Jak nawilżyć śluzówkę nosa u dziecka? Domowe sposoby!

27. 5. 2021 · 7 minut czytania

Podpowiadamy, jak nawilżyć śluzówkę nosa u niemowlaka. Sprawdź domowe sposoby i porady mamy!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Jak nawilżyć śluzówkę nosa u dziecka? Domowe sposoby!

Nawilżanie śluzówki nosa niemowlaka jest niezwykle istotne. Wiąże się to z tym, że niemowlęta przez pierwsze miesiące życia oddychają tylko przez nos. Przesuszona może prowadzić do problemów z oddychaniem, spaniem czy przyjmowaniem pokarmów. W artykule przedstawiam domowe sposoby na skuteczne nawilżenie śluzówki nosa u dziecka.

Jak nawilżyć śluzówkę nosa u dziecka? Zadbaj o optymalne nawilżenie powietrza!

Dobre nawilżenie powietrza ma niebanalne znaczenie zwłaszcza w sezonie grzewczym, bo wtedy wilgotność powietrza spada poniżej 40%. Może to powodować zarówno przesuszenia skóry, jak i śluzówki nosa.

Optymalne nawilżenie powietrza w pomieszczeniu wynosi 40%-60% i nie powinno spadać poniżej tej dolnej wartości. Ale pamiętaj, że zbyt duża wilgoć i ciepło to świetne warunki do namnażania się różnych bakterii, roztoczy i grzybów. Spróbuj więc znaleźć właściwy balans.  

jak nawilżyć śluzówkę nosa u dziecka

Jakie mogą być skutki przesuszonego powietrza?

Suche powietrze może powodować problemy z oddychaniem i snem. Zaschnięty śluz blokuje dziurki w nosie dziecka, co utrudnia mu oddychanie. Dodatkowo w śluzie mogą gromadzić się zanieczyszczenia, kurz i drobnoustroje, które po pewnym czasie doprowadzą do infekcji. Wydzielina wytwarzana przez błonę śluzową zatrzymuje też różne zanieczyszczenia. To zaś może prowadzić do nasilenia objawów alergii czy astmy. Dlatego tak istotne jest nawilżanie nosa. Domowe sposoby, o których piszę poniżej, na pewno Ci z tym pomogą!

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, do czego prowadzi przesuszenie śluzówki nosa, zajrzyj do artykułu Irminy: Suchy nos: co może oznaczać ten objaw?.

„Nawilżanie śluzówki nosa u niemowląt jest niezwykle ważne, ponieważ  przesuszona błona śluzowa ma większą skłonność do rozwoju zakażeń czy nawet krwawienia. Doskonałym sposobem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, są nawilżacze powietrza, które utrzymują stałą wilgotność powietrza w pomieszczeniach”

komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

Jak nawilżyć śluzówkę nosa? Domowe sposoby na wilgotne powietrze w mieszkaniu

Już wiesz, dlaczego tak ważne jest nawilżanie śluzówki nosa. Domowe sposoby mogą przynieść naprawdę sporą poprawę. Oto sprawdzone metody na przesuszoną śluzówkę nosa – zarówno u dorosłego, jak i dziecka.

1. Wietrz wszystkie pomieszczenia w domu

Wielu rodziców całkowicie rezygnuje z otwierania okien w zimie z obawy przed napływem mroźnego powietrza i przeziębieniem. Jednak niskie temperatury nie powinny odstraszać Cię przed codziennym wietrzeniem wszystkich pomieszczeń. To bardzo istotne! Wymiana powietrza w domu obniża temperaturę i podnosi poziom wilgotności w pomieszczeniach. Dodatkowo wszystkie roztocza, bakterie i wirusy, które przynosisz do mieszkania z zewnątrz, przy zamkniętych szczelnie oknach nie mają z niego drogi ucieczki. Brak świeżego powietrza negatywnie też wpływa na Twoje samopoczucie i sen.

Jak wietrzyć mieszkanie w zimie? Najlepiej 2 razy dziennie: rano − po przebudzeniu i wieczorem − przed spaniem. Otwórz szeroko okna na około 10-15 minut. Zwróć jednak uwagę na to, żeby za oknem nie było za dużego smogu. Wyłącz w tym czasie ogrzewanie. Pamiętaj o tym, aby nie wywołać przeciągu, który może za bardzo wyziębić mieszkanie. Jeżeli w domu jest malutkie dziecko, na czas wietrzenia przenieś je do innego pokoju.

nawilżanie śluzówki nosa domowe sposoby

2. Utrzymuj optymalną temperaturę powietrza w sypialni

Niestety bardzo często rodzice (a już w szczególności dziadkowie) w trosce o niemowlę za bardzo nagrzewają mieszkanie. Tymczasem optymalna temperatura dla każdego (nawet dla noworodka) took. 20-22 stopni C, a w nocy mniej − ok. 18 stopni C.  Ubieranie czapeczki noworodkowi śpiącemu w optymalnej temperaturze w pomieszczeniu jest zbędne. Pamiętaj też o tym, żeby w pierwszych tygodniach życia niczym nie przykrywać dziecka, bo zwiększa to ryzyko tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Najlepiej, jak dziecko śpi w specjalnym śpiworku. Nie stawiaj też łóżeczka blisko kaloryfera, bo to może dodatkowo wysuszyć śluzówkę nosa dziecka.

jak nawilżać nos niemowlaka solą fizjologiczną

3. Nawilżaj powietrze w pokoju dziecka

Istnieje kilka sposobów na nawilżanie powietrza w pomieszczeniach. Oto niektóre z nich:

  • Rozłożenie na kaloryferach wilgotnych ręczników − parująca woda nawilży wnętrze. Pamiętaj, żeby co kilka godzin (także w nocy) ponownie zmoczyć ręcznik,
  • Ceramiczna miseczka z wodą położona na kaloryferze − działa podobnie do mokrego ręcznika,
  • Rozwieszenie prania na suszarce w sypialni − mokre pranie podniesie poziom wilgoci w pomieszczeniu,
  • Kwiaty – kwiaty w mieszkaniu są nie tylko naturalnymi oczyszczaczami powietrza, ale też podnoszą wilgotność w pomieszczeniu. Zobacz także: Rośliny oczyszczające powietrze i inne sposoby jak chronić się przed smogiem.
  • Nawilżacz powietrza – na rynku dostępnych jest sporo różnych modeli nawilżaczy, m.in. parowe, ultradźwiękowe czy ewaporacyjne. Najważniejsze, żeby nawilżacz pokazywał aktualne nawilżenie, był cichy i posiadał odpowiednie filtry, Więcej na temat tego, jak wybrać odpowiedni nawilżacz, pisała Irmina w artykule: Jak nawilżyć powietrze w domu, czyli alergik kontra suche powietrze.
jak nawilżyć śluzówkę nosa domowe sposoby

Czym nawilżać błonę śluzową dziecka?

Sól fizjologiczna coraz częściej używana jest do nawilżania przesuszonej błony śluzowej nosa dziecka. Od razu nasuwają się 2 najważniejsze pytania: czym nawilżać i jak nawilżać?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych produktów do nosa dla dzieci: woda morska, sól fizjologiczna, roztwory hipertoniczne czy izotoniczne. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Co nadaje się do czego? Postaram się to wszystko Ci wyjaśnić.

Oto dostępne w aptekach preparaty do nawilżania nosa

  1. Izotoniczne roztwory soli morskiej – służą właśnie nawilżaniu śluzówki nosa, możesz wypróbować np. Aquamer Isotonic czy Disnemar baby.
  2. Hipertoniczne roztwory wody morskiej – są przeznaczone przede wszystkim do udrażniania zatkanego nosa. Zmniejszają obrzęk błony śluzowej i ułatwiają usuwania wydzieliny na zewnątrz.
  3. Sól fizjologiczna w ampułkach – bardzo dobrze sprawdzi się do inhalacji, polecam Ci Gilbert NaCl 0.9%.
jak nawilżyć śluzówkę nosa u dziecka

Dodatkowo na rynku znajdziesz też preparaty, które w swoim składzie zawierają substancje pomocnicze, wspierajce odpowiednie nawilżenie śluzówki nosa.

Są to m.in.:

  • Kwas hialuronowy,
  • Gliceryna,
  • Wyciąg z chrząstnicy kędzierzawej,
  • Wyciąg z aloesu,
  • Sole mineralne,
  • Naturalne oleje, np. sezamowy olej w sprayu Nozoil.

Wybierając preparat nawilżający śluzówkę nosa dla dziecka, najlepiej skonsultuj się wcześniej z lekarzem lub farmaceutą. Zwróć też uwagę, czy dany wyrób medyczny jest przeznaczony dla dzieci i jak należy go dawkować. 

Jak nawilżyć nos niemowlaka solą fizjologiczną i wodą morską?

Możesz nawilżyć śluzówkę nosa, sięgając po jeden z produktów, o których wspomniałam powyżej. Sól fizjologiczną możesz podać bezpośrednio, wyciskając ją z ampułki. Pamiętaj o tym, żeby od razu zużyć całą ampułkę soli. A jak stosować wodę morską?

jak nawilżać nos niemowlaka solą fizjologiczną

Wodę morską możesz zaś spotkać w 2 rodzajach opakowań:

  1. W butelkach nabijanych pod ciśnieniem. Tutaj od razu uprzedzam, że dla noworodka taki spray może okazać się zbyt intensywny. Z doświadczenia wiem, że trudno kierować „strumieniem” takiej wody i może to utrudniać zaaplikowanie jej do małego noska niemowlaka,
  2. W specjalnych atomizerach, gdzie kontrolujesz, ile wody wyleci. Na początek polecałabym właśnie takie preparaty. Zwróć jednak uwagę na skład, w atomizerach często używa się konserwantów. Warto zawsze sięgnąć po produkt, który ich nie zawiera.

Jak nawilżyć śluzówkę nosa u dziecka przez inhalację?

Alternatywną metodą nawilżenia śluzówki nosa dziecka są inhalacje. To bardzo skuteczna metoda nawilżania przesuszonej błony śluzowej. Przynosi też ulgę dziecku w czasie przechodzenia infekcji. Ja do inhalacji dodaję roztwór Ectodose - sprawdź na ulotce, jak go używać!

O czym musisz pamiętać, inhalując dziecko nebulizatorem czy inhalatorem?

  • Korzystaj tylko z preparatów medycznych przeznaczonych do nebulizacji!
  • Dziecko w czasie nebulizacji powinno być cały czas pod Twoją opieką!
  • Używaj maseczki przeznaczonej dla małego dziecka!
nawilżanie nosa domowe sposoby

To, jak często wykonywać inhalację, zależy od wielu czynników. Podczas infekcji lepiej inhalować dziecko roztworem z soli fizjologicznej 3 razy dziennie, wlewając do inhalatora 2 ml soli fizjologicznej. Jeżeli chcesz jedynie nawilżyć śluzówkę nosa, możesz robić to rzadziej.

Generalnie, inhalacja zwykłą solą filologiczną nie jest skomplikowana i nie niesie za sobą ryzyka związanego z podawaniem leków w procesie nebulizacji.

jak nawilżyć śluzówkę nosa u dziecka

Podsumowując: jak nawilżyć śluzówkę nosa u dziecka?

Jest na to kilka sposobów. Zadbaj przede wszystkim o stan powietrza w pomieszczeniu − wietrz je regularnie oraz nawilżaj powietrze w razie konieczności. Aby udrożnić nos malucha, możesz wykorzystać wodę morską, sól fizjologiczną lub inne apteczne preparaty do tego przeznaczone. Dobrze sprawdzą się także inhalacje.

Źródła:

Sybilski A.; Nebulizacja w pytaniach i odpowiedziach W: Terapia, nr 6 z. 2 (324), 2015. 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice