Higiena osób starszych − jak o nią dbać?

16. 10. 2019 · 6 minut czytania

Osoby starsze są bardziej narażone na choroby, dlatego powinny szczególnie zadbać o higienę. O czym należy pamiętać? Jakie kosmetyki stosować? Dowiedz się więcej!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Higiena osób starszych − jak o nią dbać?

Higiena osób starszych nie dla każdego oznacza to samo. Wszystko zależy zaawansowania wieku seniora, a także jego zdrowia. Zupełnie inaczej będzie wyglądać higiena seniora, który nie może samodzielnie chodzić i głównie leży, a zupełnie inaczej higiena sprawnego 80-latka, którego ulubionym zajęciem na co dzień jest nornic walking. Zobacz, jak dbać o higienę w wieku starszym.

Higiena osób starszych nie różni się aż tak bardzo od higieny osoby, w każdym innym wieku. Zwróć jednak uwagę na to, że skóra seniora jest znacznie bardziej delikatna, pozbawiona elastyczności i często się przesusza. Dlatego pielęgnacja skóry, zarówno w podstawowym zakresie (mam na myśli tu kąpiel), jak i stosowanie kosmetyków powinna być dobrze przemyślana.

higiena osób starszych

Kąpiel seniora i pielęgnacja skóry

Jak często senior powinien brać prysznic? Lekarze wskazują, że zbyt częste kąpiele mogą szkodzić zdrowiu. Można jednak powiedzieć, że codzienny prysznic jest podstawą higieny dla każdego człowieka. Zwłaszcza seniora, który ze względu na gorszą kondycję może pocić się nieco bardziej. Dla zachowania higieny podczas kąpieli możesz wykorzystać Tena Wash Glove, jednorazowe myjki w kształcie rękawicy.

Do pielęgnacji skóry pod prysznicem dobrze jest używać naturalnych, delikatnych płynów do mycia ciała, najlepiej takich, które nie zawierają SLS czy SLES. Skórę seniora łatwo podrażnić, dlatego lepiej unikać też kosmetyków ze sztucznymi barwnikami czy perfumami. Dla łagodzenia wszelkich podrażnień najlepiej stosować kosmetyki zawierające nawilżającą prowitaminę B5, czyli d-pantenol czy alantoinę. Do pielęgnacji skóry seniora można wykorzystać Seni Care, krem myjący 3w1, który zawiera substancje głęboko nawilżające: 3-procentowy mocznik, glicerynę, tiokompleks lniany (ochrania skórę przed wysuszaniem) czy kwas mlekowy.

higiena seniorów

 

Weź też pod uwagę, że skóra osoby starszej zaczyna mieć upośledzone funkcje ochronne. Co to oznacza w praktyce? Że skóra seniora zaczyna się robić cienka, sucha, traci swoją elastyczność. W pewnym wieku, skóra człowieka nie wytwarza takiej ilości łoju, jak powinna. Oznacza to, że bardzo ważne jest natłuszczenie skóry seniora, aby nie była ona podrażniana i nie traciła wody przez naskórek.

Do podstawowej higieny seniora należy też oczywiście mycie zębów! Lub mycie dziąseł i protezy zębowej. Zobacz, jak dbać o swoją protezę w artykule naszej stomatolog: Jak dbać o protezę zębową i cieszyć się pięknym uśmiechem w każdym wieku?

jak dbać o higienę w starszym wieku

Włosy seniora

Włosy seniorów tracą swój pigment, czyli siwieją. Innym problemem jest to, że na pewnym etapie życia, zwłaszcza mężczyźni, mogą też nadmiernie tracić włosy. Wszystko to związane może być z poziomem testosteronu w organizmie.

Pielęgnacja włosów seniora powinna być więc nastawiona na problem, z jaki zmagają się włosy takiej osoby. Jeżeli jest to nadmierne wypadanie i przetłuszczanie włosów, dobrze jest stosować szampony i odżywki do wypadających lub przetłuszczających się włosów (te 2 problemy są ze sobą bardzo często powiązane).

Jeżeli seniorka lub senior decyduje się na farbowanie włosów, warto stosować szampony pielęgnujące kolor, zabezpieczające pigment i przede wszystkim ochraniające włosy przed przesuszaniem.

Wspólnym problemem dla seniorów, który widać na włosach jest utrata nawilżenia. Włosy osób starszych mogą być łamliwe, suche i osłabione. Dlatego warto także w dojrzałym wieku stosować kuracje nawilżające i odżywcze.

higiena starszych osób

Paznokcie seniora

Także paznokcie człowieka z wiekiem ulegają zmianie. Stają się grubsze, bardziej łamliwe, twardsze. Mogą pojawiać się też na nich przebarwienia i przede wszystkim są podatne na wrastanie. Zobacz, jak radzić sobie z problemem wrastających paznokci: Wrastające paznokcie u nóg jak sobie z nimi radzić?

Aby uniknąć problemów z paznokciami, dobrze jest je regularnie przycinać. Senior może używać także specjalnej polerki czy delikatnego pilnika, którym wypoleruje płytkę paznokcia (stanie się ona równiejsza i bardziej gładka).

Tak, jak w przypadku skóry i włosów, paznokcie seniora tracą naturalne nawilżenie. Dobrą praktyką będzie wiec codzienne wcieranie w płytkę paznokcia naturalnego oleju, np. oleju arganowego, oliwy z oliwek czy bogatego w regenerującą witaminę E oleju ze słodkich migdałów.

Higiena intymna osób starszych - nietrzymanie moczu

Osoby starsze mogą zmagać się także z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. W takim przypadku podstawą higieny intymnej jest zaopatrzenie się w odpowiednie wkładki higieniczne. Pomogą one utrzymać nietrzymany mocz, są dyskretne i niwelują nieprzyjemny zapach. Wkładki takie trzeba jednak regularnie zmieniać. Dla większego komfortu, przy zmianie wypełnionej wkładki można przemyć skórę i okolice intymne myjącą pianką, która nie wymaga spłukiwania (Tena Wash Mousse) czy też przetrzeć skórę chusteczkami, np. Tena Soft Wipe.

Zobacz, jak radzić sobie z wysiłkowym nietrzymaniem moczu: Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu podczas ćwiczeń?

Osoby starsze do codziennej higieny intymnej mogą wykorzystywać płyny do higieny intymnej. Zawierają one w sobie zdrowe bakterie, które utrzymują narządy rodne w zdrowiu i zabezpieczają je przed infekcją.

W związku z dolegliwościami związanymi z przekwitaniem, panie mogą narzekać na tzw. suchość pochwy. Zobacz, co w taki wypadku robić: Sucha pochwa to problem prawie co 4. kobiety w Polsce!

Higiena seniorów niesamodzielnych (leżących)

Jeżeli chodzi o higienę seniorów, którzy nie poruszają się sami i głównie leżą, sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Osoby takie narażone są zwłaszcza na powstawanie odleżyn. Więcej na ten temat pisała dr Aleksandra Malewska w artykule: ABC pielęgnacji seniora skąd się biorą odleżyny i jak sobie z nimi radzić?

jak odpowiednio dbać o skórę starszych osób

 

Osoby niesamodzielne wymagają szczególnej opieki, jeżeli idzie o higienę, także higienę intymną. Bardzo często seniorom, którzy nie wstają, zakładane są pieluchy dla dorosłych. O tym, jak zmieniać pieluchę seniorom pisała nasza farmaceutka Irmina Turek w artykule: Jak zmieniać pieluchy u seniorów? Bardzo łatwo popełnić błąd!

Bardzo ważne jest regularne zmienianie pościeli i ubrań seniorowi, który leży. Trzeba robić to zdecydowanie częściej niż w przypadku osoby sprawnej. Chory bowiem leżąc poci się, może mieć problem z nietrzymaniem moczu czy innych płynów ustrojowych. Dlatego zmieniaj pościel i ubrania tak często, jak to możliwe (oczywiście w granicach rozsądku). Wybieraj pościel i ubrania wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów, np. bawełny czy lnu bez domieszki poliestru.

Bardzo ważne jest także codzienne przemywanie skóry seniora (najlepiej robić to 2 razy dziennie), także okolic intymnych. Zwróć uwagę zwłaszcza na miejsca, w których mogą gromadzić się bakterie, czyli na pachwiny i pachy, a także miejsca, gdzie styka się skóra. Dermatolodzy podkreślają, jak ważne jest nawilżanie i natłuszczanie skóry leżącego seniora. Mobilizacja takiej osoby i właściwa ochrona skóry to pierwszy krok w przeciwdziałaniu odleżynom.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice