Higiena w czasie połogu po porodzie naturalnym. Jak powinna wyglądać?
Połóg to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Co dzieje się z ciałem po ciąży? Jak dbać o higienę? O czym należy pamiętać? Jakie kosmetyki stosować? Dowiedz się więcej!
Spis treści
Higiena w czasie połogu jest szczególnie ważna. Podrażnione miejsca intymne, odchody połogowe, rozkręcająca się laktacja wszystko to sprawia, że bardzo łatwo o zakażenie. Zobacz, na czym polega higiena w połogu.
Spis treści:
- Dlaczego trzeba dbać o higienę intymną w czasie połogu?
- Jak powinna wyglądać higiena intymna po porodzie?
- Higiena po porodzie piersi
- Połóg co powinno Cię niepokoić?
Dlaczego trzeba dbać o higienę intymną w czasie połogu?
Połóg to czas, w którym Twój organizm wraca do siebie po trudnym czasie ciąży i porodzie. W Twoim ciele zachodzi bardzo wiele zmian.
- Twoja macica obkurcza się dlatego będziesz odczuwać dość bolesne skurcze macicy (zwłaszcza podczas karmienia piersią, bo wtedy dochodzi do wydzielania się oksytocyny).
- Pojawiają się tzw. odchody połogowe, czyli krwawienie z dróg rodnych. Przez pierwsze dni, przypominają one obfitą miesiączkę. Z upływem czasu, zmienia się kolor wydzieliny (na lekko różowy lub brunatny) i jest ich dużo mniej. Po około 4 6 tygodniach krwawienie powinno ustąpić. Odchody połogowe, oprócz krwi i fragmentów tkanek, zawierają również groźne bakterie. Dlatego, odpowiednia higiena intymna w czasie połogu jest bardzo istotna!
- Podczas połogu goi się Twoje krocze (będziesz potrzebować trochę więcej czasu do pełnego wygojenia, jeżeli Twoje krocze było nacinane podczas porodu).
Sprawdź też preparaty do higieny intymnej.
Jak powinna wyglądać higiena intymna po porodzie?
Niezwykle ważna jest higiena krocza po porodzie. W czasie połogu należy podmywać się kilka razy dziennie (koniecznie po każdym wypróżnieniu) pod ciepłą (nie gorącą), bieżącą wodą. Bardzo ważne jest, żeby nie przenieś w okolice gojącego się krocza bakterii kałowych. Dlatego, najlepiej podmywaj się bardzo ostrożnie, od pochwy w kierunku odbytu.
Higiena okolic intymnych kobiety, szczególnie po porodzie, musi być bardzo delikatna. Przeciwskazane jest stosowanie preparatów zawierających mydło, z uwagi na jego działanie wysuszające. Należy też unikać wszelkich kosmetyków zawierających mieszanki zapachowe i barwniki, ponieważ ich używanie sprzyja alergiom
komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.
Co do higieny intymnej po porodzie sprawdzi się najlepiej? Delikatne środki, przeznaczone dla kobiet w ciąży i połogu, np.
- Femina Pregna, specjalistyczny żel do higieny intymnej
- Oillan Intima Mama, ginekologiczna emulsja do higieny intymnej
- Ziaja Mamma Mia, ginekologiczny płyn do higieny intymnej
O tym musisz jeszcze pamiętać w czasie połogu:
- Regularnie wymieniaj podkłady higieniczne i podpaski.
- Ranę krocza delikatnie osuszaj jednorazowym ręcznikiem. Nie stosuj zwykłych ręczników, bo mogą one być siedliskiem bakterii. Z tego samego powodu, unikaj stosowania gąbek i myjek.
- W czasie połogu nie można stosować tamponów! Dlaczego? Po urodzeniu łożyska, w Twojej macicy jest wielka rana, która wymaga wygojenia. Wkładając tampon do pochwy, zatrzymujesz tam krew i odchody połogowe, co może prowadzić do zakażenia miejsc intymnych.
- W ciągu 6 tygodni po porodzie nie powinnaś współżyć.
- Nie bierz kąpieli (zwłaszcza gorących) i zrezygnuj z basenu.
- Noś przewiewną bliznę i ubrania. Najlepiej chodź w samych sukienkach lub koszulach. W miarę możliwości (jeżeli odchody połogowe nie będą już zbyt obfite), staraj się wietrzyć krocze.
Higiena po porodzie piersi
Higiena w połogu to nie tylko dbanie o miejsca intymne. W czasie połogu, powinnaś również zadbać w swoje piersi. Jest to bowiem okres, gdy proces laktacji dopiero się normalizuje. Ty i Twoje dziecko dopiero uczycie się karmienia. Dlatego tak często w czasie połogu dochodzi do podrażnienia brodawek. Jak należy dbać o piersi w czasie połogu?
- Noś odpowiednio dobrany biustonosz (pamiętaj, że Twoje piersi pod koniec ciąży mogą sporo urosnąć), który jest zrobiony z dobrej jakości bawełny. Biustonosz powinien odpowiednio podtrzymywać biust. Ważne, żeby fiszbiny czy koronki nie uciskały gruczołów mlekowych.
- Regularnie myj i osuszaj brodawki. Jeżeli Twoje brodawki są podrażnione, staraj się jak najczęściej wietrzyć i stosować odpowiednie preparaty. O tym, co jest najlepsze na poranione brodawki, pisałam w artykule: Co na brodawki przy karmieniu piersią? Czyli jak złagodzić podrażnienia?
- Jeżeli dochodzi do samoistnego wydzielania się pokarmu, polecam stosowanie wkładek laktacyjnych. Pamiętaj jednak o ich regularnej wymianie, bo mleko stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii.
- Gorączka, dreszcze
- Nieprawidłowe upławy z pochwy
- Jeżeli rana krocza się nie goi i sączy się z niej jakiś płyn
Połóg - co powinno Cię niepokoić?
Objawy, które powinny Cię niepokoić:
Od razu po połogu, umów się na wizytę u swojego ginekologa, żeby sprawdził, czy wszystko dobrze się zagoiło.
Połóg to czas, w którym Twój organizm wraca do siebie. Nie oznacza to, że po sześciu tygodniach wrócisz do tzw. formy sprzed porodu. Najważniejsze, abyś w tym czasie jak najwięcej wypoczywała, piła dużo płynów i zdrowo się odżywiała. Wiem, że mając noworodka na stanie, bardzo ciężko wygospodarować czas dla siebie. Jednak po coś się ma rodzinę! Nie bój się prosić o pomoc! Pamiętaj, że jesteś tak samo ważna jak dziecko, a zdrowa i szczęśliwa mama to zdrowe i szczęśliwe dziecko!