Czy mam paluch biegacza? Ta kontuzja dotyczy nie tylko biegaczy!

19. 9. 2018 · 3 minuty czytania

Ból w okolicy dużego palca stopy może świadczyć o kontuzji. Czym objawia się uraz? Kto jest najbardziej narażony na przykre dolegliwości? Jak leczyć paluch biegacza? Sprawdź!

Adrian Suszczyński
Adrian Suszczyński
Czy mam paluch biegacza? Ta kontuzja dotyczy nie tylko biegaczy!

Paluch biegacza, zwany też paluchem darniowym jest kontuzją, która najczęściej zdarza się biegaczom − zarówno amatorom, jak i profesjonalistom. Ale może też dotyczyć m.in. piłkarzy, rugbistów, a także osób, które uprawiają sport na twardej nawierzchni. Co to dokładnie jest paluch biegacza i jak uniknąć tej kontuzji? Zapraszam do lektury!

Paluch biegacza – co to dokładnie jest?

Nazwa nie brzmi może jakoś bardzo złowieszczo, nie mniej jest to kontuzja, która może wyeliminować Cię ze sportu na długi czas. Jeżeli w trakcie lub po bieganiu czujesz ból dużego palca u stopy, to prawdopodobnie dopadł Cię właśnie palec biegacza. Jest to kontuzja śródstopno-paliczkowego palucha. Jej przyczyną może być nadmierne zginanie stawu, uraz, zwyrodnienie stawu dużego palucha lub nieodpowiednie buty, czyli takie, które nie zapewnia dobrej stabilizacji stopie. Dlatego też bardzo ważny jest odpowiedni dobór butów do biegania czy innej dyscypliny, którą uprawiasz. Źle dopasowane buty mogą spowodować wiele kontuzji, w tym właśnie paluch biegacza. Dlatego zanim wydasz ciężko zarobione pieniądze, upewnij się, że buty są odpowiednio dopasowane do Twojej stopy i dyscypliny, którą uprawiasz.

Sprawdź też maści na reumatyzm.

Paluch biegacza – co to jest

 

Paluch biegacza − objawy

Pierwszym objawem jest oczywiście wspomniany ból dużego palca w stopie. To sygnał, żeby natychmiast zakończyć trening i jak najszybciej udać się do lekarza.

Choroba zwana paluch biegacza ma 3 stopnie uszkodzenia stawu:

1. Pierwszy objawia się bólem, niewielkim obrzękiem i ograniczoną możliwością poruszania palcem stopy.

2. W drugim ból jest rozległy, pojawia się spory obrzęk, a także może wystąpić krwiak, przenoszenie obciążenia na kontuzjowaną stopę powoduje utykanie.

3. Trzeci stopień to duży i ciągły ból stawu, bardzo ograniczone lub niemożliwe poruszanie się, krwiak, obrzęk zniekształcający stopę wokół stawu. W tym stadium do poruszania niezbędne są kule.

Sprawdź też maści na ból mięśni i stawów.

Paluch biegacza − objawy

Palec biegacza – leczenie

W zależności od stopnia uszkodzenia stawu, lekarz dobierze Ci odpowiednią terapię. Na początku lekarz zaleci zdjęcie RTG lub rezonans. Niezależnie od stopnia uszkodzenia, najważniejsze jest, żeby nie nadwyrężać palca i odpocząć.

Palec biegacza – leczenie

 

W trudnych przypadkach może być konieczna operacja. Powrót do pełnej sprawności w przypadku palucha biegacza może trwać kilka tygodni, a nawet − miesięcy. Medycyna zna też przypadki, w których zwyrodnienie stawu dużego palucha było przyczyną końca niejednej kariery sportowej. Jest to poważna kontuzja i nie wolno jej ignorować. Nawet jeśli jest to tylko lekki stan zapalny, lepiej skonsultować się ze specjalistą i wyeliminować jej przyczynę.

Sprawdź też produkty na kontuzje, urazy, siniaki.

    Paluch biegacza − przyczyny

    Kontuzja może wynikać z choroby zwyrodnieniowej lub genetyki − np. spłaszczony kształt głowy pierwszej kości śródstopia, zbyt długi palec. Jak wspomniałem może też przyczynić się to tego złe obuwie. Paluch biegacza może pojawić się nawet przez nieodpowiednie rozgrzanie stawów przed treningiem lub nadmierne obciążanie stawu.

    W każdym przypadku bez całkowitego wyleczenia kontuzji lepiej nie wracaj na trening. Co więcej, jest to kontuzja, która lubi się odnawiać. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby zadbać o dobre buty, rozgrzewanie stawów przed treningiem i, po prostu, zwykła ostrożność.  W przeciwnym wypadku, sport przez z paluchem biegacza będziesz mógł oglądać z takiej pozycji...

    Paluch biegacza − przyczyny

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Adrian Suszczyński
      Adrian Suszczyński
      Od dziecka wychowywany w kulturze sportu i dbania o zdrowie. Jestem w ciągłym ruchu. Do pracy jeżdżę rowerem, a w weekendy startuję w górskich maratonach kolarskich, reprezentując od ponad 10 lat bikeBoard Team, a także biegam i pływam, z nadzieją, że pewnego dnia wystartuję w triatlonie. Jestem też patentowanym żeglarzem - Jeziora Mazurskie przepłynąłem wzdłuż i wszerz, a na pokładzie S.Y. Zawiszy Czarnego opłynąłem Grecję i okoliczne wyspy. Zimą jeżdżę na snowboardzie (zjazdowym), zdarza mi się też na biegówkach, a z dziećmi na nartach (najczęściej tyłem).
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Adrian Suszczyński
      Adrian Suszczyński
      Od dziecka wychowywany w kulturze sportu i dbania o zdrowie. Jestem w ciągłym ruchu. Do pracy jeżdżę rowerem, a w weekendy startuję w górskich maratonach kolarskich, reprezentując od ponad 10...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice