Samobadanie piersi − lekarz radzi, jak je wykonać w domu!
Badanie piersi jest proste i można je wykonać w domu. Na czym polega? Kiedy najlepiej je przeprowadzić? Dlaczego warto je regularnie powtarzać? Dowiedz się więcej!
Spis treści
Samobadanie piersi jest niezwykle ważne! I to nie tylko w październiku, czyli miesiącu poświęconemu profilaktyce raka piersi. Mimo całej prostoty badania, niewiele Polek je wykonuje, zrzucając winę na nadmiar codziennych obowiązków i zadań. Naprawdę warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć, czy dbasz wystarczająco o swoje zdrowie? Kiedy ostatnio badałaś piersi? Zobacz, jak wygląda samokontrola piersi w domu.
Samobadanie piersi - to proste!
Na początku warto wspomnieć, że samokontrola piersi to proste, nieinwazyjne i niewymagające od kobiety wiele czasu badanie. Każda kobieta po 20. roku życia powinna regularnie, raz w miesiącu wykonywać taką kontrolę w domu.
Kiedy najlepiej badać piersi? Lekarze są zgodni, że najlepszy moment w cyklu to około 2 dni po miesiączce, bo piersi nie są wtedy bolesne i obrzęknięte. Ustaw w swoim telefonie przypomnienie, które da Ci co miesiąc znać, że czas na badanie!
Sprawdź, dlaczego profilaktyka nowotworów jest tak istotna.
Jak badać piersi w domu? Krok po kroku
1. Oglądaj swoje piersi
Stań swobodnie przed lustrem i przyjrzyj się dokładnie swoim piersiom. Oceń ich kształt, wielkość, symetrię zwróć uwagę czy nie doszło do zmiany w obrębie każdej z piersi. Przyjrzyj się brodawkom sutkowym i sprawdź, czy żadna z nich nie jest wciągnięta. Podobnej oceny piersi przed lustrem dokonaj z rękoma uniesionymi do góry, a następnie z dłońmi opartymi na biodrach.
2. Samobadanie gruczołu sutkowego
Samodzielne badanie piersi to także kontrola brodawek sutkowych. Jak to zrobić? Ujmij każdą brodawkę z osobna w dwa palce i delikatnie ją uciśnij zwróć uwagę, czy nie wydobywa się z nich jakakolwiek wydzielina jak krew, płyn surowiczy czy ropa.
3. Badanie całej piersi pod prysznicem
Połóż prawą rękę za głową, lewą natomiast umieść na prawej piersi. Zataczaj kółka od zewnątrz ku brodawce sutkowej, zgodnie ze wskazówkami zegara. Pamiętaj, żeby w trakcie badania używać całej powierzchni palców, co pomoże Ci jak najdokładniej wyczuć ewentualne zgrubienie czy guzek. Tę samą czynność powtórz z drugą piersią.
4. Badanie na leżąco
W pozycji leżącej wsuń pod prawą łopatkę poduszkę, a prawą rękę połóż za głową, następnie przy pomocy lewej dłoni zbadaj dokładnie całą prawą pierś, podobnie jak robiłaś to pod prysznicem, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Tę samą czynność powtórz oczywiście z drugą piersią.
5. Kontrola węzłów chłonnych
Żeby zbadać węzły chłonne pod pachą ułóż się na wznak na plecach, pod głową możesz mieć poduszkę. Następnie prawą rękę wsuń pod pachę i centymetr po centymetrze zbadaj cały jej obszar. Co powinno wzbudzić Twój niepokój? Zwróć uwagę, czy nie wyczuwasz drobnych podskórnych guzkowych, to może świadczyć o powiększeniu węzłów chłonnych. Pamiętaj, żeby tak samo zbadać drugą pachę!
Sprawdź też, o czym może świadczyć ból piersi przed okresem.
Samobadanie piersi - niepokojące objawy
Co może Cię zaniepokoić podczas samobadania piersi?
- zmiana kształtu, wielkości, symetrii piersi
- zmiany na skórze jak znamiona barwnikowe, zmiany wypryskowe, naczyniowe
- wyciek z brodawki sutkowej
- zmiana kształtu lub wciągnięcie brodawki sutkowej
- przewlekłe, niegojące się rany
- wyczuwalny palpacyjnie (pod palcami) guzek, grudka czy zgrubienie w piersi
- powiększone węzły chłonne pod pachami
Sprawdź też witaminy i minerały w tabletkach.
Samodzielne badanie piersi - znajdź na nie czas!
Na początku może się wydawać, że samobadanie piersi jest skomplikowane i czasochłonne. Jeśli jednak robisz to regularnie, szybko nauczysz się, jak sprawnie badać piersi w domu.
Pamiętaj, to proste badanie może wykryć guza w piersi we wczesnym, wyleczalnym stadium i uratować Twoje życie.
Samobadanie piersi wraz z regularnymi badaniami obrazowymi jak mammografia czy ultrasonografia (USG) piersi to podstawa profilaktyki nowotworów sutka. Kobiety w Polsce są coraz bardziej świadome konieczności dbania o swoje zdrowie, a miesiące świadomości o najczęstszych problemach zdrowotnych powodują, że coraz więcej kobiet regularnie bada się u lekarza i w domu. Jeśli nadal masz wątpliwości jak badać piersi, na najbliższej wizycie u ginekologa poproś, by lekarz dokładnie wytłumaczył Ci całą procedurę krok po kroku.