Latanie samolotem w ciąży − bezpieczne czy niewskazane?

11. 6. 2019 · 4 minuty czytania

Ciąża to wprawdzie nie choroba, jednak wiąże się z licznymi obostrzeniami. Czy, oczekując na dziecko, można swobodnie latać samolotem? O czym trzeba pamiętać? Dowiedz się więcej!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Latanie samolotem w ciąży − bezpieczne czy niewskazane?

Wśród przyszłych mam bardzo wiele kontrowersji budzi latanie samolotem w ciąży. Do kiedy można latać samolotem i czy zawsze jest to bezpieczne? Zanim zaplanujesz wakacyjny urlop, sprawdź to. Pamiętaj, że zawsze ostatnie słowo, powinien mieć jednak Twój lekarz!

Ciąża a lot samolotem – kiedy jest to bezpieczne?

Generalna zasada podróżowania samolotem w ciąży jest prosta: jeżeli jesteś w zdrowej, niezagrożonej ciąży, lot samolotem w ciąży jest jak najbardziej bezpieczny dla dziecka i dla Ciebie. Jednak zawsze przed wyjazdem (najlepiej na kilka dni przed wylotem), skonsultuj się ze swoim ginekologiem, który stwierdzi, czy nie ma żadnych przeciwskazań do podróżowania tym środkiem transportu.  

Często odradza się podroży samolotem kobietom z ciążą mnogą, bo z reguły są to ciąże większego ryzyka. Nie zawsze jednak jest to zabronione. O tym, czy możesz polecieć samolotem, zawsze powinien zadecydować lekarz prowadzący ciążę.

W czasie lotu pamiętaj jednak o 2 rzeczach. Po pierwsze, bardzo dużo pij. Odpowiednie nawodnienie jest niezwykle istotne, szczególnie w ciąży. W samolocie jest bardzo suche powietrze. Dlatego, w dniu podróży, powinnaś wypić co najmniej 2,5 litra wody. Po drugie, podróże powietrzne ryzyko zwiększają ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej. W czasie ciąży to ryzyko jest nieco większe. Dlatego ważne jest, żeby w czasie lotu, zawłaszcza długodystansowego, się ruszać. Rozprostowywanie się czy spacery po pokładzie są jak najbardziej wskazane. Może się okazać, że należy przed lotem kobiecie ciężarnej podać profilaktycznie heparynę. Ale o tym zawsze decyduje lekarz.

Sprawdź też witaminy dla kobiet w ciąży.

latanie samolotem w ciąży

    Ciąża a lot samolotem w pierwszym trymestrze?

    W Internecie można znaleźć wiele informacji o tym, że nie powinno się podróżować samolotem w pierwszych tygodniach ciąży. Nie jest to jednak prawda. Jeżeli ciąża jest zdrowa (oczywiście to lekarz tak stwierdzi), a Ty czujesz się dobrze, nie ma przeciwskazań do podróżowania samolotem.

    Początek ciąży a lot samolotem – o czym powinnaś pamiętać?

    Pierwszy trymestr dla wielu ciężarnych bywa bardzo ciężki,. Mdłości (poranne tylko z nazwy) i przemęczenie to tylko niektóre objawy wczesnej ciąży. Dlatego zastanów się, czy podróż w takim stanie będzie na pewno dla Ciebie frajdą. Być może lepiej będzie wybrać wtedy lot w jakiś mniej odległe miejsce.

    Pamiętaj oczywiście o nawodnieniu i zjedzeniu lekkiego posiłku przed lotem. Jeżeli obawiasz się, że w czasie lotu uaktywni się choroba lokomocyjna, zapytaj twojego lekarza o leki na chorobę lokomocyjną, które są dozwolone dla kobiet w ciąży. Ubierz się najlepiej w wygodne i przewiewne ubrania.

    Wybierając miejsce do siedzenia, warto wybrać te przy przejściu i jak najbliżej toalety. W ciąży, zarówno w pierwszym, jak i ostatnim trymestrze, będziesz musiała pewnie częściej z niej korzystać.

    „Jeśli jesteś w ciąży i planujesz lot samolotem, szczególnie wielogodzinny, skonsultuj ten pomysł ze swoim ginekologiem. Lekarz przedstawi Ci wszystkie za i przeciw, a jeśli będzie widział przeciwwskazania, po prostu odradzi Ci takiej formy podróżowania. Obecnie wiele kobiet w ciąży lata samolotami, lepiej jednak wcześniej poprosić ginekologa o opinię”

    − mówi lek. med. Aleksandra Malewska.

    Latanie samolotem w ciąży – do kiedy można podróżować w ten sposób?

    Wiele przyszłych mam, kiedy panuje urlop, zastanawia się do którego miesiąca można latać w ciąży? Nie ma jednoznacznie odpowiedzi medycznej, do kiedy można podróżować samolotem. To zależy od stanu zdrowia ciężarnej. Niemniej jednak wskazuje się, że nie powinno się podróżować na miesiąc przed planowanym terminem porodu.

    Sprawdź też, jak obliczyć termin porodu.

    ciąża a lot samolotem

    Podróż samolotem w ciąży – zasady linii lotniczych

    Warto też wiedzieć, że wiele linii lotniczych ma ograniczenia co do tego, do kiedy ciężarne mogą latać. Przykładowo, podróżowanie liniami Ryanair jest możliwe do 36. tygodnia niezagrożonej ciąży pojedynczej i 32. tygodnia. niezagrożonej ciąży mnogiej. 

    Dlatego przed wylotem zapoznaj się koniecznie z regulaminem linii lotniczych, z którą wybierasz się w podróż. Wiele linii ma specjalne wymaga do podróżowania kobiet ciężarnych, np. posiadania oświadczenia od lekarza o braku przeciwskazań zdrowotnych do lotu. Przykładowo, w Ryanair, jeżeli jesteś powyżej 27. tygodnia ciąży, jesteś zobowiązana pokazać obsłudze lotu, zaświadczenie lekarskie wypełnione przez lekarza lub położną, które powinno być wystwaione 2 tygodnie przed planowanym wylotem. W PLL LOT, takie zaświadczenie będzie potrzebne, jeżeli jesteś w co najmniej 32. tygodniu ciąży.

    Sprawdź też, czego unikać w ciąży.

    lot samolotem w ciąży

    Podróżowanie w ciąży – jakie dokumenty wziąć ze sobą?

    Pamiętaj, że podróżowanie ma być dla Cienie przyjemnością. Jeżeli masz się zbyt bardzo stresować lotem w ciąży, może lepiej tym razem zrezygnować z takiej podróży na rzecz jakiegoś urokliwego i pięknego miejsca niedaleko od domu.

    Jeżeli się zdecydujesz na podróż samolotem, pamiętaj o tym, żeby zabrać ze sobą niezbędną dokumentację medyczną (przede wszystkim kartę ciąży i zaświadczenie o Twojej grupie krwi). Przed podróżą, sprawdź również, gdzie znajduje się najbliższy od Twojego miejsca pobytu, szpital położniczy.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice