Jak zmyć samoopalacz i usunąć pomarańczowe smugi z nóg?

16. 7. 2018 · 4 minuty czytania

Samoopalacz sprawia, że skóra wygląda pięknie i zdrowo. Niestety, niewłaściwie rozprowadzony pozostawia niestyczne smugi. Jak usunąć te zmiany? Dowiedz się więcej!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jak zmyć samoopalacz i usunąć pomarańczowe smugi z nóg?

Równomierne rozprowadzenie samoopalacza wymaga dużej wprawy. Nie zawsze udaje się go idealnie nałożyć za pierwszym razem. Co jednak zrobić z pomarańczowymi smugami na nogach? Czym zmyć samoopalacz i jak to zrobić, żeby nie uszkodzić sobie skóry?

Jak zmyć samoopalacz?

W tym sezonie postawiłam sobie za cel przekonanie Cię do tego, że najzdrowszą opalenizną jest ta, którą wydobyć możesz z tubki. Samoopalacz to najzdrowszy i najbardziej bezpieczny sposób na piękną brązową skórę. Co więcej, możesz rozprowadzić go równomiernie po całym ciele − także w okolicy biustu. A opalanie tej części ciała zawsze bywa kłopotliwe w przypadku kobiet.

Jeżeli jesteś nowicjuszem w nakładaniu samoopalacza lub kremu brązującego, nierównomierne, pomarańczowe smugi lub brzydkie, ciemne plamy na skórze nie są niczym zaskakującym. Często zdarzają się też sytuacje, że kupiony przez Ciebie samoopalacz lub balsam brązujący mają odcień, który zupełnie do Ciebie nie pasuje, np. jesteś zbyt pomarańczowa.

Najgorsze są jednak zacieki i smugi po samoopalaczu. A te zdarzają się niezwykle często na nogach i na rękach.

Bardzo często też trzeba usunąć ze skóry samoopalacz, który masz już na skórze jakiś czas. A to dlatego, że z czasem na Twojej skórze mogą pojawiać się przesuszone „placki” (samoopalacze wysuszają skórę) i kilku- kilkunastodniowa opalenizna nie wygląda już tak atrakcyjnie. Wtedy lepiej usunąć pozostałości po sztucznej opaleniźnie.

Jak usunąć samoopalacz? Oto kilka wskazówek:

1. Peeling gruboziarnisty

To chyba najskuteczniejszy sposób usuwania zacieków na ciele po samoopalaczu. Żeby dobrze usunąć opaleniznę i niechciane plamy, zrób peeling najszybciej, jak tylko się da. Wybierz twardy peeling − najlepiej grubo- lub średnioziarnisty peeling cukrowy lub solny, np. Ziaja, sopot spa, peeling myjący średnioziarnisty lub Vianek, odżywczo-wygładzający peeling do ciała.

Zestawienie najlepszych peelingów do ciała przygotowałam dla Ciebie w artykule: Szorstka skóra na ciele? Oto 9 najlepszych peelingów!

Pamiętaj jednak, że nic za wszelką cenę. Jeżeli masz delikatną skórę naczynkową, to nie rób sobie krzywdy gruboziarnistymi peelingami i szorowaniem skóry. Pamiętaj, że samoopalacz sam zniknie za kilka dni. Pęknięte pajączki na skórze − już nie. Zamiast tego przy wrażliwej skórze naczynkowej możesz spróbować innego rozwiązania...

Peeling gruboziarnisty na zmycie samoopalacza

 

2. Kawasami AHA lub BHA

...a mianowicie peeligu lub balsamu z kwasami AHA lub BHA. Kwas AHA lub BHA delikatnie złuszczają naskórek, a wraz z nim przebarwienia, które się w nim znajdują.

Więcej na temat kwasów AHA i BHA przeczytaj w artykule: Czego szukać w kosmetykach na przebarwienia od słońca? Kwasów!

Zmywanie samoopalacza kawasami AHA lub BHA

 

3. Woda utleniona

Woda utleniona ma działanie rozjaśniające i wybiela plamy. Dlatego często możesz ją używać przy usuwaniu zaschniętych plam z ubrać. Na Twoją skórę powinna zadziałać tak samo. Woda utleniona nie powinna podrażniać skóry, ale też nie przesadzaj z jej nadmiarem. Możesz namoczyć nią wacik lub gazę i pocierać ciemne plamy.

Woda utleniona na zmywanie samoopalacza

 

4. Tonik z alkoholem

Co nie sprzyja samoopalaczowi? Alkohol. Ale oczywiście ten zawarty w kosmetykach! Dlatego jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć samoopalacz z dłoni, możesz potrzeć je tonikiem na bazie alkoholu lub spirytusem salicylowym. Pamiętaj jednak, że alkohol bardzo wysusza skórę. Dlatego ta metoda nie jest dobra przy popękanej i wyschniętej skórze rąk czy twarzy.

Tonik z alkoholem na zmycie samoopalacza

 

5. Cytryna

Najpopularniejszą metodą usuwania przebarwień po samoopalaczu jest oczywiście cytryna. Możesz zrobić sobie okład z plastrów cytryny lub gazy namoczonej sokiem z cytryny. Niektórzy polecają także zmieszanie soku z cytryny z sodą oczyszczoną. Metoda ta jest niewątpliwie skuteczna, ale uważaj, bo soda oczyszczona może podrażniać skórę i bardzo ją wysuszać. Jeżeli chcesz zastosować ten sposób usuwania plam po samoopalaczu, dodaj bardzo niewielką ilość sody i nie pozostawiaj jej na skórze zbyt długo.

Sprawdź też właściwości kwasu cytrynowego.

Zmywanie samoopalacza sokiem z cytryny

 

Skąd biorą się plamy po samoopalaczu?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie zaskakująca: plamy po samoopalaczu pojawiają się wskutek nieprawidłowej aplikacji produktu. Co to znaczy?

Pamiętaj, że przed położeniem samoopalacza, a nawet balsamu brązującego, musisz wykonać porządny peeling całego ciała. Możesz wykorzystać do tego peeling sporządzony w domu lub też jeden z gotowych kosmetyków. Skup się zwłaszcza na obszarach, gdzie masz przesuszoną skórę, a więc kolana czy łokcie. Skóra musi mieć idealnie gładką powierzchnię.

Po drugie, nakładaj samoopalacz lub balsam brązujący za pomocą specjalnej rękawicy, najlepiej materiałowej. Dzięki temu nie pozostawisz sobie smug na nogach. Co często dzieje się, kiedy próbujesz równomiernie rozetrzeć kosmetyk na skórze dłońmi. Potem możesz mieć problem nie tylko z zaciekami na nogach, ale i koszmarnymi, pomarańczowymi plamami pomiędzy palcami dłoni.

Sprawdź też kremy do ciała.

Plamy po samoopalaczu

 

Po trzecie, nie przesadzaj z ilością produktu. Jeżeli będziesz go dokładać na siłę, na skórze pozostaną nierówności i brzydkie plamy.

Po czwarte, po nałożeniu samoopalacza unikaj wody przez kilka godzin! Woda może zmieszać się ze świeżo nałożonym produktem, rozcieńczyć go i namalować na Twojej skórze piękną smugę czy zaciek.

Jednak po odczekaniu odpowiedniego czasu po nałożeniu samoopalacza (na pewno wskazówkę taką znajdziesz na opakowaniu produktu), zmyć go ze skóry chłodną wodą. A wszystko po to, żeby zamknąć pory i zatrzymać pigment w skórze. Jeżeli z kolei chcesz jak najszybciej pozbyć się koloru ze skóry, weź ciepłą kąpiel, która rozchyli Twoje pory i pozwoli Ci wypłukać barwnik ze skóry.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice