Elektromiografia - jakie choroby rozpoznaje się za pomocą EMG?
Na czym polega elektormiografia (EMG)? Jakie są zalecenia do wykonania tego badania? Jak interpretować uzyskane wyniki? Szczegóły znajdziesz w naszym artykule!
Spis treści
Elektromiografia (EMG), czyli badanie elektromiograficzne pozwala ocenić funkcjonowanie Twoich mięśni i nerwów. Jest wykorzystywane jest w celu diagnostyki chorób nerwowo-mięśniowych. Zobacz, jak wygląda badanie EMG, czy wymaga wcześniejszego przygotowania i kiedy lekarz może Ci je zlecić.
Na czym polega przewodnictwo nerwowe i mięśniowe?
Wszystkie mięsnie szkieletowe w ciele człowieka, czyli te które pozwalają wykonywać Ci ruchy, są połączone z układem nerwowym za pomocą specjalnego łącza nerwowo-mięśniowego zwanego płytką motoryczną. Płytka zapewnia komunikację komórki nerwowej z komórką mięśniową, w wyniku czego impulsy z układu nerwowego trafiają do mięśni, które się kurczą. Wszelkie zaburzenia na tym poziomie możemy właśnie ocenić w badaniu EMG.
Sprawdź też leki i preparat wspierające układ nerwowy.
Na czym polega badanie EMG?
Prawidłowo funkcjonujący mięsień w spoczynku nie wykazuje żadnej aktywności, jest to tzw. cisza bioelektryczna. Natomiast już przy niewielkim ruchu powstaje prosty zapis składający się z pojedynczych potencjałów. Rejestrację przeprowadza się w stanie spoczynku mięśni od podczas wysiłku o narastającym natężeniu. W czasie maksymalnego wysiłku mięśnia powstają liczne potencjały tworząc zapis interferencyjny. W badaniu EMG można przeanalizować kształt, amplitudę oraz czas trwania pojedynczych potencjałów.
Istnieją dwa rodzaje elektromiografii w zależności od rodzaju stosowanych elektrod:
- badanie elementarne − ocenia się pojedynczą jednostkę ruchową, czyli wszystkie mięśnie unerwiane przez konkretny nerw. Wybrany nerw stymuluje się za pomocą elektrody igłowej wprowadzanej prostopadle przez skórę w okolicę badanego nerwu. Jest to zazwyczaj najmniej przyjemna część badania. Następnie monitoruje się aktywność mięśni w trakcie minimalnego i maksymalnego skurczu w postacie zapisu potencjału elektrycznego.
- badanie globalne − polega na ocenie wszystkich grup mięśniowych danej kończyny. W tym rodzaju badania stosuje się elektrody przyczepiane do powierzchni skóry. Bodziec jest wywoływany za pomocą dwubiegunowej elektrody stymulującej.
Sprawdź też, czym jest dyskineza.
Jak się przygotować do badania?
Elektromiografia nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie ważne jest, żeby nie smarować skóry kremami i olejkami, bo utrudni to przeczepienie elektrod. Wszyscy pacjenci, którzy przyjmują leki przeciwpłytkowe (np. aspiryna) lub przeciwkrzepliwe powinni poinformować o tym wcześniej lekarza.
Osoby leczące się z powodu miastenii powinni odstawić leki w dniu badania. Ok. 4 dni przed planowanym EMG trzeba odstawić suplementy zawierające magnez, wapń, witaminę D3. Przed badaniem będziesz musiał ściągnąć wszystkie metalowe ozdoby, ponieważ mogą one zaburzyć wynik. Badanie trwa ok. 30 − 40 minut.
Sprawdź też, czym jest atetoza.
Kiedy wykonuje się badanie EMG?
Elektromiografia pozwala rozpoznać zaburzenia związane z funkcjonowanie mięśni i nerwów, dzięki czemu można ustalić lokalizację zmian patologicznych oraz ich charakter. Badanie pozwala zróżnicować, czy dany niedowład jest spowodowany uszkodzeniem nerwu czy mięśnia, wykrycie niewielkich uszkodzeń mięśni i nerwów, wielkość uszkodzonego obszaru oraz śledzenie dynamiki procesu chorobowego.
Jakie są wskazania do wykonania badania?
- dystrofia mięśniowa
- stan zapalny mięśni
- uszkodzenie nerwów obwodowych w przebiegu zespołu nadgarstka, kanału stępu
- uszkodzenia wielonerwowe u pacjentów z polineuropatią cukrzycową, toksyczną, polekową, autoimmunologiczną, zespołem Guillain-Barre
- zespół nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej
- stwardnienia zanikowego bocznego
- męczliwości mięśni
- rwy kulszowej, barkowej
Sprawdź też, kiedy wykonuje się badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.
Kiedy nie można wykonać elektromiografii?
Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest wszczepiony rozrusznik serca lub kardiowerter-defibrylator, ciąża oraz tendencja do miejscowych obrzęków limfatycznych.
Badanie EMG jest pomocne w diagnostyce wielu chorób neurologicznych i układu mięśniowego. O wskazaniach do badania zdecyduje twój lekarz.