Higiena podczas okresu powinna być inna. Sprawdź podstawowe zasady!
Higiena podczas menstruacji jest szczególnie ważna, co wiąże się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia infekcji. O czym pamiętać w tym szczególnym czasie? Sprawdź!
Spis treści
Higiena podczas okresu powinna być nieco inna niż w pozostałe dni cyklu. Przede wszystkim nie warto jej zaniedbywać, bo może to doprowadzić do poważnych konsekwencji, z infekcjami intymnymi włącznie. Jak więc dbać o higienę podczas miesiączki? Czy kąpiele i seks w te dni są całkiem zakazane?
Spis treści:
- Kąpiel podczas okresu − prysznic czy wanna?
- Higiena podczas miesiączki − jak się myć?
- Higiena intymna podczas okresu − produkty higieniczne
- Seks podczas okresu − tak czy nie?
Kąpiel podczas okresu − prysznic czy wanna?
Bardzo często powtarzanym mitem jest to, że podczas miesiączki kąpiele w wannie są zakazane. Nie jest to do końca prawda. Okres nie stoi na przeszkodzie kąpieli w wannie. Podczas menstruacji możesz pomoczyć się w wodzie, o ile nie będzie ona zbyt gorąca. Najczęstszym przeciwwskazaniem jest gorąca kąpiel, a nie kąpiel sama w sobie. Wysoka temperatura zazwyczaj sprawia, że krwawienie (i to każde) może się nasilić. A wszystko to przez rozszerzanie się naczyń krwionośnych.
Podczas kąpieli w wannie przy menstruacji może też dojść do namnażania się drobnoustrojów. Krew, także krew menstruacyjna, jest dobrą pożywką dla bakterii, przez co może rozwinąć się u Ciebie infekcja intymna. Dlatego staraj się nie brać długich kąpieli.
Ze względu na to, że woda może zostać zanieczyszczona krwią, zdecydowanie bardziej higienicznym rozwiązaniem jest prysznic podczas okresu. W ten sposób dokładniej się podmyjesz i zminimalizujesz ryzyko infekcji.
Sprawdź też tabletki, czopki i globulki na zapalenie pochwy.
Higiena podczas miesiączki − jak się myć?
Jeżeli chodzi o podmywanie się podczas miesiączki, sama czynność nie różni się od tej, którą wykonujesz na co dzień. Staraj się podmywać zawsze od przodu do tyłu, nigdy na odwrót. W ten sposób możesz przenosić bakterie na narządy rodne. Więcej na temat prawidłowej higieny intymnej kobiet pisałam w artykule: Higiena intymna: 6 podstawowych zasad, które warto przestrzegać
W czasie okresu możesz podmywać się samą wodą. Tu także pamiętaj, że wysoka temperatura wody, może nieco zwiększyć krwawienie. Możesz też używać płyną do higieny intymnej, dokładnie takich samych jak na co dzień. Dobry płyn do higieny intymnej powinien zawierać w sobie naturalne składniki (bez parabenów i perfum). Dobrze jeżeli ma w sobie pałeczki kwasu mlekowego, tak jak żel do higieny intymnej LaciBios Femina Protecta.
Podczas okresu może bardzo przeszkadzać Ci specyficzny zapach. Jednak niech nie będzie to powód do stosowania perfumowanych mydeł do higieny intymnej. Mydło może zaburzyć prawidłowe pH pochwy, co tylko przyniesie więcej szkody niż pożytku.
Jeżeli podczas okresu zdarzają Ci się podrażnienia, możesz wybrać płyn do higieny intymnej o łagodzącym działaniu. W skład takiego płynu mogą wchodzić: aloes, rumianek czy kwas hialuronowy. Ten ostatni znajdziesz m.in. w kremowym płynie do higieny intymnej Ziaja Intima.
Jaka jest więc różnica w higienie intymnej podczas okresu? Przede wszystkim bardzo ważna jest częstotliwość podmywania się. Rób to przynajmniej 2 razy dziennie: rano i wieczorem. Oczywiście dodatkowymi okolicznościami, w których warto wziąć prysznic jest trening na siłowni czy upalny dzień. W takich okolicznościach bardziej się pocisz, co w połączeniu z krwią menstruacyjną może stać się przyczyną infekcji i namnażania się bakterii w okolicach bielizny.
Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z prysznica, możesz zawsze odświeżyć się chusteczkami do higieny intymnej, np. od Lactacyd Femina. Są one dla Ciebie bezpieczne − nasączone są delikatnym płynem do higieny intymnej. W
Higiena intymna podczas okresu − produkty higieniczne
W czasie okresu możesz wykorzystywać różne produkty higieniczne. Najpopularniejsze, stosowane od lat są podpaski. Jeżeli boisz się, że będziesz „przeciekać”, możesz zawsze wykorzystać podpaski w większym rozmiarze, które dobrze ochronią Twoją bieliznę (np. podpaski Bella Perfecta Ultra Blue Maxi) lub przynajmniej podpaski ze skrzydełkami (np. Bella Nova), które dobrze trzymają się bielizny.
Innym rozwiązaniem są tampony. Od wielu lat toczy się debata na temat tego, czy tampony są bezpieczne. Jedni przekonani są, że tak, inni unikają ich jak ognia. Tampony są bardzo komfortowe i minimalizują ryzyko przecieku. Są też wygodniejszym rozwiązaniem, kiedy uprawiasz sport w te dni, zwłaszcza, jeżeli wybierasz się na basen.
Zarówno podpaski, jak i tampony, trzeba jednak regularnie zmieniać. Na opakowaniach tamponów możesz znaleźć informację, że trzeba je wymieniać min. co 4 godziny. Jednak przy obfitym krwawieniu, warto robić to nawet częściej. Tak więc położenie się spać z zaaplikowanym tamponem nie jest dobrym rozwiązaniem. Pozostawiony na dłużej tampon grozi zakażeniem i infekcją intymną, a w najgorszym razie wstrząsem toksycznym (TSS). Staraj się też wybierać produkty naturalne, wykonane z nienasączanej bawełny, które przepuszczają powietrze.
Innym rozwiązaniem jest kubeczek menstruacyjny, o którym pisałam więcej w artykule: Jak działa kubeczek menstruacyjny? Najlepsza alternatywa dla podpasek i tamponów? Jest on bardzo wygodny i dość higieniczny. Wymieniasz go co 12 godzin, minimalizuje ryzyko przecieku i jest ekonomiczny.
Seks podczas okresu − tak czy nie?
Do zagadnienia higieny podczas okresu należy też lista tego, co można robić w czasie okresu, a czego robić nie wolno. Tak naprawdę, większość zakazów to mity! Takim jest na przykład to, że podczas okresu nie można współżyć. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uprawiać seks podczas okresu. Jednym ograniczeniem jest Wasza wola. Podczas okresu istnieje jednak podwyższone ryzyko infekcji intymnej, ze względu na to, że krew to dobra pożywka dla bakterii. Podczas okresu zarówno kobieta, jak i mężczyzna mogą odczuwać dyskomfort związany z krwawieniem. Jednak nie jest to zakazane.
To, czego podczas okresu lepiej unikać to sauna. Gorące powietrze w saunie może sprawić, że zaczniesz obficie krwawić. Podczas okresu, zwłaszcza w ciągu pierwszych 3. dni, kobieta jest osłabiona. Może więc się zdarzyć, że zasłabniesz lub spowodujesz krwotok.
Higiena podczas okresu powinna być szczególnie dokładna. Pamiętaj o częstym zmienianiu podpasek czy tamponów (rób to jak najczęściej, nawet jeżeli nie krwawisz obficie! − zarówno podpaski, jak i tampony to pożywka dla bakterii). Staraj się też podmywać przynajmniej 2 razy dziennie. Możesz stosować do tego płyny do higieny intymnej z pałeczkami kwasu mlekowego.