Dieta przy wrzodach żołądka – co jeść, a czego nie jeść?
Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta przy wrzodach żołądka. Sprawdź, czego musisz unikać, a co jest zalecane w codziennym menu? Przeczytaj więcej na ten temat!
Spis treści
Wrzody żołądka możesz leczyć tygodniami, a nawet miesiącami. Unikniesz tego, gdy na chorobę zadziałasz kompleksowo – obok zażywania leków zastosujesz odpowiednią dietę.
Choroba wrzodowa jest jedną z najczęstszych niedyspozycji przewodu pokarmowego. W swojej praktyce aptecznej spotykam pacjentów z tym schorzeniem praktycznie codziennie. Uskarżają się oni na przewlekły ból brzucha, nudności, zgagę i wzdęcia. Chociaż obecnie żyjemy w czasach otaczających reklam, to swoim pacjentom powtarzam – leki to nie wszystko.
Odpowiednia dieta, chociaż często niedoceniana, może skutecznie przyspieszyć powrót do zdrowia.
Poniżej przedstawiam Ci kilka wartościowych wskazówek, w jaki sposób zmienić swój styl żywienia, aby wrzody żołądka nie były bolesne i dokuczliwe. Wytłumaczę także, dlaczego dana czynność ma kluczowe znaczenie.
Wrzody żołądka i dieta: o sposobie jedzenia
W chorobie wrzodowej bardzo ważny jest sposób jedzenia, dlatego zmniejsz objętość, a zwiększ ilość posiłków, nawet do 6 dziennie.
Rozdrabniaj wcześniej spożywane produkty, bo ich miksowanie, przecieranie i mielenie ułatwia trawienie.
Spożywaj potrawy ciepłe – ani zbyt zimne, ani za gorące – ponieważ skrajne temperatury pobudzają motorykę żołądka i jelit. Pamiętaj, że gorące posiłki nasilają przekrwienie błony śluzowej żołądka, potęgując ból i stan zapalny. Aby uniknąć głodowych bólów żołądka, ostatni posiłek jedz przynajmniej godzinę przed snem.
Wrzody żołądka i dieta: co warto jeść?
W leczeniu wrzodów żołądka prym wiedzie dieta lekkostrawna. Poniższe produkty zmniejszają wydzielanie soku żołądkowego – głównego czynnika choroby wrzodowej żołądka. Produkty te nie zalegają w żołądku i są łatwo przyswajalne. Pamiętaj, że dieta w leczeniu wrzodów żołądka powinna zawierać dużo przecierów, soków i zup, aby zaopatrzyć organizm w witaminy i minerały, które wzmocnią ciało w chorobie.
Co jeść przy wrzodach żołądka?
- Zasmakuj się w chudych wędlinach, gotowanej wołowinie, cielęcinie i drobiu.
- Jedz gotowane na parze ryby, do których należą dorsz, sandacz, mintaj, szczupak i sola.
- Spożywaj wyłącznie oleje roślinne: rzepakowy, słonecznikowy, oliwę z oliwek. Możesz też stosować świeże masło, gdyż tłuszcz mleczny jest lekkostrawny.
- Generalnie nie spożywaj surowych warzyw i owoców. Szczególnie w stanach zaostrzenia choroby gotuj warzywa: głównie ziemniaki, marchew, szpinak, dynię, buraki i kabaczek. Pij soki, kompoty i kisiele owocowe.
- Wybieraj jasne pieczywo, a także jasną mąkę pszenną, biały makaron oraz kaszę manną i jęczmienną.
- Jedz zupy mleczne, chude sery twarogowe i śmietankowe.
- Spożywaj jaja na miękko, w koszulkach lub na parze.
Wrzody żołądka i dieta: czego lepiej unikać?
- Zrezygnuj z tłustych mięs, tłustych serów oraz smalcu, aby nie zalegały w żołądku.
- Unikaj sosów i mocnych bulionów.
- Zrezygnuj z pieczywa pełnoziarnistego, które może wywołać bóle brzucha i wzdęcia.
- Wyeliminuj z diety mocne przyprawy, takie jak pieprz, musztarda czy chili. Zastąp je łagodnym koperkiem, pietruszką, majerankiem i sokiem z cytryny.
- Unikaj warzyw strączkowych.
- Ogranicz w diecie sól, gdyż może podrażniać ściany żołądka, zwiększając ryzyko różnego rodzaju zapaleń.
- Ogranicz picie kawy i mocnej herbaty, aby nadmiernie nie pobudzać wydzielania soku żołądkowego.
- Wyklucz spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, ponieważ używki podrażniają zakończenia nerwów czuciowych w uszkodzonej ścianie żołądka.
Wrzody żołądka – co mówią badania?
W leczeniu choroby wrzodowej zaleca się ograniczenie tłuszczów zwierzęcych. Wskazane jest natomiast spożywanie produktów bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Poznaj przepis na łososia.
Dieta powinna zawierać ryby i oleje roślinne (szczególnie zaopatrz się w oliwę z oliwek i olej lniany). Badania pokazują, że NNKT przyspieszają naprawę uszkodzeń i chronią błonę śluzową żołądka przed szkodliwym działaniem leków i alkoholu. Co więcej, NNKT hamują rozwój Helicobacter pylori, prowadząc do eliminacji wrzodotwórczej bakterii.
Przeczytaj skąd bierze się Helicobacter pylori.
Inne z kolei badania mówią o dobroczynnym działaniu witaminy C, która jest cenionym antyoksydantem. Dieta bogata w witaminę C hamuje wzrost bakterii Helicobacter pylorii i poprawia procesy odpornościowe organizmu. Bogatym źródłem tej witaminy są: owoce cytrusowe, dzika róża, czarna porzeczka i natka pietruszki.
W leczeniu wrzodów żołądka na uwagę zasługują też witaminy A i E. Zmniejszają one stan zapalny i pobudzają produkcję ochronnego śluzu, pokrywającego błonę żołądka. Witaminę A znajdziesz w marchewce, szpinaku, jarmużu i czerwonej papryce, a witaminę E w olejach roślinnych.
Dieta w leczeniu wrzodów żołądka nie jest skomplikowana, ale jeśli lubisz tłuste potrawy, to wymaga wyrzeczeń. Trud jednak popłaca, gdyż idąc w myśl zasady: „jesteś tym, co jesz”, właściwe odżywianie leczy ciało i poprawia komfort życia.