepło. Nie sugeruj się tym, że ma zimne nóżki czy rączki. System krążenia nie działa jeszcze tak, jak u dorosłego i chłodne dłonie nie są miarodajną oznaką wyziębienia.

    Sprawdź też podkłady i maty do przewijania.

    Jak sprawdzić, czy dziecku jest za zimno lub za gorąco

     

    Pamiętaj! Przegrzanie dziecka jest gorsze niż zbyt lekkie ubieranie. Zgrzane dziecko łatwo może się przeziębić, bo nie będzie przygotowane na niższe temperatury. Przegrzanie dziecka może też doprowadzić np. do odwodnienia czy udaru cieplnego.

    „Jeśli w upalny dzień Twój maluszek jest dziwnie senny, marudny i płaczliwy, może to świadczyć o jego przegrzaniu. Stosunek powierzchni skóry noworodka do objętości jego ciała jest większy niż u dorosłego, dlatego gdy noworodek intensywnie się poci, traci ogromne ilości wody!”

    − komentuje lekarz, Aleksandra Malewska.

    Jak nie dopuścić do odwodnienia noworodka?

    Jeżeli karmisz piersią, nie podawaj dziecku innych płynów. Twoje mleko jest wystarczające. Zapewne zauważyłaś, że w początkowej fazie Twoje mleko jest przezroczystsze i rzadsze. To właśnie dlatego, że ma napoić, a nie nakarmić bobasa.

    Jeżeli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, w upały podawaj dziecku wodę w butelce, w niewielkich ilościach. Niczym jej nie dosładzaj.

    Odwodnienie dziecka rozpoznasz po konsystencji jego kupy – jeżeli jest zbyt twarda, to znaczy, że dziecko za mało pije. Dowiedz się więcej o odwodnieniu u dziecka z artykułu Agnieszki: Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka?

    Jak nie dopuścić do odwodnienia noworodka

    Spacer z noworodkiem latem − lepiej unikaj „dobrych rad”

    Jakkolwiek nie ubrałabym mojej córy, dla mojej babci i tak zawsze ubrana jest za lekko. Od pół roku słyszę, że „umrożę swoje dziecko”. A jednak moja córa, na przekór babci, w ogóle nie choruje. Nie wiem, czy to przez stosowany prze zemnie „zimny chów”, czy też nie. Na pewno do tej pory jej to nie zaszkodziło.

    Dobre rady babć i cioć, a co gorsza − całkiem obcych ludzi (o tak! nie raz mi się zdarzyło usłyszeć uwagi na temat lekkiego ubioru mojej córki od osób na ulicy) potrafią łatwo zniechęcić do jakiejkolwiek aktywności na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, że wychodzenie z dzieckiem na zewnątrz jest dla niego zdrowe: dostarczasz mu bardzo potrzebnej witaminy D i pozwalasz poznać nowy, wspaniały świat.  Nie daj się zwariować! Korzystaj z lata, ciesz się macierzyństwem i nie zważaj innych "ekspertów" :)

    Sprawdź też preparaty z witaminą D dla dzieci.

    Spacer z noworodkiem latem

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice