Higiena intymna latem − jak ustrzec się infekcji na wakacjach?
Latem musisz dbać o higienę intymną. Co zrobić, by uniknąć infekcji? Jakie płyny pielęgnacyjne musisz stosować? O czym pamiętać, korzystając z publicznych toalet? Sprawdź!
Higiena intymna latem jest bardzo ważna, bo w gorące dni, zwłaszcza w czasie podróży, nie trudno o infekcje intymne. Zmiana otoczenia, nowe warunki sanitarne, upał, brak możliwości regularnej kąpieli czy wprost przeciwnie – kąpiel w zbiornikach wodnych, takich jak jeziora czy basen, może narazić Cię na bolesne infekcje intymne. Zobacz, jak zadbać o higienę intymną na wakacjach.
Spis treści:
Higiena intymna w lecie
Higiena intymna w lecie jest szczególnie ważna. Dlaczego? Wszystko przez wysoką temperaturę i to, że zdecydowanie bardziej się pocisz. A wilgotne środowisko, nie tylko w okolicach intymnych, sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.
Latem często spędza się czas nad wodą. Mokre kostiumy kąpielowe czy niedokładnie osuszone okolice miejsc intymnych także mogą sprzyjać rozwojowi infekcji intymnych, w tym zakażenia bakteryjnego pochwy czy pęcherza. Przy bakteryjnym nadkażeniu możesz zauważyć szarawe upławy, ból i pieczenie. Zakażenie może też powodować problemy podczas odbywania stosunku (ból podczas seksu).
Pochwa sama w sobie jest zasiedlona przez wiele „dobrych” baterii. Niesprzyjające środowisko może sprawić, że równowaga zostanie zaburzona i w okolicach intymnych zaczną namnażać się mikroorganizmy.
Sprawdź też płyny i żele do higieny intymnej.
Co więcej, wizyty na publicznych kąpieliskach (basenach, siłowniach, przy jeziorach) może dodatkowo narazić Cię na zakażenie grzybicą. Ginekolodzy przestrzegają, że najczęściej możesz złapać zakażenie grzybem Candida albicans. Choć normalnie występuje on w Twoim organizmie, to dopiero osłabienie odporności może sprawić, że dojdzie do zakażenia. Objawami, na które możesz zwrócić uwagę są upławy (wydzielina przypomina ser) czy świąd i pieczenie.
Dlatego zwłaszcza przed wyjazdowymi wakacjami warto przygotować się na wszelką ewentualność. Jak więc ustrzec się infekcji na wczasach?
Higiena intymna – porady przydatne na wakacjach
Zanim wyjedziesz na wczasy, przygotuj swoją kosmetyczkę i apteczkę, które pomogą Ci wystrzec się infekcji intymnych lub szybko je zaleczyć. O czym warto pamiętać?
1. Płyn do higieny intymnej
Do walizki zabierz koniecznie ze sobą płyn do higieny intymnej lub płyn ginekologiczny. Podmywaj się nim przy każdej kąpieli i zawsze od tyłu ku przodowi. W ten sposób unikniesz rozprzestrzeniania na okolice intymne bakterii przenoszonych z odbytu.
Płyn ginekologiczny pomoże Ci utrzymać prawidłowe pH pochwy, co pomoże ochronić Cię przed zagnieżdżeniem się bakterii i grzybów.
Unikaj jednak płynów zawierających substancje zapachowe i silne mydła. Te tylko i wyłącznie mogą podrażnić delikatne okolice intymne. Zamiast tego postaw na delikatne produkty, które mają neutralne (lekko kwaśne) pH i zawierają kultury bakterii kwasu mlekowego, np. Iladian, żel do higieny intymnej. Do płynu do higieny intymnej może być też dodany kwas askorbinowy (witamina C), która chroni przed podrażnieniami. Takim kosmetykiem jest Ziaja intima kremowy płyn do higieny intymnej z kwasem askorbinowym.
Kiedy obawiasz się o zakażenie grzybicą, skorzystaj z płynu ginekologicznego przeciwgrzybicznego Lactacyd Pharma.
2. Toalety publiczne
Niestety, w podróży toalety publiczne są nie do uniknięcia. Dlatego korzystaj z nich z głową. Po pierwsze, zawsze przed skorzystaniem z toalety umyj ręce. Jak prawidłowo myć ręce dowiesz się z mojego artykułu: Jak prawidłowo myć ręce?. Choć bardzo często winę za roznoszenie bakterii przypisuje się desce klozetowej, to nie ona jest największym zagrożeniem. Materiał, z którego wykonane są deski klozetowe nie są przyjazne dla bakterii, przez co drobnoustroje na nich nie osiadają. Jeżeli deska nie jest czysta, najlepiej dla zabezpieczenia wyłóż ją papierem toaletowym lub nakładką papierową. Uważaj jednak przy spuszczaniu wody. To właśnie rozbryzg wody z muszli klozetowej roznosi najwięcej nieczystości. Dlatego zawsze przed spłukaniem wody opuszczaj klapę lub uciekaj przed rozbryzgiem. Czy już wiesz, dlaczego coraz częściej instaluje się spłuczki na fotokomórkę?
I najważniejsze! Lekarze podkreślają, że najwięcej zakażeń dochodzi przez niemycie rąk! Zawsze po skorzystaniu z toalety publicznej myj ręce, mydłem, przez co najmniej 30 sekund! Ponieważ to na klamkach i armaturze znajduje się najwięcej bakterii, wodę zakręcaj przy użyciu papierowego ręcznika i przez papier chwyć za klamkę od drzwi, kiedy wychodzisz.
3. Częste kąpiele
Choć częste kąpiele wcale nie sprzyjają higienie intymnej (w ten sposób możesz zmywać naturalną warstwę ochronną swoich okolic intymnych), to jednak w lecie, warto brać prysznic codziennie, a nawet częściej, jeżeli czujesz się spocona lub nieświeża. Pot sprzyja rozwijaniu się bakterii.
Nie zwlekaj też z kąpielą po wizycie na basenie czy kąpieli w jeziorze lub morzu. Im szybciej wypłuczesz wodę z kąpieliska publicznego z okolic intymnych tym lepiej.
4. Bawełniana, często zmieniana bielizna
Nie tylko w lecie, bawełniana bielizna jest najlepszym rozwiązaniem dla zachowania zdrowa intymnego. Zwróć uwagę, żeby nosić lekkie i przewiewne spodnie lub spódnice i właśnie naturalną bieliznę. W ten sposób Twoje okolice intymne będą miały cyrkulację powietrza i nie będą się zaparzać.
5. Chusteczki do higieny intymnej w podróży
W podróży i to długiej, często trudno o prysznic. Zwłaszcza w samolocie lub kilkugodzinnej podróży pociągiem, samochodem lub autokarem. Dlatego zawsze zaopatrz się w chusteczki do higieny intymnej. Polecam Ci poręczne, nasączane płynem ginekologicznym chusteczki do higieny intymnej Lactacyd Antibacterial.
Zwłaszcza jeżeli masz miesiączkę. Więcej o chusteczkach do higieny intymnej dowiesz się z artykułu o zasadach higieny okolic intymnych.
6. Probiotyki
Jeżeli obawiasz się infekcji intymnej na wakacjach, zapytaj swojego ginekologa, czy poleca Ci probiotyki, które zabezpieczą Cię przed infekcjami intymnymi. W niektórych przypadkach może być to dla Ciebie dobre rozwiązanie.
Jak widzisz, żeby uniknąć przykrej i bolesnej infekcji intymnej na wakacjach, warto dobrze przygotować się do wyjazdu. Zastosuj tych kilka prostych zasad, a z pewnością żadna „niemiła” niespodzianka nie zaskoczy Cię podczas wyjazdu.