Nadkwasota - co robić, gdy pali i piecze w żołądku?
Nadkwasota żołądka często objawia się po obfitym posiłku. Jej objawy często bywają bagatelizowane. Sprawdź, jak skutecznie ją leczyć!
Spis treści
Nadkwasota żołądka może przytrafić się każdemu. Jest to nie tylko poobiedni dyskomfort, ale także bolesny sygnał cierpiącego żołądka i przełyku. Objawy odbierają przyjemność z jedzenia i aktywnego wypoczynku. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić!
Działanie kwasu solnego a nadkwasota
Kwas solny znajdujący się w żołądku odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Co więcej, chroni Twój organizm przed inwazją chorobotwórczych drobnoustrojów, które przyjmujesz razem z pokarmem. Nadkwasota wiąże się z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego przez komórki błony śluzowej żołądka. Często objawia się to bólem brzucha i nieprzyjemnym zarzucaniem kwaśnej treści pokarmowej do przełyku. Możesz odczuwać dolegliwości raz na jakiś czas, przy okazji ciężkostrawnego posiłku albo mogą towarzyszyć Ci one na co dzień.
Z czego wynika nadkwasota?
Nadkwasocie niejednokrotnie sprzyjają niewłaściwe nawyki żywieniowe:
- przejadanie się,
- nieregularne spożywanie posiłków,
- nadmierne używanie ostrych przypraw,
- niewłaściwe łączenie składników pokarmowych w jednym posiłku, np. węglowodanów z białkami,
- picie kawy lub herbaty na czczo,
- nadmierne spożywanie słodyczy i tłustych potraw,
- nadużywanie alkoholu i papierosów,
- życie w ciągłym stresie,
- zażywanie niektórych leków (sterydów lub aspiryny).
Farmaceutka Irmina Turek pisze:
„Na ryzyko wystąpienia nadkwasoty wpływają również takie czynniki jak:
- wiek (wzrasta ono wraz z upływem lat),
- czynniki genetyczne
- czy grupa etniczna.
Jednak największe znaczenie zarówno jeśli chodzi o predyspozycje do wystąpienia zgagi, jak i leczenia nadkwasoty ma odpowiednia dieta i styl życia. Nadkwasota występuje częściej u osób z nadwagą, małą aktywnością fizyczną, mających problemy ze snem i stresem. Dlatego też dieta przy nadkwasocie i zmiana stylu życia mają kluczowe znaczenie w skutecznej terapii”.
Nadkwasota – objawy, które świadczą o chorobie
Nadkwasota objawia się najczęściej zgagą, która doskwiera po zjedzeniu ciężkostrawnych lub ostrych potraw. Łatwo ją rozpoznasz. Towarzyszą jej pieczenie za mostkiem, kwaśne odbijanie i wzdęcia, które nasilają się podczas leżenia i pochylania. Ze zgagą związane jest też pojęcie refluksu żołądkowo-przełykowego. Tych 2 terminów nie należy jednak mylić. Zgaga jest objawem, a refluks chorobą. Okazjonalna zgaga nie musi oznaczać poważnego schorzenia.
Jak jeszcze daje o sobie znać nadkwasota? Pieczenie i ból to nie wszystko. Miej na uwadze, że żrące działanie kwasu żołądkowego może objawiać się:
- uczuciem pełności,
- problemami z wypróżnianiem,
- niestrawnością i nieprzyjemnym zapachem z ust.
W ciągu dnia uciążliwa zgaga odbiera komfort ze spożywania posiłków, a w nocy nie pozwala spokojnie spać. Niekiedy pojawiają się mdłości oraz będące ich następstwem wymioty.
Co na nadkwasotę? Domowe i apteczne sposoby
W wielu przypadkach sami przyczyniamy się do nadkwasoty. Winą możemy obarczyć wysokotłuszczowe posiłki, stres i używki. Jak jednak z nią walczyć?
Nadkwasota żołądka – domowe sposoby leczenia
Walkę z nadkwasotą powinniśmy rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych.
Co należy jeść, kiedy dotknie Cię nadkwasota? Dieta powinna opierać się o poniższe wytyczne:
- dieta niskokaloryczna, która składa się z małych posiłków 4 − 5 razy dziennie,
- unikanie ostrych przypraw, czekolady, kawy i soków cytrusowych,
- stosowanie ziół (prawoślaz i rumianek),
- wystrzeganie się spożywania obfitych posiłków przed snem,
- zredukowanie stresu,
- ograniczenie konsumpcji alkoholu,
- zaprzestanie palenia tytoniu.
Farmaceutka Irmina Turek dodaje:
„Co pić przy nadkwasocie żołądka? Najlepszym wyborem, który dodatkowo ograniczy nadkwasotę, jest picie wody. Najlepiej robić to stopniowo, małymi porcjami w ciągu dnia. Sprawdzą się również zaparzane kleiki z lnu, który to ma działanie powlekające i osłaniające na żołądek. Co więcej, ważne jest unikanie napojów działających wyjątkowo podrażniająco lub nasilających produkcję kwasu.
Wiesz już, że aby ograniczyć wydzielanie kwasu w żołądku, nie należy przesadzać ze spożywaniem alkoholu. Inną pomocną wskazówką jest unikanie napoi gazowanych tuż przed snem (gaz może lekko nasilać wydzielanie kwasu, a po położeniu się ułatwiać zarzucanie treści pokarmowej do przełyku)”.
Czego unikać przy nadkwasocie?
Mając problemy z nadkwasotą żołądka, lepiej pożegnaj się albo mocno ogranicz picie świeżych soków, szczególnie z ananasa, cytrusów czy pomidorów. Składniki takich soków dodatkowo zwiększają wydzielanie kwasu przez komórki błony śluzowej żołądka. Mogą potęgować uczucie palenia i pieczenia.
Dodatkowo związki chemiczne zawarte w świeżym ananasie mogą sprzyjać rozkładaniu się białek, a tym samym uszkadzać i podrażniać błonę śluzową żołądka i jeszcze bardziej narażać ją na działanie kwasu solnego.
Farmaceutka kontynuuje:
„Jeśli masz nadkwasotę, powinieneś unikać również naparów z mięty. Mogą one wprawdzie na początku złagodzić palenie w przełyku, jednak na dłuższą metę tylko nasilą objawy. Związki zawarte w olejku eterycznym wykazują działanie rozkurczowe i w ten sposób osłabiają zacisk zwieracza przełyku. Jeśli zwieracz nie odcina skutecznie drogi z żołądka do przełyku, dużo łatwiej dochodzi do zarzucenia treści pokarmowej i podrażnienia kwasem przełyku”.
Jak leczyć nadkwasotę farmakologicznie?
Na własną rękę możesz leczyć się krótkotrwale, natomiast przewlekle – tylko pod okiem lekarza. Wśród leków dostępnych bez recepty, które złagodzą pieczenie i ból wynikający z nadkwasoty, wyróżniamy poniższe pozycje.
1. Leki neutralizujące
Niewątpliwą zaletą tych preparatów jest to, że działają natychmiastowo i można je stosować nawet u kobiet w ciąży.
Farmaceutka Irmina Turek przestrzega:
„Kobiety w ciąży mogą stosować tylko niektóre spośród tych środków”.
Niestety ich działanie jest krótkotrwałe. Co więcej, mogą wchodzić w interakcje z innymi farmaceutykami. Warto również wspomnieć, że nie powinny być stosowane długotrwale u osób z zaburzoną funkcją nerek.
2. Leki zawierające ranitydynę lub famotydynę
Leki zawierające ranitydynę lub famotydynę hamują produkcję kwasu żołądkowego. W przeciwieństwie do preparatów neutralizujących mają silniejsze i dłuższe działanie. Jednak nie powinny być stosowane przez dzieci poniżej 16 roku życia ze względu na możliwość wystąpienia skutków niepożądanych. Nie warto sięgać po farmaceutyki z ranitydyną, jeśli jesteś nałogowym palaczem, ponieważ nikotyna powoduje osłabienie ich działania.
3. Leki zawierające omeprazol lub pantoprazol
Nazywane są łącznie inhibitorami pompy protonowej. To grupa leków najczęściej wybierana przez pacjentów i przepisywana przez lekarzy. Inhibitory pompy protonowej zmniejszają produkcję soku żołądkowego, który odpowiada za nadkwasotę. Leczenie tymi preparatami powinno być systematyczne, aż do zniknięcia dolegliwości.
Irmina Turek dodaje:
„Leki na nadkwasotę żołądka z grupy inhibitorów pompy protonowej występują w tabletkach. Najczęściej zaleca się zażywać je rano na czczo przed pierwszym posiłkiem. Wtedy ich działanie jest najskuteczniejsze. W przypadku silnej nadkwasoty lekarz może zalecić zwiększenie dawek i częstości podawania tych leków.
Preparaty o działaniu neutralizującym można dostać w aptekach w formie tabletek do ssania lub płynnych zawiesin. Działają podobnie, ale wiele osób woli formę płynną ze względu na szybki początek działania i natychmiastowo wręcz pojawiające się uczucie ulgi. Kobiety w ciąży mogą sięgać po niektóre neutralizujące preparaty na zgagę, powinny natomiast unikać tych mających w składzie sole glinu”.
Kiedy nieleczona nadkwasota zaczyna być niebezpieczna?
Nadkwasota żołądka zaczyna być groźna, gdy oprócz sporadycznych objawów w postaci zgagi i ucisku w brzuchu, pojawiają się:
- bolesne połykanie,
- spadek masy ciała,
- krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Przewlekła, nieleczona nadkwasota może doprowadzić do stanów zapalnych, wrzodów, a nawet nowotworu żołądka. Łatwy dostęp do leków powoduje, że pacjenci potrafią na własną rękę leczyć się latami. Czasami rozwiązanie problemu bywa banalne i dotyczy zmiany nawyków żywieniowych! Dlatego przyjrzyj się swojej diecie. Gdy to nie pomoże, weź pod uwagę, że nawracające dolegliwości żołądkowe mogą świadczyć o stanie chorobowym. W takim wypadku należy jak najszybciej zbadać się u specjalisty.
Irmina Turek radzi:
„Nie należy ignorować nawracającej zgagi, gdyż nieleczona nadkwasota może prowadzić do groźnych chorób”.
Źródła:
- Pace F., Bianchi Porro G. Choroba refluksowa. W: Bianchi P.G., Cremer M., Ramadori G. Gastroenterologia i hepatologia. Tom I. Wyd. I. Czelej, Lublin 2003
- Wojtuń S., Gil J., Jałocha Ł., Błaszak A., Wojtkowiak M. Choroba refluksowa przełyku — rozpoznanie i leczenie. Polski Merkuriusz Lekarski 2009
- Thor P.J. Choroby przełyku. W: Konturka S.J (red.). Gastroenterologia i hepatologia kliniczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006
- Rydzewska G., Milewski J. Choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa — możliwości postępowania terapeutycznego. Nowa Klinika 2006