Roztocza. Jak się pozbyć z domu niewidocznych szkodników?

30. 5. 2019 · 4 minuty czytania

Roztocza należą do grupy pajęczaków. Wywołują alergie i przyczyniają się do zaostrzenia objawów astmatycznych. Co zrobić, żeby wyeliminować roztocza z otoczenia? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Roztocza. Jak się pozbyć z domu niewidocznych szkodników?

Choć ich nie widzisz, roztocza mogą żyć w Twoim domu. Już badania przeprowadzone w 1964 r. wykazały, że istnieje zależność między objawami astmy oskrzelowej, a obecnością roztoczy w otoczeniu astmatyka. Co ciekawe, od lata aż do stycznia alergicy narażeni są na roztocza. Jak się pozbyć tych niewidzialnych szkodników. Sprawdź domowe sposoby!

Większość roztoczy to niewidoczne gołym okiem pajęczaki, które są spokrewnione z kleszczami. Ale roztocza mogą osiągać rozmiary nawet do 3 cm długości. Do tej pory naukowcom udało się opisać aż 45 000 gatunków roztoczy. Człowiekowi najbardziej dokuczają jednak Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae.

roztocza w domu

 

Tak naprawdę roztocza nie są dla Ciebie zagrożeniem, o ile nie masz na nie alergii. Nie roznoszą chorób, tak jak ich dalecy kuzyni kleszcze, ani nie gryzą. Reakcję alergiczną mogą wywołać natomiast odchody roztoczy. Na alergię na roztocza często narażone są osoby z atopią czy astmą.

Roztocza żyją zaledwie 2 miesiące. Szybko się jednak rozmnażają, bo samica może złożyć nawet do 30 jaj. Dlatego właśnie tak trudno się ich pozbyć.

Sprawdź też, czym jest wyprysk kontaktowy.

roztocza w pościeli

 

Roztocza w domu − gdzie one są?

Czy tego chcesz czy nie, roztocza mieszkają u Ciebie w domu. Najczęściej żyją w kurzu domowym. Oprócz tego zamieszkują koce, kanapy, materace, pościel czy ręczniki itp. Roztocza żyją tam, gdzie może osadzać się kurz domowy. A to dlatego, że jedzeniem dla roztoczy jest Twój martwy naskórek.

roztocza kurzu domowego jak sie pozbyc

 

Co więcej, roztocza lubią wilgoć i ciepło. Optymalną temperaturą dla rozwoju roztoczy jest są 23 stopnie C, choć są i takie, które przeżyją w temperaturze 17 − 30 stopni C. Roztocza lubią też wilgotne okolice. Najlepiej rozwijają się przy wilgotności 80%. O ile temperatura wpływa na długość życia roztoczy, o tyle wilgotność często decyduje o ich liczebności.

 Sprawdź też, co to jest alergia krzyżowa.

Roztocza mają najlepsze warunki do rozwoju latem i wczesną jesienią, kiedy w mieszkaniach jest ciepło i wilgotno. Ale odchody roztoczy i martwe osobniki mogą wywoływać objawy alergii aż do stycznia. Ogrzewanie mieszkania zimą sprawia, że powietrze wysusza się, przez co roztocza mogą słabiej się rozwijać (może być ich mniej liczebnie). Na ilość roztoczy będzie miało też wpływ to, w jakiej okolicy mieszkasz. Jeżeli mieszkasz nad rzeką, w pobliżu łąk czy jezior, to większa wilgotność będzie sprzyjać roztoczą. Z kolei wielkie miasta sprzyjają kurzeniu się. A to właśnie w kurzu najczęściej żyją roztocza.

roztocza kurzu domowego zwalczanie

Roztocza kurzu domowego − jak się pozbyć?

Jak widzisz, najczęściej możesz mieć do czynienia ze szkodnikami, które nazywają się roztocza kurzu domowego. Zwalczanie ich nie jest łatwe, choć jak najbardziej możliwe. To, co jest najważniejsze przy walce z roztoczami to systematyczność sprzątania.

Pamiętaj, że roztocza lubią mieszkać w pościeli, w dywanach, w zabawkach czy nawet w materacach lub podstawach łóżek. Dlatego częsta zmiana pościeli, odkurzanie, trzepanie dywanów to najskuteczniejszy sposób na te szkodniki. Roztocza w pościeli, ręcznikach czy zasłonach zginą podczas prania w wysokiej temperaturze.

Sprawdź też, jak radzić sobie z katarem alergicznym.

co zabija roztocza

Co zabija roztocza?

1. Temperatura

W jakiej temperaturze giną roztocza? Zarówno w niskiej, jak i wysokiej. Roztocza, które są poddane działaniu ciepła powyżej 60 stopni C żyją zaledwie 1 godzinę, a temperatura pomiędzy 70 − 80 stopni C skraca ich życie do 5 minut. Dlatego jeżeli pierzesz pościel, ręczniki, koce czy firanki, rób to zawsze w temperaturze powyżej 60 stopni. Nastawienie prania na 90 stopni da Ci pewność, że roztocza zginą od razu.

Roztocza możesz też wymrozić. Choć jest to w naszym klimacie bardzo trudne. Dorosłe szkodniki giną po 6 godzinach w temperaturze -25 stopni C. Jeżeli więc zimą chcesz „odkazić” swój materac czy dywan, wystaw go na mróz na min. 8 godzin.

pozbywanie się roztoczy

 

2. Wilgotność

Kolejnym sposobem na wyeliminowanie roztoczy jest utrzymanie niskiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Zimą pomoże ogrzewanie, a latem klimatyzacja − zarówno jedno, jak i drugie wysusza powietrze.

wilgoć przeciwko roztoczom

 

3. Akarycydy

Są to środki roztoczobójcze.

Roztocza  − inne metody eliminacji

Regulowanie wilgotności w pomieszczeniu i pranie w wysokiej temperaturze to najbardziej skuteczne metody na roztocza. Niestety, naukowcy podkreślają, że choć częste sprzątanie i pranie, pomoże ograniczyć objawy alergii na roztocza, to niestety, nie da się ich wyeliminować z domu całkowicie. Dlatego właśnie walka z tymi pajęczakami musi być systematyczna.

Przy alergii na roztocza może pomóc także częste wietrzenie mieszkania. Oprócz tego istnieją także specjalne filtry do odkurzacza, które pomagają ograniczyć liczbę roztoczy w domu. Organizacje działające na rzecz osób z alergiami, polecają także zakładanie specjalnych pokryć na pościel czy łóżko, w których nie osadzają się roztocza.

Sprawdź też, jak rozpoznać alergię u dzieci.

alergia na roztocza

 

Najlepszą metodą na roztocza jest częste sprzątanie. Pamiętaj, żeby zmieniać pościel minimum 1 raz w tygodniu. Równie często pierz i zmieniaj ręczniki. Roztocza żyją głównie w kurzu. Postaraj się więc, żeby w Twoimi mieszkaniu było go jak najmniej.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice