Odbijanie po karmieniu piersią i butelką – jak to robić bezpiecznie i poprawnie?
Na czym polega odbijanie dziecka po karmieniu? Dlaczego jest to tak istotne? Co się stanie po pominięcie tej czynności? Szczegóły na ten temat zdradzamy w naszym artykule!
Spis treści
- Odbijanie noworodka po karmieniu – dlaczego warto to robić?
- Jak odbijać noworodka po karmieniu?
- Odbijanie dziecka po karmieniu butelką
- Karmienie na leżąco a odbijanie
- Do kiedy odbijać dziecko po karmieniu?
- Odbijanie po jedzeniu noworodka – czy zawsze jest konieczne?
- Czy odbijać noworodka po karmieniu piersią, gdy śpi?
- Odbijanie niemowlaka po karmieniu – podsumowanie
Podczas jedzenia dziecko, oprócz pokarmu, połyka również powietrze. Odbicie potrzebne jest do uwolnienia pęcherzyków gazu zalegających w przewodzie pokarmowym, któe mogą być powodem kolek, wzdęć i ulewania u Twojego maluszka. Zobacz, jak poprawnie odbijać niemowlę po karmieniu!
Odbijanie noworodka po karmieniu – dlaczego warto to robić?
Maluch podczas jedzenia wraz z pokarmem połyka powietrze. Dzieje się tak zarówno przy karmieniu piersią, jak i butelką.
Dzieci karmione piersią zwykle połykają znacznie mniej powietrza. Dlaczego? Wpływa na to kilka czynników:
- Dziecko poprzez efektywne ssanie samo kontroluje tempo wypływu mleka,
- U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym powietrze często zasysane jest ze smoczka lub butelki – przy karmieniu piersią nie ma tych barier,
- Brodawka naturalnie dopasowuje się do kształtu jamy ustnej dziecka – buzia maluszka szczelnie ją otacza, co ogranicza połykanie powietrza.
Inaczej jest w przypadku karmienia butelką. Dziecko karmione w ten sposób, bez względu na siłę ssania, otrzymuje nieprzerwany przepływ mleka, co może skutkować tym, że do jego układu pokarmowego dostaje się więcej powietrza.
Sprawdź też, jak radzić sobie ze wzdęciami u noworodka.
Jak odbijać noworodka po karmieniu?
Odbijanie po karmieniu dla świeżo upieczonych rodziców często jest powodem do stresu. Zarównodoradczyni laktacyjna, jak i położna przeprowadzająca wizyty w domu po porodzie są najlepszym źródłem wiedzy na temat tego, w jaki sposób postępować z niemowlęciem po karmieniu.
Jak odbijać noworodka po karmieniu piersią? Podstawowe zasady
Pozycje do odbijania po karmieniu
Sprawdź popularne kategorie
Odbijanie dziecka po karmieniu butelką
Dzieci karmione mieszankami mlekozastępczymi mają tendencję do połykania większych ilości powietrza. Mimo że producenci oferują butelki dla niemowląt i smoczki antykolkowe, w akcesoriach zawsze gromadzi się pewna ilość powietrza, które trafia do układu pokarmowego dziecka. Zdarza się to zwłaszcza podczas łapczywego jedzenia lub przechylenia butelki pod nieodpowiednim kątem. Techniki odbijania dziecka są takie same, niezależnie od sposobu karmienia.
Karmienie na leżąco a odbijanie
Wiele mam martwi się, że karmiąc dziecko piersią na leżąco w nocy, a następnie zasypiając w tej pozycji razem z maluszkiem, mogą zrobić dziecku krzywdę. Jak jest naprawdę?
Do kiedy odbijać dziecko po karmieniu?
Większość dzieci po ukończeniu 6. miesiąca życia nie wymaga już odbijania. Ich układ pokarmowy dojrzewa, a dieta staje się bardziej urozmaicona. W tym okresie maluszki nabywają również umiejętność samodzielnego siedzenia, co sprzyja uwalnianiu gazów.
Odbijanie po jedzeniu noworodka – czy zawsze jest konieczne?
Odbijanie to czysto fizjologiczne zjawisko, które dotyczy większości dzieci. Jednak nie jest wymagane u wszystkich. Jeśli dziecko nie odbija po jedzeniu, ale nie ulewa i jest spokojne i zrelaksowane, być może nie potrzebuje odbijania. Czasem tak bywa. Badania zaś pokazują, że jeśli chodzi o częstotliwość kolek u noworodków, nie ma znaczenia, czy dziecko odbija po karmieniu, czy też nie.
Czy odbijać noworodka po karmieniu piersią, gdy śpi?
Wiele maluszków podczas karmienia zasypia. Czy mimo to powinno się je budzić? Niekoniecznie, jednak kluczowa jest obserwacja dziecka. Jeśli śpi spokojnie i nie ulewa, widocznie nie potrzebuje odbijania. Dla bezpieczeństwa jednak warto ułożyć dziecko na boku. Minimalizuje to ryzyko zakrztuszenia się po ulaniu.
Odbijanie niemowlaka po karmieniu – podsumowanie
Odbijanie dziecka po karmieniu to ważny element opieki nad niemowlęciem, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Pomaga usunąć połknięte powietrze, a tym samym poprawia komfort dziecka. Nie każdy maluch jednak potrzebuje tego zabiegu. Starsze niemowlęta, a także noworodki karmione piersią mają na tyle dobrą technikę ssania, że nie wymagają odbijania po posiłku.