Jak działa kubeczek menstruacyjny? Najlepsza alternatywa dla podpasek i tamponów?

19. 10. 2018 · 6 minut czytania

Czym jest kubeczek menstruacyjny? Czy może zastąpić podpaski lub tampony? Jak dopasować odpowiedni rozmiar produktu? O czym pamiętać podczas jego użytkowania? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jak działa kubeczek menstruacyjny? Najlepsza alternatywa dla podpasek i tamponów?

Kilka lat temu na drogeryjnych półkach z kobiecymi produktami do higieny intymnej pojawiły się kubeczek menstruacyjny. Co to jednak tak naprawdę jest i jak to działa? Mówiąc najprościej kubeczek menstruacyjny to alternatywa dla podpasek i tamponów. Przez wiele kobiet uznawany jest za najzdrowszą formę zbierania krwi podczas miesiączki. Kubeczek menstruacyjny − za i przeciw.

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Czy wiesz, że kubeczek menstruacyjny wcale nie jest nowym wynalazkiem? Tak naprawdę opatentowany został w latach 30. przez Leaonę Chalmers. Przed zastrzeżonym przez nią wzorem i instrukcją obsługi, kobiety posługiwały się bardzo podobnymi przedmiotami, które zbierały krew podczas okresu.

Kubeczek menstruacyjny to lateksowy lub silikonowy kielich, najczęściej z łodyżką, który umieszcza się w pochwie podczas menstruacji. Ma on za zadanie zebrać krew. Jest to więc swojego rodzaju alternatywa dla tamponów lub podpasek. Co więcej, kubeczek taki jest wielokrotnego użytku. Kupujesz go więc raz i może Ci on starczyć na wiele, wiele lat, jeżeli będzie dbać o jego higienę.

kobieta trzymająca kubeczek menstruacyjny

 

Kubeczek kosztuje od 50 zł do nawet 200 zł. Wszystko zależy o marki i tworzywa z jakiego został wykonany.

Sprawdź też kosmetyki i środki do higieny intymnej.

 

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Już wiesz, czym jest kubeczek menstruacyjny. Jak działa jednak to urządzenie? Na zasadzie przyssawki. Umieszczasz go w pochwie, a ten zasysa się do jej ścian pod wpływem wytworzonego podciśnienia. Pierścień kubeczka zegnij w literę „U” lub „S”. Tak zgięty kubeczek włóż do pochwy.

kubeczek menstruacyjny - jak działa

 

Możesz pomóc sobie przy aplikacji drugą ręką i rozchylić wargi sromowe. Następnie puść zacisk palców na kubeczku, tak żeby się rozłożył.

ilustracja kubeczka menstruacyjnego w pochwie

 

Kubek powinien się zassać i idealnie pasować do Twojej pochwy. Po aplikacji sprawdź, czy kubeczek dobrze przylega. Jeżeli z łatwością możesz go wyjąć lub czujesz, że zaraz się odklei od ścian pochwy, spróbuj założyć go ponownie. Wiele kobiet radzi, żeby przed założeniem kubeczka na dłuższą metę dobrze popróbować jego zakładanie.

Kubeczek możesz zakładać kucając nad wanną, stojąc i podnosząc jedną nogę lub też klasycznie, siedząc na toalecie.

Niektóre modele umieszcza się zaraz przy szyjce macicy, inne znacznie niżej. Te umieszczane niżej mogą sprawiać Ci pewien dyskomfort i możesz czuć je podczas chodzenia czy siedzenia. Te umieszczane wyżej powinny być niewyczuwalne, zupełnie jak tampon.

A jak wyjąć kubeczek? Najlepiej rób to nad toaletą lub w wannie, bo prawdopodobnie wyleje się z niego krew. Żeby wyjąć kubeczek, ściśnij delikatnie pierścień, tak żeby odessał się od ścian pochwy. Wiele osób podkreśla, że z dobrze wyjmowanego kubeczka krew nie powinna się wylać.

Sprawdź też płyny i żele do higieny intymnej.

Jak dbać o higienę kubeczka menstruacyjnego?

Przede wszystkim przed pierwszym użyciem kubeczka, dobrze go zdezynfekuj. Jak? Najczęściej polecane jest wygotowanie kubeczka przez 2 − 3 minuty. Możesz też dobrze umyć go mydłem, ale pamiętaj, żeby nie zostawić na nim resztek mydła − to może podrażnić Twoją pochwę. Do niektórych zestawów dołączany jest specjalny zestaw do dezynfekcji.

Bardzo ważne jest, żeby kubeczek dobrze zdezynfekować przed każdą miesiączką i po każdej miesiączce. W czasie cyklu, kiedy go używasz, wystarczy, że opukasz go wodą.

Kubeczek możesz mieć założony nawet przez 12 godzin. Najczęściej poleca się go opróżniać do 8 godzin. Przed każdą aplikacją opłucz go wodą. Mimo, że możesz trzymać go w sobie tak długo, bardzo często podkreśla się, że kubeczek zmniejsza ryzyko infekcji intymnych. Kubeczek możesz nosić także w nocy.

Pamiętaj, żeby kubeczek zawsze nosić w woreczku lub opakowaniu, które było dołączone do zestawu. W ten sposób będziesz go w higienicznie przechowywać. Jeżeli martwisz się o zmianę kubeczka w publicznej toalecie, w której nie będzie możliwości przepłukania go pod bieżącą wodą, noś ze sobą drugi, czysty kubeczek na zmianę.

Sprawdź też podpaski i tampony.

higiena kubeczka menstruacyjnego

 

Wiele kobiet może czuć się niekomfortowo i mieć wrażenie, że z kubeczka zaraz wcieknie krew. Dlatego dla bezpieczeństwa, zawsze możesz nałożyć na bieliznę ochronną wkładkę higieniczną, np. Bella Panty New.

Pamiętaj też, żeby podczas okresu podmywać się 1 − 2 razy dziennie − w ten sposób unikniesz rozwoju bakterii i nieprzyjemnego zapachu. Do higieny intymnej wybieraj specjalnie przeznaczone do tego produkty, np. Vianek, kojący żel do higieny intymnej. Więcej na ten temat pisałam w artykule: Higiena intymna: 8 podstawowych zasad, które warto przestrzegać.

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać?

Kubeczki menstruacyjne mają swoje rozmiary. Najczęściej występują w rozmiarach od S do XL. Wszystko zależy od Twojej budowy ciała i tego, czy rodziłaś. Jeżeli jesteś drobna i niewysoka lub nie rozpoczęłaś jeszcze współżycia rozmiar S będzie dla Ciebie. Jeżeli masz mocniejszą budowę ciała i/lub jesteś po 1 lub 2 porodach naturalnych, wybierz rozmiar M. Kobiety po 1 lub 2 porodach, nieco wyższe i o mocnej budowie mogą przetestować rozmiar L. Rozmiar XL przeznaczony jest dla dość dużych kobiet lub pań, które przeszły w życiu już wiele porodów.

Najlepiej kubeczek jednak wybierać metodą prób i błędów. Kubeczek ma pasować idealnie do Twoje budowy ciała i ma nie pozostawiać luzu.

Czy kubeczek menstruacyjny jest zdrowszy niż podpaski i tampony?

Choć wiele kobiet obawia się, że z kubeczka może wylewać się krew, może być niekomfortowy i cały czas będzie wyczuwalny, będzie sprawiał problemy przy opróżnianiu, tak naprawdę dobrze dobrany i właściwie założony kubeczek będzie zapewniał Ci poczucie komfortu.

Dużą przewagą kubeczka nad tamponami czy podpaskami jest to, że jest on bardzo ekologiczny, ekonomiczny i higieniczny. Podczas okresu nie produkujesz śmieci − kubeczek jest wielokrotnego użytku. Kupujesz go raz i co miesiąc nie musisz wydawać kilkudziesięciu złotych na podpaski i tampony. Po trzecie, wiele osób podkreśla, że podpaski nie pochłaniają zapachu miesiączki i są siedliskiem bakterii. Oczywiście dzieje się tak tylko, jeżeli nie wymieniasz podpaski z odpowiednią częstotliwością − najlepiej zmieniać ją min. co 4 godziny. Z kolei dużym zarzutem pod adresem tamponów jest to, że mogą one wywołać tak zwany szok toksyczny dla organizmu (często tampony nieorganiczne są nasączane różnego rodzaju środkami konserwującymi, które mogą mieś szkodliwe działanie na pH pochwy). Dodatkowo, tampony pochłaniają wraz z krwią naturalną wydzielinę pochwy, która chroni ją przed wysuszaniem, a także rozwojem bakterii i grzybów.

kubeczek menstruacyjny a tampon

 

Jednak jeżeli nie lubisz nosić tamponów, kubeczek menstruacyjny nie będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem i może sprawiać Ci wiele trudności. W takim wypadku lepiej postaw na sprawdzone podpaski np. Bella Normal podpaski. Jeżeli martwisz się nieprzyjemnym zapachem podczas noszenia podpasek, możesz spróbować Tena Lady Slim Normal, które pochłaniają zapach i sprawdzają się nawet w przypadku kobiet z tendencją do nietrzymania moczu. Na noc natomiast sprawdzą się najlepiej podpaski w rozmiarze XL np. Podpaski Bella Perfecta Ultra Blue Maxi.

Do kubeczka menstruacyjnego trzeba się przyzwyczaić. Wiele kobiet, które przestawiły się tylko na ten produkt do higieny podczas okresu, podkreśla, że ważna jest cierpliwość i metoda prób i błędów. Kubeczek jest z pewnością dużo tańszym rozwiązaniem na dłuższą metę. 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice