Irygacja pochwy – kiedy i jak ją stosować?

4. 8. 2021 · 6 minut czytania

Zastanawiasz się, na czym polega irygacja pochwy i co można zastosować do przepłukania części intymnych? Sprawdź!

Irmina Turek
Irmina Turek
Irygacja pochwy – kiedy i jak ją stosować?

Irygacja to nic innego, jak zabieg związany z przepłukiwaniem pochwy. Stosuje się ją w różnego rodzaju infekcjach i dolegliwościach intymnych. Powinnaś jednak wiedzieć, za pomocą jakich roztworów możesz ją wykonać. Istnieją też sytuacje, w których nie jest zalecana. Jeśli zastanawia Cię, co to jest irygacja pochwy i jak ją bezpiecznie przeprowadzić, ten artykuł jest dla Ciebie. 

Irygacja pochwy – co to takiego?

Irygacją nazywa się zabieg przepłukiwania jam ciała. Można jej poddawać m.in. nos, jamę ustną czy jelito (lewatywa; przeczytaj więcej tutaj: Sposób na oczyszczanie jelit. Sprawdź, jak zrobić to w domu!). Zabieg ten w zależności od miejsca wykonywania stosuje się przy różnego rodzaju dolegliwościach: przy zatkanych zatokach (sprawdź również: Domowe sposoby na zatoki! Jak pozbyć się bólu zatok?), problemach z wypróżnianiem (dowiedz się też: Farmaceuta radzi: domowe sposoby na zaparcia) czy przed niektórymi zabiegami. Płyn do danego miejsca wprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia nazywanego irygatorem

W przypadku irygacji pochwy za jego pomocą wtłacza się do niej roztwory wodne z dodatkiem wyciągów ziołowych lub preparatów o działaniu przeciwzapalnym, dostępnych w aptekach. Roztwór umieszcza się w pojemniku, a następnie jego końcówkę wprowadza do owego odcinka dróg rodnych i naciska butelkę. Powoduje to wytworzenie ciśnienia, które wtłacza zawarty w opakowaniu płyn do pochwy.

irygacja pochwy

Kiedy zdecydować się na irygację dopochwową?

Irygację pochwy wykonuje się przeważnie zgodnie z zaleceniami lekarza przy toczącej się w pochwie infekcji (zobacz też: Infekcje pochwy − jak je rozpoznać? Lekarz wyjaśnia) i stanie zapalnym. Bywa ona również stosowana w niektórych ginekologicznych chorobach przewlekłych lub przed zabiegami chirurgicznymi. Może mieć korzystny wpływ na leczenie zapalenia szyjki macicy oraz pochwy. Niekiedy poleca się ją po chemio- i radioterapiach (przeczytaj także: Pielęgnacja skóry po radioterapii − dermatolog radzi!).

Istnieją też opinie,mówiące o korzyściach wynikających z irygacji pochwy po stosunku, który to zabieg ma przywracać jej optymalne pH. W tej kwestii zdania są jednak podzielone. Natomiast definitywnie żadnego pokrycia w badaniach naukowych nie mają próby przypisania mu działania zmniejszającego szanse zajścia w ciążę lub zarażenia się chorobą weneryczną! Niestety to nieprawdziwe teorie, na które niekiedy można się jeszcze natknąć. 

Co istotne, rozważ sensowność i zalety irygacji pochwy w celach higienicznych. Ów odcinek dróg rodnych posiada własną, unikatową florę bakteryjną, pełną pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus oraz odpowiednio kwaśne pH. Jest to podstawowa ochrona przed drobnoustrojami i łapaniem infekcji intymnych o różnym podłożu. Zbyt częste irygacje mogą zaburzać równowagę i osłabiać tę naturalną linię obrony Twojego organizmu. Dlatego też stosuj ją wtedy, kiedy jest zalecana przez ginekologa, a niekoniecznie traktuj jako element codziennej higieny. Fizjologiczny mechanizm wydzielania śluzu oraz krwawienie menstruacyjne sprawiają, że Twoja pochwa sama regularnie się oczyszcza.

irygacja pochwy co to

Irygacja pochwy ‒ jak wykonać?

Przy okazji przygotowań do owego zabiegu najczęściej powraca pytanie: jak wykonać? Irygację pochwy przeprowadza się za pomocą specjalnego przyrządu, irygatora, który jest dostępny w aptekach. Dodatkowo sprawdź najpierw, czy zalecony specyfik nie posiada już buteleczki w zestawie. Niektóre roztwory mają formę gotowych, napełnionych irygatorów, przeznaczonych do jednorazowego użytku. 

Kiedy już masz odpowiedni przyrząd do irygacji, wlej płyn do jego wnętrza. Następnie umieść końcówkę irygatora w pochwie i wtłocz substancję do środka. Najwygodniej będzie Ci przeprowadzić ten zabieg w wannie lub pod prysznicem czy też siedząc na muszli klozetowej albo bidecie. Dobrą praktyką jest również podmycie się przed zabiegiem.

Irygacja pochwy w ciąży

Irygacja w przypadku ciężarnej nie różni się od tego, w jaki sposób robią ją kobiety niebędące w ciąży. Pamiętaj jednak, że tego typu zabiegi u przyszłych mam mogą być wykonywane tylko i wyłącznie z uwagi na zalecenia lekarza! Najczęściej dzieje się tak w przypadku, kiedy korzyść z nich płynąca jest większa od potencjalnego ryzyka wystąpienia podrażnień itp.

jak wykonać irygację pochwy

Jak powinna zostać wykonana irygacja pochwy? Domowe sposoby

Irygację pochwy przeprowadzisz za pomocą dostępnych w aptece gotowych produktów, artykułów z dodatkiem ziół czy zwykłej wody. Wśród tej pierwszej grupy najczęściej wybierane są roztwory (lub proszek do ich sporządzania) z benzydaminy. Preparaty te mają działanie przeciwzapalne i stosowane są w przypadku dolegliwości bólowych, świądu i infekcji związanych z upławami (przeczytaj również: Upławy – oznaka infekcji czy fizjologia? Lekarz odpowiada), zaczerwienieniem okolic intymnych czy pieczeniem. 

Do irygacji możesz stosować też roztwory ziół; zakup jednak stosowne mieszanki w aptece i stosuj je zgodnie z zaleceniami. Nie powinnaś samodzielnie wybierać roślin i ustalać ich proporcji ani używać innych roztworów (np. jogurtu czy kefiru), kojarzonych z domowymi sposobami. Pochwa ma odpowiednio zbilansowaną florę bakteryjną i pH oraz przede wszystkim bardzo wrażliwą błonę śluzową. Tylko preparaty, które nie zaburzą tej równowagi, będą dla Ciebie pomocne. 

Pamiętaj, że każdy objaw związany z infekcją intymną warto skonsultować z ginekologiem. Doradzi Ci, jaką kurację zastosować, a w wielu przypadkach zleci mocniejsze leki na receptę, takie jak kremy, globulki dopochwowe, probiotyki dopochwowe lub tabletki doustne.

kiedy wykonać irygację pochwy

Przeciwwskazania do irygacji dopochwowej

Nie w każdym przypadku irygacja pochwy jest zalecanym zabiegiem. Główne przeciwwskazania to:

Aby sobie nie zaszkodzić, przeprowadzając ów zabieg, pamiętaj, że z jednego irygatora powinna korzystać tylko jedna osoba. Nie myj też tego sprzętu za pomocą silnych detergentów; do czyszczenia użyj preparatów przeznaczonych do higieny intymnej. Jeśli chcesz go dodatkowo odkazić, przelej wrzątkiem lub przetrzyj antyseptykami, które mogą być stosowane także i na błony śluzowe. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych podrażnień po irygacji.

irygacja jak wykonać

Irygacja pochwy ‒ co musisz o niej wiedzieć?

Podsumowując, irygacja pochwy to pomocny zabieg przy wielu dolegliwościach intymnych. Wykonuj ją zawsze za pomocą sprawdzonych i przeznaczonych do tego celu preparatów. Metoda ta nie powinna stanowić podstaw samoleczenia i opóźniać decyzji o konsultacji ginekologicznej, ponieważ jest to zabieg jedynie dodatkowy, uzupełniający. 

Aby uchronić się przed nawracającymi infekcjami, pamiętaj o paru prostych codziennych zaleceniach. Często zmieniaj podpaski lub tampony w trakcie menstruacji, noś przewiewną bieliznę z naturalnych tkanin i regularnie wymieniaj ręczniki kąpielowe. Dodatkowo do mycia stosuj odpowiednie łagodne preparaty wyrównujące pH.

Źródła:

  1. Fisher, J.F. Candiduria: When and How to Treat It. Current Infectious Disease Reports. R. 2000, t. 2, nr 6, s. 523‒530.
  2. Geiger, A.M.; Foxman, B. Risk factors for vulvovaginal candidiasis: a case-control study among university students. Epidemiology. R. 1996, t. 7, nr 2, s. 182‒187.
  3. Kotarski, J.; Drews, K.; Maleszka R. i in. Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu ‒ stan wiedzy na 2008 rok. Ginekologia Polska. R. 2008, t. 79, s. 638‒652. 
  4. Pirotta, M. V.; Gunn, J. M., Chondros, P. „Not thrush again!" Women's experience of postantibiotic vulvovaginitis. The Medical Journal of Australia. R. 2003, t. 179, nr 1, s. 43‒46.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice