Pielęgnacja skóry osoby starszej - jak powinna wyglądać?
Pielęgnacja skóry seniora wymaga zastosowania odpowiednych kosmetyków. O czym pamiętać podczas codziennej pielęgnacji? Jak ochronić skórę przed odleżynami? Sprawdź!
Spis treści
- Czym różni się pielęgnacja skóry seniora?
- Jak dbać o skórę starszych osób?
- Pielęgnacja skóry osoby starszej a wybór właściwych kosmetyków
- Pielęgnacja skóry osoby starszej obłożnie chorej
- Błędy w pielęgnacji skóry osób starszych - uważaj na nie koniecznie!
- Pielęgnacja skóry u osób starszych - podsumowanie
Pielęgnacja skóry osoby starszej u każdego wygląda nieco inaczej. Wszystko zależy od tego, w jakiej kondycji jest senior, czy potrafi zatroszczyć się o swoje ciało samodzielnie, wymaga częściowej pomocy, czy może jest osobą obłożnie chorą, za którą trzeba w całości wykonać toaletę. Niezależnie od stanu zdrowia, skóra osoby starszej potrzebuje specjalnej opieki.
Czym różni się pielęgnacja skóry seniora?
Skóra z biegiem lat starzeje się, a zmiany związane z efektywnością jej naturalnej odnowy powodują, że może być podatna na przesuszanie i utratę jędrności. W efekcie oznacza to osłabienie bariery ochronnej i zdolności do regeneracji, co powoduje ryzyko powstania chorób skóry, takich jak grzybica, odparzenia czy odleżyny (zwłaszcza w przypadku osób obłożnie chorych).
Higiena skóry osób starszych często bywa wymagająca. Jeśli nie będziesz jej przestrzegać, narażasz seniora na choroby skórne, dyskomfort i nieprzyjemny zapach. W pielęgnacji stawiaj przede wszystkim na oczyszczanie i nawilżanie, a także kojenie i łagodzenie ewentualnie pojawiających się zmian.
Sprawdź też domowe sposoby na zmarszczki.
Jak dbać o skórę starszych osób?
Najważniejsze, żeby skórę myć przynajmniej raz dziennie. Jeśli nie jest możliwa codzienna kąpiel lub prysznic, można po prostu przemywać skórę wodą z mydłem. Ważne, żeby robić to regularnie. Dodatkowo skórę trzeba nawilżać, a podrażnione lub poranione miejsca − odpowiednio zabezpieczyć. Tak przygotowana skóra będzie bardziej odporna na podrażnienia i mikrourazy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę:
- Do pielęgnacji stosuj łagodne, bezzapachowe mydła i żele do mycia, które nie naruszają bariery hydrolipidowej skóry. Unikaj produktów zawierających alkohol, które mogą dodatkowo wysuszać skórę.
- Po każdym myciu nakładaj kremy lub balsamy nawilżające zawierające mocznik, glicerynę lub emolienty.
- W miejscach narażonych na otarcia, jak np. pięty czy łokcie można stosować dodatkowe kremy barierowe, które zapobiegają podrażnieniom.
Dobierz ją tak, żeby nie powodowała otarć na skórze i nie uciskała, co mogłoby spowodować słabsze krążenie krwi. Ważne jest również, żeby ubrania były zawsze świeże, co jest istotne nie tylko w kontekście higieny seniora, ale także wpływu na jego dobre samopoczucie.
Sprawdź też, jakie stosować kosmetyki dla seniorów.
Sprawdź popularne kategorie
Pielęgnacja skóry osoby starszej a wybór właściwych kosmetyków
Kiedy wybierasz kosmetyki dla seniorów, kieruj się produktami dedykowanymi skórze dojrzałej i jej potrzebom. Pielęgnacja skóry seniorów powinna opierać się na delikatnych produktach, które nie zawierają sztucznych substancji, a zapewniają ochronę i dostarczają skórze składniki odżywcze i pielęgnacyjne.
Kosmetyki do mycia ciała
Kosmetyki do mycia włosów i skóry głowy
Kosmetyki nawilżające skórę
Ochrona przeciwsłoneczna
Kosmetyki do pielęgnacji dłoni
Pielęgnacja skóry osoby starszej obłożnie chorej
Pielęgnacja osoby chorej i leżącej jest wymagająca z wielu powodów. Branie kąpieli czy prysznica każdego dnia może być niewykonalne. Ważne jednak, żeby codziennie przemywać skórę, (nawet kilka razy dziennie) zwłaszcza w okolicach pachwin, uwzględniając miejsca intymne. Można to zrobić za pomocą ręczniczka, wody i mydła lub użyć specjalnie do tego przeznaczonych chusteczek nawilżających. Unikaj stosowania gąbki. Nie pocieraj skóry seniora, myj ją, przykładając delikatny ręczniczek lub chusteczkę punktowo, żeby nie podrażnić skóry.
Kosmetyki do pielęgnacji obłożnie chorego seniora
Na rynku jest mnóstwo produktów, ułatwiających pielęgnację nad chorą, starszą osobą. Możesz wybierać spośród produktów do mycia bez użycia wody, co stanowi ogromne ułatwienie. Produkty te sprawiają, że toaleta jest szybsza i bardziej komfortowa, a jednocześnie zapewnia właściwą pielęgnację skóry dojrzałej. W higienie intymnej osoby starszej, która się nie porusza, pomóc mogą nasączane chusteczki Seni Care Inti+.
Kosmetyki do pielęgnacji odleżyn
Częstym problemem osoby obłożnie chorej i leżącej są odparzenia i odleżyny, dlatego warto im zapobiegać. Zadbaj o częste zmienianie pozycji osoby leżącej, codzienną higienę, a także zapewnij świeżą odzież i pościel. Skórę seniora warto natłuścić oliwką dla dzieci lub specjalnym kremem ochronnym. Jeśli odleżyny już powstały, należy odciążyć miejsce ucisku oraz zastosować preparat przeciwodleżynowy. Jeśli rany są poważne, należy zastosować specjalistyczny opatrunek, np. z dodatkiem jonów srebra, który wygoi zainfekowane miejsce. Zobacz, też jak pielęgnować skórę z odleżynami: ABC pielęgnacji seniora – skąd się biorą odleżyny i jak sobie z nimi radzić?
Błędy w pielęgnacji skóry osób starszych - uważaj na nie koniecznie!
Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry starszych osób to:
- Stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków, które mogą ją przesuszać lub podrażniać,
- Pomijanie regularnego nawilżania,
- Używanie gorącej wody podczas kąpieli - osłabia ona barierę ochronną skóry, prowadząc do jej przesuszenia,
- Nieodpowiednia higiena - np. zbyt rzadkie mycie lub niedokładne osuszanie skóry, co może zwiększać ryzyko infekcji i odleżyn.
Sprawdź też, skąd bierze się sucha skóra na nogach u osób starszych.
Pielęgnacja skóry u osób starszych - podsumowanie
Pielęgnacja skóry seniorów nie zawsze musi być problematyczna! Wystarczy, że zatroszczysz się o regularną higienę skóry i dobierzesz odpowiednie kosmetyki dostosowane do jej potrzeb, pamiętając o potrzebach skóry bardzo dojrzałej.