Karmienie mieszane – jak połączyć karmienie piersią i butelką?
Istnieje wiele powodów, dla których kobiety decydują się na karmienie mieszane swojego malucha. Dowiedz się, jak wprowadzić karmienie mieszane i ile mleka z butelki powinno wypijać dziecko.
Spis treści
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez okres 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. To, czy dziecko będzie karmione piersią, czy butelką z mlekiem odciąganym lub mlekiem modyfikowanym, zależy od wielu czynników. Pomostem między tymi metodami jest karmienie mieszane. Dowiedz się, jakie są wady i zalety naprzemiennego karmienia piersią i butelką.
Czy karmienie mieszane ma sens?
Mleko kobiece to cenne źródło wszystkich niezbędnych składników pokarmowych dla noworodka. Zmniejsza ryzyko infekcji u dziecka i ilość hospitalizacji w pierwszym roku życia, a także przyczynia się do ograniczenia prawdopodobieństwa wystąpienia otyłości i cukrzycy w starszym wieku. To tylko nieliczne z zalet karmienia piersią.
Czy zatem jest sens wprowadzać karmienie mieszane? Tak, ale warto się wcześniej zaznajomić z jego wadami i zaletami.
Karmienie mieszane może bazować na karmieniu dziecka:
- piersią i butelką z mlekiem odciągniętym z piersi,
- piersią i butelką z mlekiem modyfikowanym.
Karmienie mieszane jest często okresem przejściowym przed całkowitą rezygnacją z karmienia mlekiem matki. To, jak odstawić dziecko od karmienia piersią, warto omówić z doradcą laktacyjnym lub z położną.
Sprawdź powiązane kategorie:
Karmienie mieszane – wady i zalety
Karmienie mieszane, tak samo jak wyłączne karmienie piersią lub wyłączne karmienie butelką, ma swoje dobre i złe strony. Niektóre z nich zostały zawarte w tabeli.
ZALETY | WADY |
|
|
Karmienie mieszane – zasady wprowadzenia
Gdy brakuje Ci pokarmu i Twoje dziecko się nie najada, nie sięgaj na własną rękę po tabletki na laktację, które możesz kupić bez recepty w aptekach. Stosowane jakichkolwiek leków podczas karmienia piersią powinno być przedyskutowane z lekarzem. Istnieją techniki niefarmakologicznego wspomagania laktacji, o których możesz porozmawiać z położną lub z doradcą laktacyjnym.
Pierwszy kontakt dziecka z butelką powinien być dla niego jak najmniej stresujący. Nie czekaj na moment, kiedy maluch jest bardzo głodny i płacze. Wybierz chwilę standardowego karmienia.
Podczas karmienia butelką ważne jest, żeby dziecko miało taki sam kontakt z opiekunem, jaki daje karmienie piersią. Możesz więc wziąć malucha na ręce i przytulić do piersi, podczas gdy podajesz mu pokarm. Pamiętaj o odbijaniu po karmieniu noworodka.
Jeśli celem karmienia mieszanego jest umożliwienie Ci powrotu do pracy lub opuszczania domu na dłuższy czas, nie czekaj z nowymi zasadami karmienia na ostatnią chwilę. Smoczek butelki to dla dziecka zupełnie inne wyzwanie niż ssanie piersi matki. Musisz więc dać mu szansę na spokojne przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.
Jak łączyć karmienie piersią i butelką?
Dobrze sprawdza się wprowadzenie schematu karmienia, którego trzyma się matka i inni domownicy, pomagający jej w opiece nad dzieckiem. Warto karmić dziecko piersią wówczas, gdy jest na to czas i przestrzeń, w spokojnej atmosferze o poranku, wieczorami lub w nocy. Pozostałe karmienia można uzupełniać wówczas butelką.
Karmienie mieszane – jak nie przekarmić dziecka?
Przy dominacji karmienia na żądanie mlekiem z piersi ryzyko przekarmienia malucha jest niewielkie. Dokarmiając dziecko butelką, zwracaj uwagę na objętość podawanej mu porcji.
- W przypadku mleka modyfikowanego jest to łatwiejsze, ponieważ na jego opakowaniu znajdziesz dokładne wskazówki co do tego, ile formuły rozrobić dla dziecka w zależności od jego masy lub wieku.
- W przypadku dokarmiania dziecka butelką z mlekiem kobiecym możesz sugerować się średnią pojemnością żołądka dziecka w zależności od jego wieku. Dla przykładu: miesięczny noworodek mieści w żołądku 80-150 ml pokarmu.
Pomocne jest częste ważenie dziecka i obserwowanie zmian w odpowiednich siatkach centylowych.
Podsumowanie
Decyzja o tym, czy ograniczyć lub całkowicie zaprzestać karmienia piersią, należy tylko do Ciebie. Personel medyczny oraz najbliżsi mają obowiązek to uszanować. Wybierając sposób karmienia dla swojego malucha weź pod uwagę skutki, jakie to może mieć i dla Ciebie, i dla Twojego dziecka.
Źródła:
- Czapkowska D. (red.), Karmienie piersią. Poradnik, Wydawnictwo Fundacja Pro-Familia, wyd. II., Rzeszów, 2018
- Kuźniar M. (red.), Karmienie piersią, https://www.gov.pl/web/zdrowie/karmienie-piersia, [dostęp: 14.09.2024 r.]
- Horvath A., Socha P., Szajewska H., Zalewski B.M., i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny, 2021