Jak ubrać dziecko na narty? Mama radzi!
Szykujesz się na narty? Jeśli tak, koniecznie sprawdź, na co zwracać uwagę, wybierając garderobę. Dowiedz się, jak ubrać dziecko, aby nie zmarzło w czasie zabawy.
Spis treści
Jak ubrać dziecko na narty? Mimo coraz krótszych i mniej śnieżnych zim, jazda na nartach cieszy się dużą popularnością. Dzieci na nartach mają ogromną frajdę. Z doświadczenia wiem, że naukę jazdy na nartach warto zacząć jak najwcześniej. Dorosłemu dużo trudniej jest opanować tę sztukę. Zastanawiasz się, jak przygotować swoje dziecko do bezpiecznych szaleństw na stoku? Sprawdź, jakie ubranie na stok dla dziecka sprawdzi się najlepiej.
Spis treści:
- Jak ubierać dziecko na narty?
- Jak przygotować dziecko na narty?
- Dziecko na nartach − kiedy zacząć naukę?
- Jak nauczyć dziecko jazdy na nartach?
Jak ubierać dziecko na narty?
Oprócz wyboru i montażu sprzętu narciarskiego, o czym napiszę za chwilę, wyzwaniem dla rodzica jest odpowiednie ubranie na stok dla dziecka. Jak to zrobić?
Po pierwsze, ubierz dziecko odpowiednio do temperatury. Inaczej ubierzesz malucha, jeżeli na zewnątrz jest ok. 0 stopni Celsjusza a inaczej, gdy będzie -10. Dziecko ubieramy zawsze odpowiednio do warunków atmosferycznych, a nie do pory roku. Podstawą ubioru małego narciarza jest bielizna termoaktywna, której głównym zadaniem jest regulacja termiczna organizmu i odprowadzanie potu na zewnątrz. Odpowiednia bielizna powinna być oddychająca i przylegająca do ciała.
Sprawdź też, jak przygotować się na wyjazd z dzieckiem.
Kolejnym istotnym elementem ubioru są długie narciarskie skarpety, które nie tylko chronią przed mrozem, ale też przed otarciami stopach.
Rękawiczki dla każdego narciarza powinny być nie tylko ciepłe, ale przede wszystkim wodoodporne. Te wykonane z wełny czy polaru, już po pierwszym kontakcie z podłożem będą przemoknięte.
Spodnie i kurtka również powinny być wodoodporne, a także posiadać ściągacze, które zapobiegną dostawaniu się śniegu pod ubranie. Kurtka czy inna wierzchnia odzież musi być oddychająca i nie krępować ruchów dziecka.
Zamiast czapki i szalika, warto założyć pod kask kominiarkę. W zależności od warunków zewnętrznych (temperatury i wiatru), załóż dziecku odpowiednią ilość warstw między bieliznę a odzież wierzchnią (np. polarów).
Jak przygotować dziecko na narty?
Najważniejsze jest zapewnienie dziecku profesjonalnego i bezpiecznego sprzętu. Narty, buty, gogle i kask powinny być dobrane odpowiednio do rozmiarów i doświadczenia dziecka. Ponadto, koniecznie muszą spełniać odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Najlepiej dobór sprzętu narciarskiego dla dziecka powierzyć profesjonaliście.
Bardzo istotne jest przypilnowanie, żeby dziecko odpowiednio założyło cały sprzęt przed wyjściem na stok. Zwróć uwagę, czy włożyło prawy but na prawą stopę, czy odpowiednio zamontowało buty na nartach (najpierw należy otrzepać je ze śniegu). Przede wszystkim, koniecznie zadbaj o to, żeby kask był odpowiedniego rozmiaru i był porządnie „zamontowany”. Powinien przylegać do główki dziecka, nie ściskać jej. Przy poruszaniu głowy, nie powinien się niezależnie ruszać. Także i w kwestii odpowiedniego „montażu” sprzętu narciarskiego, warto doradzić się specjalisty.
Sprawdź też kosmetyki dla dzieci.
„Wybierając się na narty nie można zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Krem do twarzy powinien być bogaty w lipidy, które chronią skórę przed negatywnym wpływem zimowych warunków atmosferycznych. Pamiętaj też o ochronie przeciwsłonecznej − krem na zimę powinien zawierać także filtr o wysokim faktorze ochrony przeciwko promieniom UVA i UVB, minimum SPF 30”
− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.
Niezwykle ważne jest również odpowiednia ochrona delikatnej skóry dziecka przed zimowymi czynnikami zewnętrznymi: wiatrem i chłodem. Ponadto, zwróć uwagę na to, że biały śnieg przyciąga promienie słoneczne! Dlatego koniecznie chroń skórę i oczy dziecka przed promieniami UV. Najlepiej wybrać gogle narciarskie z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną i krem ochronny do pielęgnacji twarzy z wysokim filtrem UV, np. krem ochronny dla dzieci i niemowląt Sopelek, zimowy krem kojący dla dzieci i niemowląt Nivelazione Skin Therapy lub krem na wiatr Emolium Dermocare.
Pamiętaj o tym, żeby krem nałożyć na skórę dziecka około 20 minut przed wyjściem na stok, żeby składniki aktywne się wchłonęły i krem zaczął działać.
Dziecko na nartach − kiedy zacząć naukę?
Kiedyś zapytałam instruktora jazdy na nartach, kiedy dziecko powinno zacząć naukę jazdy na nartach. Odpowiedział: „Kiedy dziecko zacznie słuchać dorosłego”. Od razu przyszło mi na myśl, że dla niektórzy to chyba nigdy nie osiągną tego wieku. A teraz na poważnie. Jaki wiek dla dziecka do rozpoczęcia nauki jazdy na nartach? Prawda jest taka, że im wcześniej tym lepiej. Ja sama pierwszy raz założyłam narty dopiero w wieku 27 lat i powiem szczerze, że bardzo trudno było mi nauczyć się tego sportu. Do tej pory w sumie nie wiele umiem. Frustrujący był dla mnie widok malutkich dzieci śmigających na nartach, podczas gdy ja ledwo byłam w stanie utrzymać równowagę.
Dlaczego małe dziecko uczy się szybciej niż dorosły? Po pierwsze, mniej się boi. Dorosły już w swojej wyobraźni widzi wszystkie ewentualne konsekwencje. Co więcej dziecko, mimo częstszych upadków, rzadziej doświadcza poważniejszych kontuzji.
Jednak minimalny wiek dla rozpoczęcia przygody na stoku to skończone 3 lata. Choć to wszystko zależy od konkretnego dziecka. Malec musi już mieć dobrą koordynację ruchową i sprawnie chodzić i biegać. Ponadto, powinien móc skoncentrować się na danej czynności choć przez chwilę i podążać za polecaniami instruktora.
Sprawdź też witaminy i minerały dla dzieci.
Jak nauczyć dziecko jazdy na nartach?
To zadanie najlepiej powierzyć profesjonalnemu i doświadczonemu instruktorowi. On sam najlepiej oceni, jaka metoda nauki dla Twojego dziecka jest odpowiednia. Warto wiedzieć, że im młodsze dziecko, tym umiejętność koncentracji na jednej czynności jest bardziej ograniczona. Dlatego nauka jazdy na nartach powinna być dla dziecka połączeniem dobrej zabawy i nauki odpowiedniej techniki. Wszystko to w odpowiednich proporcjach – w zależność od wieku i temperamentu młodego człowieka.