Depilacja przed porodem − golić się czy nie golić?

4. 10. 2018 · 4 minuty czytania

Czy przed porodem należy golić miejsca intymne? WHO tego nie zaleca, ale istnieje wiele korzyści z depilacji. O czym pamiętać, decydując się na usunięcie nadmiernego owłosienia? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Depilacja przed porodem − golić się czy nie golić?

Depilacja przed porodem jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów porodowych. Zwolenników depilacji przed porodem jest tak wiele jak jej przeciwników. Jak jest naprawdę? Jak ogolić miejsca intymne, skoro ogromny brzuch wszystko zasłania? Jaki sposób depilacji wybrać?

Czy do porodu trzeba się ogolić?

Włosów w ciąży jest więcej. Są gęste i lśniące. Choć bujna czupryna na głowie cieszy większość kobiet, to obfite owłosienie na innych częściach ciała − już niekoniecznie. Dlatego wiele ciężarnych czuje się bardzo niekomfortowo z bujnym owłosieniem w okolicach intymnych. Opinie na temat depilacji przed porodem są podzielone zarówno wśród mam, jak i personelu medycznego. Jakie są argumenty zwolenników i przeciwników depilacji miejsc intymnych przed porodem?

Depilacja do porodu − argumenty za:

  • Gęste włosy to siedlisko bakterii, które łatwo mogą się rozprzestrzenić.
  • Włosy mogą przeszkadzać i przesłaniać personelowi szpitalnemu „widok” podczas porodu i ewentualnego szycia krocza.
  • Rana po nacięciu krocza szybciej się wygoi, bo włoski nie będą przenosić bakterii i wrastać w ranę.
  • Wydepilowane krocze jest łatwiejsze w pielęgnacji i utrzymaniu higieny.
  • Komfort i poczucie pewności siebie − jeżeli od zawsze depilowałaś miejsce intymne, to także podczas porodu będziesz czuć się bardziej komfortowo, jeżeli będziesz wydepilowana.

Sprawdź też, jak przygotować się do porodu.

golić czy nie golić - ciężarna kobieta w gabinecie lekarza

 

Pamiętaj również, że jeżeli personel szpitalny uzna to za koniecznie, położna ogoli Cię za pomocą dostępnej w szpitalu golarki. Wiele kobiet nie wspomina miło tej procedury. Jest to przede wszystkim krępujące. Dlatego młode mamy na forach internetowych polecają samodzielną depilację przed pójściem do szpitala

Golenie przed porodem – argumenty przeciw:

  • Włosy w okolicach wzgórka łonowego są barierą ochronną miejsc intymnych przed zarazkami z zewnątrz.
  • Depilacja może powodować uszkodzenie warstwy ochronnej naskórka i mikrourazy, co może później być przyczyną gorszego gojenia się rany po nacięciu lub pęknięciu krocza.

Pamiętaj! W Polsce nie ma obowiązku golenia się przed porodem naturalnym. WHO w ogóle nie zaleca golenia miejsc intymnych przed porodem. Jest to zabieg, na który powinnaś wyrazić zgodę.

 Sprawdź też, jak stres wpływa na ciążę.

Depilacja przed planowanym cesarskim cięciem

Przed planowanym cięciem cesarskim nie powinno się golić miejsc intymnych co najmniej na 7 dni przed operacją. Wynika to z tego, że golenie w znaczący sposób osłabia naskórek i powoduje też mikrourazy, które zwiększają ryzyko infekcji po operacji. Najlepiej jednak zapytaj swojego lekarza o to, w jaki sposób przygotować się do planowanego zabiegu.

depilacja przed porodem - cesarskie cięcie

Jak się golić do porodu?

Jeżeli zdecydujesz się na depilację maszynką do golenia, pamiętaj, żeby użyć jej jedynie raz. W ten sposób unikniesz infekcji. Używaj też tylko preparatów do depilacji  dozwolonych w ciąży. Nie gól się na sucho – unikniesz wtedy zacięć i mikrourazów. O tym jak golić miejsca intymne pisała Ola w artykule: Jak golić miejsca intymne? Czyli kobieca nauka golenia, lekcja nr 4. Przy goleniu miejsc intymnych przed porodem może przydać Ci się duże lusterko, dzięki któremu będziesz widziała, gdzie przykładać maszynkę.

„Skóra i błony śluzowe kobiety w ciąży są dużo bardziej podatne na infekcje niż zwykle. Depilacja maszynką to dodatkowy czynnik ryzyka rozwoju zakażenia, np. zapalenia mieszków włosowych. Z tego powodu depilacja w ciąży powinna być przeprowadzana w wyjątkowo higienicznych warunkach”

− komentuje lekarz, Aleksandra Malewska.

Weź pod uwagę to, że nie jesteś w stanie dokładnie zaplanować, kiedy odbędzie się poród. Wiele mam i położnych zaleca drogę pośrednią, czyli przycinanie włosków na około kilka milimetrów długości. W ten sposób jest mniejsza szansa, że namnożą się te złe bakterie. Małe włoski nie zasłaniają też widoku podczas porodu. Jednocześnie wciąż istnieje warstwa ochronna przez zarazkami z zewnątrz.

Bezpieczna depilacja miejsc intymnych w ciąży

Inne, bezpieczne w ciąży metody depilacji miejsc intymnych to:

1. Depilacja maszynką elektryczną wyrywającą włoski z cebulkami

2. Depilacja woskiem

3. Depilacja pastą cukrową

zestaw do depilacji miejsc intymnych w ciąży

 

Nie zawsze jesteś w stanie przewidzieć, jak Twój organizm zareaguje na którąś z tych metod depilacji. Dlatego najlepiej przetestować te zabiegi jeszcze przed ciążą. Pamiętaj, że depilacja miejsc intymnych w ciąży może być bardziej bolesna niż zwykle. Wynika to z tego, że skóra w okolicach intymnych, pod wpływem hormonów jest bardziej uwrażliwiona.

Depilację miejsc intymnych w ciąży możesz wykonać również u kosmetyczki. Jest to wygodny i bezpieczny sposób depilacji okolic bikini.

Sprawdź też przepis na domowy krem do golenia.

Metody depilacji zabronione w ciąży

  • depilacja laserowa
  • depilacja światłem (IPL)
  • elektroliza

Metody te są zabronione, bo nie ma badań, które udowodniły, że są bezpieczne dla płodu. Z przyczyn oczywistych takich badań się nie przeprowadza.

Jakąkolwiek decyzję podejmiesz, pamiętaj, że golenie krocza przed porodem nie jest konieczne. Ty sama zdecydujesz, z czym czujesz się najbardziej komfortowo. Jeżeli personel medyczny zdecyduje, że powinnaś się poddać się depilacji, to powinien najpierw uzyskać Twoją zgodę. Jeżeli zdecydujesz się na depilację, lepiej używaj tylko metod i preparatów dozwolonych dla kobiet w ciąży.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice