Zmiany skórne u niemowląt – co warto wiedzieć, aby zadbać o zdrową skórę dziecka?
Skóra niemowląt jest narządem delikatnym, przez co jest podatna na podrażnienia i występowanie zmian skórnych. Dowiedz się, jakie są uniwersalne zasady pielęgnacji skóry niemowląt.
Spis treści
Skóra niemowląt znacznie różni się od skóry starszych dzieci i osób dorosłych. Jest cieńsza, mniej owłosiona, a gruczoły łojowe i potowe nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Występowanie problemów skórnych w pierwszych miesiącach życia to stosunkowo częste zjawisko . Zmiany skórne u niemowląt mogą być efektem m.in. złej pielęgnacji, stanu zapalnego i zakażeń.
Zmiany skórne u niemowląt – na co zwrócić uwagę?
Skóra niemowlaka każdego dnia powinna być oceniania pod względem występowania wszelkich zmian. Problemy dermatologiczne mogą być przejściowe i ustępować samoistnie albo wymagać dodatkowej terapii i pielęgnacji. Rolą rodzica jest monitorowanie stanu zdrowia dziecka – w tym także zdrowia i kondycji jego skóry.
O czym warto pamiętać, oceniając stan skóry dziecka?
Zmiany skórne u niemowląt – przykłady
Przyjrzyjmy się niektórym z problemów skórnych, z którymi mogą zmagać się maluchy.
- Miliaria, czyli potówki to niezakaźne zmiany skórne, które mają postać bardzo drobnych pęcherzyków zlokalizowanych głównie na tułowiu i na twarzy. Potówki u dzieci i niemowląt powstają w efekcie zablokowania przewodów wyprowadzających gruczołów potowych, co może być skutkiem przegrzania lub zaniedbań higienicznych.
- Ciemieniucha lokalizuje się na owłosionej skórze głowy i jest postacią łojotokowego zapalenia skóry. Charakteryzuje się rumieniowo-złuszczającymi zmianami na główce dziecka, pokrytymi tłustymi, przylegającymi, żółtymi łuskami. Zmiany mogą rozszerzyć się na twarz, okolicę za uszami, zgięcia stawowe i okolicę pieluszkową.
- Kontaktowe zapalenie skóry charakteryzuje się występowaniem zmian powstających w reakcji na alergen lub substancję drażniącą. Mogą to być m.in. składniki środków piorących czy elementy obszycia ubrań.
- Trądzik niemowlęcy powstaje w efekcie działania hormonów androgennych przeniesionych od matki jeszcze w życiu płodowym. Występuje najczęściej na skórze twarzy (policzków) i ma postać zaskórników zamkniętych, zaskórników otwartych lub krostek.
- Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka (AZS) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Charakteryzuje je zaburzona bariera ochronna skóry oraz nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego. Skóra staje się bardzo podatna na utratę wody, podrażnienia i wnikanie alergenów. Zmiany mają postać czerwonych, sączących się wyprysków, które pojawiają się przede wszystkim na twarzy (charakterystyczne czerwone policzki u dziecka), szyi, w fałdach skórnych i na kończynach. Wypryski powodują duży świąd.
Sprawdź powiązane kategorie:
Problemy skórne u niemowląt – jak im zaradzić?
W zapobieganiu niektórym zmianom skórnym u noworodków pomóc może odpowiednia pielęgnacja skóry. Jest ona także ważnym elementem leczenia niektórych schorzeń dermatologicznych. Nie ma ustalonych wytycznych pielęgnacyjnych, ale istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać.
- Ze względu na to, że skóra noworodków i niemowlaków jest bardzo delikatna i podatna na wysuszenie, ogranicz kąpiele do 2-3 razy w tygodniu. Codzienne mycie zwykle warto rozpocząć w okresie, gdy dziecko zacznie raczkować. Porozmawiaj o tym ze swoim pediatrą.
- Temperatura wody, w której kąpiesz niemowlaka, nie może być zbyt gorąca, bo sprzyja to wysuszeniu skóry. Powinna być zbliżona do ciepłoty ciała dziecka, czyli około 37°C.
- Nie pocieraj skóry dziecka szorstkimi myjkami i gąbkami.
- Po kąpieli dziecko należy dokładnie, ale delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem i od razu ubrać.
- Do mycia niemowlęcia stosuj delikatne i płynne środki myjące zawierające emolienty. Dokładnie czytaj skład kosmetyków dla dzieci. Unikaj dużej ilości konserwantów i substancji zapachowych, które mogą wysuszać skórę.
Do rutyny pielęgnacyjnej skóry obciążonej AZS należy włączyć codzienne stosowanie emolientów dla dzieci i niemowląt. Te kremy na atopowe zapalenie skóry służą do specjalistycznego natłuszczania i nawilżania skóry. Są elementem nie tylko pielęgnacji, ale także leczenia zmian.
Zmiany skórne u niemowlaka – kiedy udać się do lekarza?
W wielu przypadkach właściwie dobrana pielęgnacja domowa wystarcza do tego, żeby skutecznie wyeliminować problem zmian skórnych u niemowląt. Zalecane jest jednak, żeby wszelkie problemy dermatologiczne u małych dzieci konsultować z lekarzem. Doświadczony medyk, na podstawie badania fizykalnego oraz wywiadu dotyczącego chorób dziecka i rodzinnej historii chorób, ustali odpowiednie zalecenia oraz wskazania do diagnostyki alergii u niemowlaka.
Kiedy powinieneś pilnie zgłosić się z dzieckiem na wizytę u lekarza?
- Gdy pojawieniu się wysypki towarzyszy gorączka.
- Gdy dziecko jest rozdrażnione, drapie się, źle sypia, niechętnie je.
- Gdy pojawia się obrzęk twarzy lub trudności w oddychaniu (np. słyszalne świsty oddechowe, znacznie zwolniony lub znacznie przyspieszony oddech).
- Gdy w Twoim domu przebywają inne dzieci, które niedawno przechodziły tzw. choroby wieku dziecięcego (np. ospa wietrzna, różyczka).
Podsumowanie
Skóra niemowlęcia kojarzy się z nieskazitelnością, jednakże nie zawsze tak jest. Problemy dermatologiczne mogą wystąpić u dzieci na każdym etapie rozwoju. Rolą opiekunów jest dokładna ocena malucha pod kątem występowania zmian na skórze niemowlęcia, ich rozległości oraz towarzyszących im objawów.
Źródła:
- Czarnecka-Operacz M., Sadowska-Przytocka A, Klasyczne zmiany skórne u noworodków jako trudny problem w codziennej praktyce klinicznej, Pediatria po Dyplomie, 01.2017
- Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria II, wyd.II, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2018
- Carroll W., Lissauer T., Pediatria, Milanowski A, (red. wyd. pol.), wyd. III polskie, Edra Urban & Partner, Wrocław, 2019
- Szczapa J., Pielęgnacja skóry noworodka i niemowlęcia, Standardy Medyczne/Pediatria, 2017