Jak zlikwidować ciemne kolana? Sposoby na “brudne” kolana

12. 7. 2024 · 6 minut czytania

Brudne kolana mogą być problemem zarówno estetycznym, jak i zdrowotnym. Poznaj potencjalne przyczyny oraz skuteczne metody pielęgnacji ciemnych kolan, które przywrócą skórze zdrowy wygląd.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Jak zlikwidować ciemne kolana? Sposoby na “brudne” kolana

Wyraźnie ciemniejsza skóra na kolanach może być efektem zaniedbań pielęgnacyjnych lub objawów chorobowych. Jeśli problem „brudnych” kolan nie jest Ci obcy, koniecznie przeczytaj o potencjalnych przyczynach, objawach i metodach pielęgnacji, które pomogą Ci przywrócić równomierny koloryt skóry. 

Brudne kolana – przyczyny 

Problem tzw. brudnych kolan wiąże się z występowaniem obszaru ciemniejszego niż skóra innych partii ciała. Choć mogłoby się wydawać, że jest to jedynie defekt estetyczny, może być również objawem zaburzeń zdrowotnych. Za ciemnienie skóry w obrębie kolan odpowiada głównie nadmierne wysuszenie i rogowacenie naskórka, wskutek czego przybiera brunatny, poszarzały kolor. Rogowacenie skóry odbywa się w sposób ciągły, zapewniając skórze ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, utratą wody i nadmiernym rozwojem mikroorganizmów. W niektórych przypadkach proces może być zaburzony, prowadząc do wystąpienia zmian barwnikowych oraz podrażnień skóry. 

Choroby, które mogą być przyczyną nadmiernego rogowacenia naskórka, to między innymi: 

Ważne!
Wyraźnie przesuszona, ciemna skóra na kolanach może być również uwarunkowana genetycznie lub spowodowana niewłaściwą pielęgnacją. Błędy skutkujące pogorszeniem kondycji skóry w tej okolicy to głównie nieregularne złuszczanie oraz brak systematyczności w nawilżaniu tego podatnego na utratę wilgoci obszaru.  

Brudne kolana – objawy

Charakterystyczne „brudne kolana” to efekt szorstkiej, pogrubionej skóry z widocznym złuszczaniem warstwy rogowej naskórka. Zmiany często wynikają z licznych mikrourazów prowadzących do modyfikacji struktury skóry. Staje się ona podatna na otarcia i uszkodzenia, co może wywoływać wrażenie ciemnych, brudnych plam. Niekiedy objawy wiążą się z poważniejszymi stanami patologicznymi i chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak niedoczynność tarczycy czy cukrzyca, dlatego ciemniejsza skóra na kolanach może być zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. W takich przypadkach nadmierne rogowacenie naskórka i jego przyspieszone złuszczanie jest jednym z symptomów schorzenia i wymaga konsultacji z lekarzem, aby wykluczyć lub potwierdzić chorobowe przyczyny zmian barwnikowych na kolanach. 

Brudne kolana – przyczyny 

Jak rozjaśnić ciemne kolana? 

Wzmożone rogowacenie, szorstkość, zmiany pigmentacyjne i zwiększone złuszczanie skóry mogą sugerować podłoże chorobowe. Jeśli wyraźnie ciemniejsze obszary na kolanach utrzymują się przez dłuższy czas, a zmianom towarzyszą inne, niepokojące objawy, zaleca się konsultację medyczną. Szczególną uwagę zwróć na takie objawy, jak zmęczenie, nadmierne pragnienie, nagła utrata wagi czy zmiany w poziomie energii, które mogą wskazywać na cukrzycę lub problemy z tarczycą. W takich przypadkach niezbędna jest wizyta u endokrynologa, przeprowadzenie odpowiednich badań hormonalnych (TSH, fT3, fT4, przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TG i anty-TPO) oraz oznaczenie poziomu insuliny i glukozy we krwi. Leczenie powinno przede wszystkim skupić się na eliminacji przyczyny ciemnych kolan. 

  • W rozjaśnianiu ciemnych kolan niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, ukierunkowana na niwelowanie przesuszonej skóry, regenerację i kondycjonowanie naskórka.  
  • W tym celu sprawdzą się balsamy do ciała, emulsje do ciała oraz miejscowe preparaty dermatologiczne, w tym specjalne maści dermatologiczne. Pomagają one w zmniejszaniu dokuczliwych objawów łagodnych stanów zapalnych i chorób skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry. 
  • Choć pierwszą myślą jest sięgnięcie po kosmetyki wybielające, nie należy tego robić, ponieważ mogą one dodatkowo podrażnić już szorstką skórę.  
  • Przed zastosowaniem produktów o właściwościach silnie rozjaśniających należy zregenerować, nawilżyć i odżywić skórę, by była ona mniej wrażliwa na intensywnie działające składniki aktywne znajdujące się we wspomnianych formulacjach.  

W składach preparatów pielęgnacyjnych szukaj substancji czynnych o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i wspierającym odbudowę naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Pomogę one uporać się z problemem ciemnych kolan, a dodatkowo zatroszczą się o nadmiernie suchą skórę na nogach. Składniki wykazujące takie właściwości to między innymi: 

Jak zlikwidować ciemne kolana? 

Przykładowe preparaty, które warto włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej: 

  • Linourea 15% a+e, krem mocznikowy do skóry suchej z objawami nadmiernego rogowacenia i złuszczenia naskórka, wzbogacony mocznikiem, witaminami A i E oraz gliceryną, dzięki czemu poprawia natłuszczenie skóry, zmiękcza i nawilża naskórek, 
  • CeraVe, balsam wygładzający do twarzy i ciała, z ceramidami i mocznikiem, zawierający wiele cennych substancji aktywnych, takich jak kwas salicylowy i LHA, niacynamid, mocznik, kwas hialuronowy i ceramidy, które korzystnie wpływają na kondycję skóry i pomagają zachować naturalną barierę skóry, 
  • Cremobaza 30% krem zmiękczający z mocznikiem do skóry silnie przesuszonej, zrogowaciałej i pękającej, wolny od potencjalnie drażniących substancji zapachowych, ze stabilną pochodną mocznika gwarantującą optymalne nawilżenie i poprawiającą przenikanie pozostałych substancji czynnych, 
  • Skinexpert by Dr. Max®, A-TOP krem do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej lub wrażliwej z tendencjami atopowymi. Za właściwości preparatu odpowiadają wysokiej jakości naturalne olejki, masło z awokado, ekstrakt z kory magnolii, niacynamid i kwas mlekowy, 
  • La Roche-Posay Lipikar Fluid, kojąca i ochronna emulsja nawilżająca o ultralekkiej konsystencji wzbogacona w niacynamid, który koi skórę oraz chroni przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, 
  • Ziaja Med AZS Krem Kojący Nawilżający dla osób z atopią skóry, odpowiedni już od 3. miesiąca życia. Preparat zmiękcza, nawilża i redukuje suchość skóry, nadmierne swędzenie, a także łagodzi podrażnienia.

Brudne kolana – domowe sposoby 

Jak radzić sobie z brudnymi kolanami w domowym zaciszu? Oprócz systematycznej pielęgnacji za pomocą kosmetyków sięgnij po tanie i łatwe w przygotowaniu domowe sposoby. Często polecane są okłady z parafiny, która tworzy na powierzchni skóry warstwę okluzyjną zapobiegającą utracie wilgoci. Dodatkowo na skutek działania rozszerzającego pory skóry umożliwia lepsze wchłanianie substancji aktywnych zawartych w preparatach pielęgnacyjnych.  

  • Parafinę znajdziesz między innymi w maskach i emolientach do skóry suchej.  
  • Możesz również kupić czystą parafinę i samodzielnie przygotować ochronną maskę na kolana. Substancję lekko podgrzej i nałóż na skórę. Dla wzmocnienia efektu obszar aplikacji owiń folią i ręcznikiem, a następnie pozostaw na około 20-30 min.  
  • Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zabieg powtarzaj kilka razy w tygodniu. 

Powiązane kategorie produktów:

Brudne kolana – objawy 

W rozjaśnianiu skóry na kolanach mogą również pomóc: 

Sok z cytryny
Mieszanka sody oczyszczonej i mleka

W przypadku nadmiernie suchej skóry ogranicz długie i gorące kąpiele. Wysoka temperatura sprzyja przesuszeniu i podrażnieniu naskórka, co może skutkować łuszczeniem się, zaczerwienieniem oraz obniżoną odpornością na infekcje bakteryjne. Ciepło powoduje także usuwanie substancji natłuszczających i osłabia warstwę hydrolipidową chroniącą skórę przed nadmierną utratą wilgoci. 

Podsumowanie

Brudne kolana, czyli zauważalnie ciemniejsza skóra, to problem głównie estetyczny. Warto jednak zwrócić uwagę na ewentualne podłoże zdrowotne, w tym zaburzenia funkcjonowania tarczycy czy cukrzycę. Właściwa pielęgnacja ciemnej skóry na kolanach obejmuje nawilżanie, natłuszczanie i regenerację naskórka przy jednoczesnym unikaniu agresywnych kosmetyków. Wsparciem dla preparatów drogeryjnych i aptecznych są domowe sposoby wykorzystujące łatwo dostępne produkty o właściwościach rozjaśniających.  

Źródła:

  1. M. Ruchała, E. Gurgul, Co dermatolog powinien wiedzieć o skórnej manifestacji chorób endokrynologicznych, https://podyplomie.pl/dermatologia/15891,co-dermatolog-powinien-wiedziec-o-skornej-manifestacji-chorob-endokrynologicznych [dostęp 25.05.2024 r.] 
  2. Cohen B, Cadesky A, Jaggi S. Dermatologic manifestations of thyroid disease: a literature review. Front Endocrinol (Lausanne). 2023 May 12;14:1167890., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37251685/ [dostęp 25.05.2024 r.] 
  3. S. Legierska, Zmiany skórne w schorzeniach endokrynologicznych, https://ruj.uj.edu.pl/entities/publication/7e0c06b0-c7ff-48ba-8864-8fed6a58d4e5 [dostęp 25.05.2024 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora