Apteczka na wyjazd z dzieckiem – jak przygotować się na podróż?

25. 5. 2022 · 5 minut czytania

Ty i Twoja pociecha nie możecie się już doczekać wspólnych wakacji? W ferworze urlopowych przygotowań nie zapomnij o apteczce na wyjazd z dzieckiem! Podpowiadamy, jak ją przygotować. 

Justyna Dystrych
Justyna Dystrych
Apteczka na wyjazd z dzieckiem – jak przygotować się na podróż?

Dla wielu rodziców podróż z dzieckiem to przyjemnie spędzony czas – wspólne rozmowy, śpiewanie piosenek czy podziwianie widoków. Jednak na każdym etapie wyjazdu mogą się pojawić problemy. Choroba lokomocyjna, kontuzje, oparzenia słoneczne, biegunka… Na co warto się przygotować przed wyruszeniem w trasę z pociechą? Dowiedz się, jak powinna wyglądać apteczka na wyjazd z dzieckiem.

Dlaczego warto mieć apteczkę na wyjazd z dzieckiem?

O apteczce na wakacje z dzieckiem dobrze pomyśleć najpóźniej na etapie pakowania walizek, a najlepiej – nawet wcześniej. Dlaczego? Weź pod uwagę 3 powody.

  • Może się okazać, że nie masz w domu zapasu leków dla dziecka albo wystarczającej liczby środków opatrunkowych.
  • W pewnych okolicznościach dostanie niektórych produktów graniczy z cudem, np. na górskim szlaku albo na pokładzie samolotu.
  • Nie stracisz głowy w momencie, gdy Twoje dziecko będzie potrzebowało pomocy.

Zobacz też, jak zatamować krwotok z nosa!

 

Wyposażenie wakacyjnej apteczki – produkty do opatrywania ran

Do apteczki na wakacyjny wyjazd z dzieckiem spakuj przede wszystkim środki opatrunkowe i przybory, dzięki którym poradzisz sobie z mniejszymi i większymi urazami. Weź:

  • różnego rodzaju bandaże (bandaż elastyczny, chusta trójkątna itp.) do unieruchomienia kończyny w razie nadwyrężenia lub zwichnięcia,
  • gaziki do zatamowania krwawienia i przemycia rany oraz przylepiec w rolce (np. Leukoplast 1,25 cm x 4,6 m) do tymczasowego przymocowania go,
  • spray do dezynfekcji ran i antybakteryjny krem/żel do rąk (wybierz swój żel antybakteryjny do dezynfekcji rąk), jeśli nie miałbyś dostępu do bieżącej wody i mydła (nie jest wskazane przemywanie ran wodą utlenioną!),
  • plastry różnej wielkości (np. Leukoplast Soft na niewielkie skaleczenia, wodoodporny plaster Leukoplast Barrier, poprawiający humor opatrunek Leukoplast Kids Hero Wonder Woman czy Leukoplast Strong, który może pozostawać na skórze dłuższy czas). Pamiętaj, że plaster należy dopasować do rodzaju i wielkości rany – jeśli masz w apteczce kilka opatrunków do wyboru, na pewno poradzisz sobie z każdym skaleczeniem,
  • sterylne paski do zamykania większych ran i rozcięć (np. Leukoplast Strip),
  • nożyczki.

O tym, jak prawidłowo opatrzyć ranę i przykleić plaster, przeczytasz w instrukcji przyklejania i odklejania plastrów.

apteczka na wakacje z dzieckiem

Jakie leki zabrać na wyjazd z dzieckiem?

Do apteczki zapakuj leki, które Twoje dziecko regularnie przyjmuje. Dokładnie policz, ile ich masz – zwłaszcza tych na receptę. Czy wystarczy na cały wyjazd i kilka dni po? Jak wspomniałam, jeśli zabierzesz się za kompletowanie wyposażenia apteczki odpowiednio wcześnie, w razie potrzeby zdążysz jeszcze pójść do lekarza.

Inne leki, o których warto pomyśleć, to środki przydatne w różnych nagłych sytuacjach. Przydadzą Ci się tabletki naból głowy i gardła (np. po za szybko zjedzonych zimnych lodach), na przeziębienie i na problemy jelitowe. Pamiętaj, że w przypadku biegunki i wymiotów organizm dziecka szybko się odwadnia, dlatego warto mieć pod ręką elektrolity (np. w formie saszetki z proszkiem do rozpuszczenia). A jeżeli Twoje dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną (przeczytaj nasz artykuł o tym, jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej), zadbaj również o odpowiednie leki na tę dolegliwość.

Inne produkty, które warto mieć w wakacyjnej apteczce

Do apteczki zapakuj także niezbędne kosmetyki – kremy z filtrem SPF, środki odstraszające owady (komary, kleszcze) oraz po ukąszeniu przez nie i kojący żel z pantenolem na oparzenia słoneczne. Przyda Ci się również termometr. A chusteczki nasączone środkiem antybakteryjnym i nawilżany papier toaletowy pomogą Ci w zachowaniu higieny w podróży.

apteczka podróżna dla dziecka

O czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż za granicę?

Podróżowanie do krajów tropikalnych wiąże się ze specyficznymi problemami. Jeśli planujesz urlop w egzotycznym miejscu, w którym panują gorsze niż w Europie warunki sanitarne, zadbaj o profilaktykę zatruć pokarmowych. Biegunka podróżnych (więcej o niej przeczytasz w artykule: Biegunka podróżnych, czyli co warto wiedzieć o „zemście faraona”?) zazwyczaj ma lekki przebieg, ale może naprawdę zepsuć dziecku wakacje! Źródłem zakażeń często jest niebutelkowana woda, dlatego oprócz wymienionych już leków przeciwbiegunkowych spakuj do wakacyjnej apteczki tabletki do uzdatniania wody.

Poza tym w niektórych krajach istnieje zagrożenie malarią. Jeśli udajesz się w podróż do jednego z nich, skonsultuj się z lekarzem, jakie środki przeciw malarii zastosować u swojego dziecka. Pamiętaj, że niektóre są przeznaczone tylko dla dorosłych!

Warto też pomyśleć o kilku sprawach, gdy podróżujesz z dzieckiem samolotem. Wszystkie płyny, fluidy i kosmetyki, które przewozisz w bagażu podręcznym, mogą mieć pojemność do 100 ml. Do apteczki zabranej na pokład samolotu bez problemu spakujesz te sprzedawane bez recepty oraz przepisane przez lekarza. Fakt ten należy zgłosić pracownikom kontroli bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach niezbędne jest zaświadczenie od lekarza, najlepiej po angielsku (np. jeśli przewozisz dużo leków albo płynne medykamenty Twojego malucha mają pojemność większą niż 100 ml). Dla wygody warto wszystkie leki i kosmetyki spakować do przezroczystej, plastikowej torebki.

Przygotuj się na podróż i sprawdź również leki na biegunkę!

apteczka na wyjazd za granicę z dzieckiem

Apteczka podróżna dla dziecka – podsumowanie

Zdecydowanie warto zabrać w podróż z dzieckiem dobrze wyposażoną apteczkę. Spakuj do niej produkty do opatrywania ran, niezbędne leki, przyrządy i kosmetyki. Dzięki temu znacznie zmniejszysz ryzyko, że jakaś przykra dolegliwość zepsuje Wam wakacje.

O autorze
Justyna Dystrych
Justyna Dystrych
Z wykształcenia jestem chemikiem. Uważam, że chemia to życie, dlatego wybrałam specjalność “Środki bioaktywne i kosmetyki”. Zaczęłam pisać artykuły na ten temat, żeby zarażać innych moją fascynacją światem mikrocząstek i pierwiastków. A prywatnie jestem dobrą wnuczką, od wielu lat zaangażowaną w opiekę nad coraz bardziej starzejącą się babcią. Chętnie dzielę się moimi doświadczeniami, które mogą pomóc nie tylko kochanym seniorom, ale również ich bliskim w tym trudnym okresie życia.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Justyna Dystrych
Justyna Dystrych
Z wykształcenia jestem chemikiem. Uważam, że chemia to życie, dlatego wybrałam specjalność “Środki bioaktywne i kosmetyki”. Zaczęłam pisać artykuły na ten temat, żeby zarażać innych moją fascynacją światem mikrocząstek i...
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice