Opalanie natryskowe: hit czy kit?
Czym jest opalanie natryskowe? Jak długo utrzymuje się efekt brązowej skóry? Czy zabieg może stanowić alternatywę dla solarium lub tradycyjnych kąpieli słonecznych? Sprawdź!
Spis treści
Opalanie natryskowe to sposób na zyskanie pięknego, brązowego odcienia skóry, bez ryzyka zachorowania na czerniaka czy fotostarzenia się skóry. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, a jego efekt utrzymuje się do 10 dni. Airbrush tanning to metoda rozprowadzania natryskowego preparatu z DHA, który naturalnie przyciemnia Twoją skórę. Dowiedz się więcej o zabiegu.
Opalenizna natryskowa − zdrowa alternatywa słońca i solarium?
Kiedy ciepłe promienie słoneczne zaczynają ustępować powoli jesiennym klimatom, ze skóry niestety zaczyna powoli znikać opalenizna. Jednym ze sposobów na jej podtrzymanie jest opalanie natryskowe.
Warto wiedzieć, że opalanie natryskowe jest bezpieczne i zdrowe dla Twojej skóry. W przeciwieństwie do słońca, czy co gorsza solarium, które przyciemniają skórę przez aktywację naturalnej melaniny prominiami ultrafioletowymi, airbrush tanning nie naraża Cię na ryzyko rozwoju raka skóry i nie powoduje fotostarzenia się.
Dowiedz się więcej na temat czerniaka: Czerniak skóry − czy zawsze jest złośliwy?
Na czym więc polega opalanie natryskowe? Na skórę nakładany jest barwnik, którego głównym składnikiem jest DHA, czyli dihydroksyaceton. Być może znasz go z popularnych preparatów brązujących i samoopalaczy. Jest to cukier, który wchodzi w reakcję z aminokwasami i pobudza melatocyty do wytwarzania melaniny.
Opalanie natryskowe działa właśnie bardzo podobnie do samoopalaczy. Jedyna różnica, to równomierne rozprowadzenie substancji brązującej po ciele. A to właśnie smugi i zacieki są największą zmorą przy samooplaniu w domu.
Zobacz też mój artykuł: Jak zmyć samoopalacz i usunąć pomarańczowe smugi z nóg?
Na zabieg opalania natryskowego wchodzisz do specjalnej kabiny, w której stajesz w pozycji gwiazdy (rozłożone ręce i nogi). W czasie zabiegu możesz mieć na sobie kostium kąpielowy lub bieliznę (wybierz taką, której nie będzie Ci szkoda zniszczyć). Jeżeli sobie tego życzysz, opalać możesz się także nago. Na nogi zakłada się klapki (salon może zapewnić jednorazówki), a na włosy czepek (także zapewnia salon). W czasie zabiegu wykonuj polecania specjalisty, który Cię opala za pomocą specjalnego urządzenia rozpylającego samoopalacz − chodzi o odpowiednie ustawienie się. Zabieg trwa około 15 minut.
Po zabiegu zostaniesz poinstruowana, żeby chwilę odczekać nim z powrotem się ubierzesz. Czy opalanie natryskowe zostawia pomarańczowy odcień skóry? Oczywiście nie! To specjalista dobiera właściwy odcień preparatu. Nie powinien być on pomarańczowy.
Opalanie natryskowe − jak się przygotować?
Przed zabiegiem zrób peeling, żeby usunąć martwy naskórek. Pomoże Ci w tym m.in. odżywczy peeling do ciała, migdały i miodowe mleko Organic Shop czy łagodząco-wygładzający peeling do ciała Vianek
Nie nakładaj w tym dniu żadnych innych balsamów, dezodorantów czy perfum. Skóra powinna myć czysta, żeby preparat dobrze rozłożył się na skórze.
Na wizytę ubierz najlepiej luźne ubrania, żeby nie zetrzeć opalenizny.
Opalanie natryskowe − jak długo się utrzymuje?
Żeby opalenizna natryskowa utrzymała się na dłużej, po zabiegu nie myj ciała gąbką czy innymi myjkami. Oczyść pod prysznicem skórę delikatnym żelem pod prysznic czy mydłem, np. Sylveco, delikatny żel do ciała lub syndtem, który zapewni skórze właściwe pH, np. La Roche-Posay Lipikar Syndet, żel-krem do mycia twarzy i ciała.
Unikaj też sauny czy basenu z chlorowaną wodą. Żeby przedłużyć żywotność opalenizny nawilżaj skórę. Pomoże Ci w tym m.in. naturalne oliwkowe mleczko do ciała, skóra sucha i normalna Ziaja lub krem do ciała Organic shop o zapachu indyjskiego lotosu.
Opalenizna natryskowa utrzymuje się do 10 dni.
Ile kosztuje opalanie natryskowe?
Opalanie natryskowe możesz stosować na całe ciało, jak i na wybrane partie, np. na twarz czy same nogi. I to bardzo często od wielkości obszaru opalania zależy cena. W niektórych salonach kosmetycznych opalanie natryskowe (twarz i nogi) możesz wykonać nawet za 60 zł. Przeciętna cena jednej sesji całego ciała to przedział 100 − 150 zł.
Istnieje też usługa opalania natryskowego w domu. Wtedy specjalista od opalania dojeżdża ze swoim sprzętem i specjalną kabiną do Ciebie. Usługa taka jest wtedy nieco droższa.
Opalanie natryskowe − wady i zalety
Pierwszą i najważniejszą zaletą opalania natryskowego jest to, że jest to metoda na złocisty kolor skóry absolutnie dla Ciebie bezpieczna. Mogą ją stosować nawet kobiety w ciąży. Preparat stosowany do opalania nie tylko nie szkodzi Twojemu ciału, ale dodatkowo troszczy się o cerę − nawilża ją i pozostawia odżywioną.
Po drugie, z opalenizny takiej możesz skorzystać cały rok. Panie najczęściej decydują się na opaleniznę natryskową jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, czyli wiosną. Ja polecam Ci ją także jesienią, żeby utrzymać słoneczny odcień skóry.
Wadami opalania natryskowego mogą być cena zabiegu i to, że żeby podtrzymać efekt trzeba go stosunkowo często wykonywać.
Opalanie natryskowe? Zdecydowanie HIT!
Podsumowując, dla mnie opalanie natryskowe to zdecydowanie hit. Jest bezpieczny i nie zagraża Twojemu zdrowiu. Dzięki odpowiednio dobranemu kolorowi sprayu, pozostawia skórę promienną i muśniętą słońcem. Oczywiście, jak każdy zabieg kosmetyczny, także opalanie natryskowe wygląda dobrze, jeżeli stosujesz go z umiarem.
Źródła:
- B. Stokłosa, Sekrety opalania natryskowego
- A. Borzęcki, Nowotwory skóry
- Catch a Beauty, PRZETESTOWAŁAM OPALANIE NATRYSKOWE (Efekty przed i po)