Kolka jelitowa − skąd się bierze?

21. 5. 2019 · 4 minuty czytania

Kolka jelitowa u niemowląt wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi objawami. Powoduje ogromny ból brzucha i płaczliwość dziecka. Skąd się bierze i jak ją leczyć? Sprawdź!

Agnieszka Raczkowska
Agnieszka Raczkowska
Kolka jelitowa − skąd się bierze?

Według danych pediatrycznych kolka jelitowa występuje u około 20% niemowląt. Zwykle kolkę jelitową u dzieci można rozpoznać gołym okiem, ale nie do końca wiadomo skąd się bierze. Co to jest kolka jelitowa i jak wygląda ona u dorosłych, a jak u dzieci? Zobacz, skąd bierze się ten nieprzyjemny ból brzucha.

Kolka jelitowa − co to jest?

Każdy choć raz w życiu miał chyba kolkę jelitową − albo jako dziecko (czego możesz nie pamiętać), albo jako dorosły, po nadmiernym wysiłku fizycznym lub po zjedzeniu wzdymających potraw. Kolka jelitowa to nagła i nieprzyjemna dolegliwość, która jest wywołana skurczami mięśni gładkich jelit. W jej przebiegu możesz odczuwać bolesne kłucie, napięty brzuch, częste oddawanie gazów jelitowych, a czasami nawet nudności i wymioty.

Sprawdź też krople na kolki dla noworodków i niemowląt.

kolka jelitowa u niemowląt

 

Kolka jelitowa − gdzie boli?

Choć w Internecie często można znaleźć zapytania: „kolka jelitowa po prawej stronie” czy „kolka jelitowa po lewej stronie” − tak naprawdę nie można jej przypisać do konkretnego miejsca. Kolka jelitowa może mieć zmienną lokalizację  − zdarza się nie tylko do prawej albo do lewej stronie brzucha. Skurcze kolkowe mogą pojawiać się w nadbrzuszu lub podbrzuszu. Mogą też naprzemiennie się nasilać i słabnąć.

kolka jelitowa gdzie boli

Kolka jelitowa u niemowląt − „reguła 3”

Temat kolki jelitowej jest mi szczególnie bliski. Z zawodu jestem farmaceutką, a prywatnie mamą dziecka, które w okresie niemowlęctwa przez wiele miesięcy borykało się z bólami brzucha. Kolka u niemowląt to stan niepokoju i wielkiego płaczu ─ zwłaszcza wieczorami. Kiedy dziecko ma kolkę możesz zauważyć: powiększenie brzucha, trudności z wypróżnianiem czy podkurczanie nóżek. Przy diagnozowaniu kolki u dzieci wielu lekarzy rodzinnych posługuje się kryteriami Wessela. Kolkę jelitową, według tych kryteriów, rozpoznaje się kiedy napady płaczu i rozdrażnienia trwają co najmniej 3 godziny dziennie, przez przynajmniej 3 dni w tygodniu, obejmując okres co najmniej 3 tygodni.

Sprawdź też probiotyki dla niemowląt.

kolka jelitowa po prawej stronie

Kolka jelitowa – ile trwa u niemowląt?

Tak, jak w różnym okresie niemowlęta ząbkują, zaczynają podnosić główkę, a potem raczkować, tak samo czas trwania kolki jelitowej jest kwestią bardzo indywidualną. Z reguły dolegliwości brzuszkowe rozpoczynają się między 3. dniem a 3. tygodniem życia dziecka i ustępują samoistnie około 4. − 5. miesiąca życia. Niestety, w przypadku 7% dzieci kolka jelitowa może trwać nawet do 9. miesiąca życia. Warto wtedy skonsultować to z pediatrą, żeby wykluczyć inne choroby, których objawem jest ból w obrębie brzucha.

Dotychczas nie ustalono dokładnie skąd pochodzi kolka jelitowa.

Wśród możliwych przyczyn naukowcy wymieniają:

  • alergię pokarmową
  • nietolerancję laktozy
  • zaburzenia bakteryjnej flory jelitowej
  • nieprawidłową technikę karmienia
  • niedojrzałość układu nerwowego
  • palenie tytoniu przez matkę
  • „przestymulowanie” wynikające z nadmiernych bodźców, jak tłum, światło czy hałas
  • różnego rodzaju czynniki psychospołeczne, obejmujące niewłaściwy kontakt emocjonalny rodzica z dzieckiem

Sprawdź też domowe sposoby na kolkę jelitową.

Kolka jelitowa – jak pomóc cierpiącemu dziecku?

Zasmucę Cię, bo nie ma jednego, sprawdzonego sposobu na kolkę. Dotychczasowe metody łagodzenia kolki jelitowej u niemowląt opierają się na regularnym podawaniu aptecznych kropelek z symetykonem, doustnych probiotyków, preparatów z laktazą, a także stosowaniu ciepłych okładów na brzuszek.

Czasami lekarze zalecają dietę eliminacyjną i przejście na specjalistyczne mleko hipoalergiczne dla niemowląt. Tak, jak wcześniej wspominałam – kolka jelitowa samoistnie ustępuje około 4. − 5. miesiąca życia. Do tego czasu lepiej uzbroić się w cierpliwość i być wyrozumiałym dla często płaczącego dziecka.

kolka jelitowa objawy

Kolka jelitowa – objawy u dorosłych

U dorosłych dużo łatwiej rozpoznać przyczynę kolki jelitowej.

Powodem skurczów jelitowych u osób dorosłych może być:

  • posiłek zawierający rozdymające i ciężkostrawne pokarmy, jak kapusta i kalafior,
  • jedzenie w pośpiechu, gdy człowiek połyka duże ilości powietrza,
  • problem o podłożu psychicznym: lęk, strach i stres,
  • intensywny wysiłek, jak chociażby trening biegacza.
kolka jelitowa u dorosłych

 

Bólom jelitowym mogą towarzyszyć wzdęcia, zaparcia lub biegunki. Jak widzisz, są to dość niespecyficzne dolegliwości, które mogą się przytrafić w przebiegu zespołu jelita drażliwego czy nawet zapalenia wyrostka robaczkowego. W okresie krótkotrwałych skurczów brzucha możesz „zwinąć się w kłębuszek” (podkurczyć nogi), zastosować rozgrzewające kompresy, masaż brzucha i leki, które usuwają gazy i rozkurczają mięśnie. Ból w ciągu godziny powinien minąć.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Agnieszka Raczkowska
    Agnieszka Raczkowska
    Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z autorytetami w branży. Zarówno z pasji, jak i racji zawodu, zgłębiam tajniki długiego zdrowia. Jestem fanką picia herbatek ziołowych i nalewek leczniczych. W wolnym czasie redaguję bloga Pułapki w Aptece, a wieczorami czytam kryminały i szukam okazji do kreatywnych zabaw z rodziną.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Agnieszka Raczkowska
    Agnieszka Raczkowska
    Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice