Higiena w czasie połogu po porodzie naturalnym. Jak powinna wyglądać?

6. 11. 2019 · 4 minuty czytania

Połóg to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Co dzieje się z ciałem po ciąży? Jak dbać o higienę? O czym należy pamiętać? Jakie kosmetyki stosować? Dowiedz się więcej!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Higiena w czasie połogu po porodzie naturalnym. Jak powinna wyglądać?

Higiena w czasie połogu jest szczególnie ważna.  Podrażnione miejsca intymne, odchody połogowe, rozkręcająca się laktacja wszystko to sprawia, że bardzo łatwo o zakażenie. Zobacz, na czym polega higiena w połogu.

Połóg to czas, w którym Twój organizm wraca do siebie po trudnym czasie ciąży i porodzie. W Twoim ciele zachodzi bardzo wiele zmian.

  • Twoja macica obkurcza się dlatego będziesz odczuwać dość bolesne skurcze macicy (zwłaszcza podczas karmienia piersią, bo wtedy dochodzi do wydzielania się oksytocyny).
  • Pojawiają się tzw. odchody połogowe, czyli krwawienie z dróg rodnych. Przez pierwsze dni, przypominają one obfitą miesiączkę. Z upływem czasu, zmienia się kolor wydzieliny (na lekko różowy lub brunatny) i jest ich dużo mniej. Po około 4  6 tygodniach krwawienie powinno ustąpić. Odchody połogowe, oprócz krwi i fragmentów tkanek, zawierają również groźne bakterie. Dlatego, odpowiednia higiena intymna w czasie połogu jest bardzo istotna!
  • Podczas połogu goi się Twoje krocze (będziesz potrzebować trochę więcej czasu do pełnego wygojenia, jeżeli Twoje krocze było nacinane podczas porodu).

Sprawdź też preparaty do higieny intymnej.

higiena w czasie połogu

 

Jak powinna wyglądać higiena intymna po porodzie?

Niezwykle ważna jest higiena krocza po porodzie. W czasie połogu należy podmywać się kilka razy dziennie (koniecznie po każdym wypróżnieniu) pod ciepłą (nie gorącą),  bieżącą wodą. Bardzo ważne jest, żeby nie przenieś w okolice gojącego się krocza bakterii kałowych. Dlatego, najlepiej podmywaj się bardzo ostrożnie, od pochwy w kierunku odbytu. 

Higiena okolic intymnych kobiety, szczególnie po porodzie, musi być bardzo delikatna. Przeciwskazane jest stosowanie preparatów zawierających mydło, z uwagi na jego działanie wysuszające. Należy też unikać wszelkich kosmetyków zawierających mieszanki zapachowe i barwniki, ponieważ ich używanie sprzyja alergiom

komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

    Co do higieny intymnej po porodzie sprawdzi się najlepiej? Delikatne środki, przeznaczone dla kobiet w ciąży i połogu, np.

    O tym  musisz jeszcze pamiętać w czasie połogu:

    • Regularnie wymieniaj podkłady higieniczne i podpaski.
    • Ranę krocza delikatnie osuszaj jednorazowym ręcznikiem. Nie stosuj zwykłych ręczników, bo mogą one być siedliskiem bakterii. Z tego samego powodu, unikaj stosowania gąbek i myjek.
    • W czasie połogu nie można stosować tamponów! Dlaczego? Po urodzeniu łożyska, w Twojej macicy jest wielka rana, która wymaga wygojenia. Wkładając tampon do pochwy, zatrzymujesz tam krew i odchody połogowe, co może prowadzić do zakażenia miejsc intymnych.
    • W ciągu 6 tygodni po porodzie nie powinnaś współżyć.
    • Nie bierz kąpieli (zwłaszcza gorących) i zrezygnuj z basenu.
    • Noś przewiewną bliznę i ubrania. Najlepiej chodź w samych sukienkach lub koszulach. W miarę możliwości (jeżeli odchody połogowe nie będą już zbyt obfite), staraj się wietrzyć krocze.
    higiena po porodzie

    Higiena po porodzie piersi

    Higiena w połogu to nie tylko dbanie o miejsca intymne. W czasie połogu, powinnaś również zadbać w swoje piersi. Jest to bowiem okres, gdy proces laktacji dopiero się normalizuje. Ty i Twoje dziecko dopiero uczycie się karmienia. Dlatego tak często w czasie połogu dochodzi do podrażnienia brodawek. Jak należy dbać o piersi w czasie połogu?

    • Noś odpowiednio dobrany biustonosz (pamiętaj, że Twoje piersi pod koniec ciąży mogą sporo urosnąć), który jest zrobiony z dobrej jakości bawełny. Biustonosz powinien odpowiednio podtrzymywać biust. Ważne, żeby fiszbiny czy koronki nie uciskały gruczołów mlekowych.
    • Regularnie myj i osuszaj brodawki. Jeżeli Twoje brodawki są podrażnione, staraj się jak najczęściej wietrzyć i stosować odpowiednie preparaty. O tym, co jest najlepsze na poranione brodawki, pisałam w artykule: Co na brodawki przy karmieniu piersią? Czyli jak złagodzić podrażnienia?
    • Jeżeli dochodzi do samoistnego wydzielania się pokarmu, polecam stosowanie wkładek laktacyjnych. Pamiętaj jednak o ich regularnej wymianie, bo mleko stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii.
    • Gorączka, dreszcze
    • Nieprawidłowe upławy z pochwy
    • Jeżeli rana krocza się nie goi i sączy się z niej jakiś płyn
    higiena intymna po porodzie

    Połóg - co powinno Cię niepokoić?

    Objawy, które powinny Cię niepokoić:

    Od razu po połogu, umów się na wizytę u swojego ginekologa, żeby sprawdził, czy wszystko dobrze się zagoiło.

    Połóg to czas, w którym Twój organizm wraca do siebie. Nie oznacza to, że po sześciu tygodniach wrócisz do tzw. formy sprzed porodu. Najważniejsze, abyś w tym czasie jak najwięcej wypoczywała, piła dużo płynów i zdrowo się odżywiała. Wiem, że mając noworodka na stanie, bardzo ciężko wygospodarować czas dla siebie. Jednak po coś się ma rodzinę! Nie bój się prosić o pomoc! Pamiętaj, że jesteś tak samo ważna jak dziecko, a zdrowa i szczęśliwa mama to zdrowe i szczęśliwe dziecko!

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora