Jak przygotować się do porodu?
Poród stanowi zwieńczenie 9 miesięcy oczekiwania przyjścia maleństwa na świat. Odpowiednie przygotowanie się do rozwiązania zmniejsza ryzyko powikłań okołoporodowych oraz powikłań późnych.
Spis treści
To jedno z najczęstszych pytań stawianych przez kobiety w ciąży. Faktem jest, że zarówno poród siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie to nie lada wyzwanie dla przyszłej mamy. Odpowiednie przygotowanie pod względem fizycznym i psychicznym niweluje lęk i zmniejsza ryzyko powikłań okołoporodowych. Poznaj nasze skuteczne wskazówki!
Jak najlepiej przygotować się do porodu naturalnego?
Właściwe przygotowanie do porodu wiąże się z istotnym zmniejszeniem ryzyka wystąpienia wielu wczesnych, a także odległych powikłań dla matki i dziecka, takich jak:
- Wydłużenie porodu – zwiększa ryzyko niedotlenienia płodu,
- Przykre doświadczenia związane z bólem u rodzącej – mogą być źródłem obniżenia nastroju po porodzie i lęku przed kolejną ciążą,
- Pęknięcie lub konieczność nacięcia krocza,
- Problemy z rozejściem się mięśnia prostego brzucha,
- Problemy z trzymaniem moczu w przyszłości.
Szkoła rodzenia: co daje uczestnictwo w zajęciach?
Szkoła rodzenia to miejsce, w którym przyszli rodzice zostaną przygotowani do porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. W czasie zajęć praktycznych położne w szczególny sposób skupiają się na nauce oddychania oraz parcia w czasie poszczególnych faz porodu. Głęboki oddech angażujący przeponę oraz mięśnie brzucha gwarantuje odpowiednią wentylację i jest najbardziej pożądany podczas porodu. Z kolei poznane techniki aktywnego parcia na szczycie skurczu pozwolą zaoszczędzić wiele sił, a nawet znacząco zmniejszyć nasilenie bólu.
Przygotowanie krocza do porodu
Jako przyszła mama powinnaś również pomyśleć o wizycie w gabinecie fizjoterapeuty specjalizującego się w uroginekologii. Specjalista zbada Twoje mięśnie dna miednicy i zaleci odpowiednie ćwiczenia poprawiające ich elastyczność. Podzieli się również wskazówkami dotyczącymi przygotowania krocza do porodu, tak by móc uniknąć nacięcia. Jednym ze sposobów na zwiększenie podatności tkanek budujących przeponę miednicy jest masaż. Warto rozpocząć regularne wykonywanie masażu w połowie trzeciego trymestru ciąży.
Na początku kciuki obu dłoni należy umieścić mniej więcej w ⅓ długości pochwy, a następnie zacząć lekko uciskać na jej tylną ścianę. Celem masażu jest rozciągnięcie krocza – miejsca pomiędzy pochwą a odbytnicą o obniżonej podatności, w którym najczęściej dochodzi do pęknięć w czasie porodu. Dla jak najlepszych efektów warto używać preparatu poślizgowego.
Depilacja okolic intymnych przed porodem
Depilacja przed porodem stanowi przedmiot licznych kontrowersji. Tak naprawdę nie jest to obowiązkowy punkt podczas przygotowań do porodu naturalnego w szpitalu. Jej wykonanie jest zależne wyłącznie od Twoich preferencji. Jednak jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru włosów z miejsc intymnych, powinnaś zachować ostrożność, żeby nie dopuścić do infekcji. Najlepiej przy pomocy nożyczek krótko przyciąć włoski.
Jak przygotować się do porodu przez cięcie cesarskie?
Cięcie cesarskie to sposób ukończenia ciąży związany z dużo wyższym ryzykiem powikłań dla ciężarnej w stosunku do porodu siłami natury. Przygotowanie do porodu przez CC jest podobne jak w przypadku porodu naturalnego i również obejmuje zajęcia w szkole rodzenia oraz wizytę u fizjoterapeuty. W czasie ciąży warto zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę. Nie wolno ulegać mitom, że w „ciąży należy jeść za dwie osoby”. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy podbrzusza utrudnia gojenie się rany pooperacyjnej i sprzyja rozwojowi związanych z tym powikłań.
Jak przygotować się do porodu? Ćwiczenia
Liczne badania potwierdziły, że odpowiednio dostosowana aktywność fizyczna w czasie ciąży ma pozytywny wpływ na zdrowie przyszłej mamy oraz jej dziecka. Udowodniono, że poprawia stan układu sercowo-naczyniowego, niweluje ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej, zmniejsza odsetek cięć cesarskich, a także przyśpiesza powrót do pełni sił po porodzie. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca min. 150 minut aktywności w ciągu tygodnia. W szczególności polecane są lekkie ćwiczenia aerobowe oraz wzmacniające mięśnie np.: marsz, pływanie, jazda na rowerze stacjonarnym. Należy zrezygnować z ćwiczeń kontaktowych i tych związanych z ryzykiem upadku.
Pomimo pozytywnego wpływu sportu na przygotowanie ciała do porodu niektóre stany mogą stanowić przeciwwskazanie do podejmowania aktywności fizycznej. Należą do nich:
- Niewydolność szyjki macicy,
- Ciąża wielopłodowa,
- Przedwczesne pęknięcie błon płodowych,
- Krwawienie z dróg rodnych w II i III trymestrze ciąży,
- Łożysko przodujące,
- Niedostatecznie kontrolowane choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, zaawansowana niewydolność serca oraz ciężka anemia.
Dlatego zawsze przed wdrożeniem jakiejkolwiek aktywności fizycznej należy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań!
Jak przygotować się psychicznie do porodu?
W czasie ciąży dbaj nie tylko o swoje zdrowie fizyczne. Kluczowe znaczenie ma również Twój stan psychiczny. Strach przed porodem oraz lęk o zdrowie dziecka sprawiają, że dla wielu kobiet czas rozwiązania jest nierzadko traumatycznym przeżyciem. To czynnik ryzyka rozwoju depresji poporodowej. Właśnie dlatego odpowiednie, emocjonalne przygotowanie do porodu jest niezwykle istotne. Oto kilka wskazówek:
- Zawsze pytaj swojego lekarza ginekologa oraz położną o wszystkie nurtujące Cię pytania – nieznajomość przebiegu porodu zwiększa związany z nim stres,
- Nie słuchaj historii pełnych grozy o przebiegu porodu u sąsiadki czy znajomej. Trzymaj się uniwersalnej prawdy, że każdy poród jest inny i u każdej kobiety może wyglądać zupełnie inaczej,
- Jeśli czujesz, że Ci to pomaga – rozmawiaj z bliskimi lub z zaufaną osobą o swoich obawach,
- Jeśli cierpisz na paraliżujący strach przed porodem, który utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, udaj się do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Nie obawiaj się! Tokofobia, czyli lęk przed porodem, jest częstym zjawiskiem wśród kobiet. Specjaliści doskonale wiedzą, jak udzielić skutecznego wsparcia,
- Rozważ zwolnienie tempa życia i pozwól sobie na odpoczynek, gdy czujesz, że tego potrzebujesz. Zawsze słuchaj swojego ciała, bo to ono jest najważniejsze!
Jak przygotować ciało do porodu?
Zarówno w przypadku porodu siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie obowiązkowym punktem jest zbilansowana, lekkostrawna dieta. III trymestr to czas, w którym szczególnie nasilają się objawy, takie jak zgaga, zaparcia i wzdęcia. Unikaj więc pokarmów, które wzmagają te dolegliwości – szczególnie fast foodów oraz smażonych dań. Postaw na produkty bogate w błonnik. To znacznie ułatwi Ci wypróżnienie przed porodem i tuż po nim.
Uzupełnieniem diety są witaminy dla kobiet w ciąży. Szczególną uwagę należy zwrócić na suplementy diety z kwasem foliowym. Posiadają udowodnioną skuteczność w redukcji ryzyka rozwoju wad wrodzonych cewy nerwowej u płodów. Zgodnie z obecnym stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów każda kobieta planująca ciążę powinna suplementować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, jako uzupełnienie zbilansowanej diety.
Podsumowanie
W czasach świadomego rodzicielstwa warto mieć na uwadze, że odpowiednie przygotowanie do porodu niesie wiele korzyści zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Powyższy artykuł stanowi jedynie niezwykle skondensowany fragment współczesnej wiedzy z zakresu położnictwa. Jego celem jest nakreślenie głównych wskazówek dotyczących przygotowań do powitania na świecie nowego członka rodziny.
Źródła:
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2468784718305191?via%3Dihub [dostęp 14.03.2022 r.]
„Jak ćwiczyć w ciąży? Opinia ACOG”, - https://www.mp.pl/ginekologia/wytyczne/inne/135753,jak-cwiczyc-w-ciazy-opinia-acog [dostęp 14.03.2022 r.]
- Araszkiewicz A., Plagens-Rotman K., „Edukacja przedporodowa jako przygotowanie kobiety do macierzyństwa”, https://pwsz-gniezno.edu.pl/wp-content/uploads/2020/10/EDUKACJA-PRZEDPORODOWA-JAKO-PRZYGOTOWANIE-KOBIETY-DO-MACIERZYNSTWA.pdf [dostęp 14.03.2022 r.]