Lukrecja − numer 1 na przebarwienia na skórze

15. 5. 2019 · 4 minuty czytania

Lukrecja to roślina o szerokim zastosowaniu kosmetycznym. Sprawdź, jakie ma działanie! 

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Lukrecja − numer 1 na przebarwienia na skórze

Lukrecja rusza na ratunek skórze odwodnionej, trądzikowej i przebarwionej na skutek hiperpigmentacji. Ekstrakt z korzenia rośliny od wieków wykorzystuje się w leczeniu chorób żołądka, wątroby i układu oddechowego. Silny potencjał przeciwzapalny składników aktywnych lukrecji wykorzystuje się nie tylko w lekach, ale również kosmetykach i produktach pielęgnacyjnych. Zobacz, jakie właściwości skrywa w sobie lukrecja.

Lukrecja, którą najczęściej kojarzymy z mocno aromatycznymi cukierkami w czarnym kolorze, jest uznawana za jedną z najstarszych roślin leczniczych. Używano jej w starożytnym Rzymie, Egipcie, w średniowiecznej Europie, a chiński cesarz Shen Nung zaliczył ją do roślin o właściwościach prozdrowotnych.

Najcenniejszym elementem byliny jest bogaty w składniki aktywne korzeń. Na początku wykorzystywano go przy chorobach żołądkowych, problemach z wątrobą, nerkami czy pęcherzem moczowym. Skuteczność działania zapewniały silne właściwości przeciwzapalne rośliny.

lukrecja

 

Lukrecja − działanie

Obecnie ekstrakt z korzenia lukrecji z powodzeniem wykorzystuje się w farmakologii i kosmetologii.

Szerokie spektrum działania rośliny obejmuje właściwości:

1. Nawilżające

Głównym składnikiem aktywnym, który jest pozyskiwany z korzenia lukrecji, jest glicyryzyna (kwas glicyryzynowy). Nie bez powodu wykorzystuje się ją w preparatach nawilżających skórę dojrzałą czy błony śluzowe. Glicyryzyna pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry dzięki silnym właściwościom higroskopijnym (zdolność wiązania wody). Wzmacnia też zdolność składników aktywnych do przenikania w głąb skóry. Podobne właściwości ma kwas hialuronowy, powszechnie stosowany w kremach nawilżających do praktycznie każdej cery.

2. Ściągające skórę

Ten sam składnik aktywny wykazuje korzystne działanie dla skóry łojotokowej − ogranicza nadmierne wydzielanie sebum i ściąga skórę.

Sprawdź kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry!

lukrecja - korzeń

 

3. Pobudzające mikrokrążenie

Kwas glicyryzynowy dodaje się do takich kosmetyków, jak krem na cellulit. Działa pobudzająco na mikrokrążenie, dodatkowo stymuluje przepływ limfy.

    4. Przeciwzapalne, antybakteryjne i łagodzące

    Silne działanie przeciwzapalne wyciągu z lukrecji polega na powstrzymywaniu namnażania się wolnych rodników i hamowaniu reakcji alergicznej. Ekstrakt z lukrecji dodaje się również do kosmetyków przeciwtrądzikowych dla nastolatek. Takie zastosowanie lukrecja znalazła m.in. w kosmetyku Ziaja Med punktowy reduktor niedoskonałości.

    Badania pokazały, że glicyryzyna z powodzeniem pomaga walczyć z wirusem opryszczki pospolitej (sprawdź tabletki na opryszczkę). Dodatkowo, korzeń lukrecji jest używany do łagodzenia problemów żołądkowo-jelitowych. W przypadkach zatrucia pokarmowego, wrzodów żołądka czy zgagi ekstrakt z korzenia lukrecji może przyspieszyć naprawę błony śluzowej żołądka i przywrócić równowagę w jej funkcjonowaniu.

    5. Kojąco-łagodzące

    Glicyryzyna ogranicza negatywny wpływ enzymów nasilających stany zapalne skóry i błony śluzowej. Dzięki temu rany mogą zagoić się znacznie szybciej − stąd jej obecność np. w kosmetykach łagodzących uszkodzenia skóry podrażnionej nadmierną ekspozycją na słońce. Łagodzące działanie lukrecji zostało wykorzystane w kremie ochronnym na dzień wzmacniającym naczynka krwionośne Ziaja Ulga, a także w kremie na noc z tej samej serii, który przynosi ulgę podrażnieniom skóry − Ziaja Ulga, krem ujędrniający na noc, redukujący podrażnienia.

    Żele o działaniu miejscowym z dodatkiem lukrecji są często zalecane przez dermatologów do leczenia egzemy, dermatoz skórnych, atopowego zapalenia skóry, świądu, torbieli i podrażnień.

    6. Wykrztuśne i rozkurczające

    Właściwości spazmolityczne lukrecji są wykorzystywane w lekach rozkurczowych działających na mięśnie gładkie. Między innymi dlatego lukrecja jest zalecana w leczeniu problemów z układem oddechowym. Zawierają ją m.in. leki wykrztuśne i przeciwkaszlowych, bo wzmaga ruchy rzęsek i pobudza wydzielanie śluzu w drogach oddechowych. Lukrecja, jako doustny suplement, pomaga organizmowi wytworzyć zdrowy śluz. Czysta i zdrowa flegma wpływa na utrzymanie prawidłowego funkcjonowanie układu oddechowego, bez zatykania go przez stary, lepki śluz.

    lukrecja właściwości oraz zastosowania

     

    7. Zwalczające próchnicę

    Badania wykazały, że substancje aktywne korzenia lukrecji hamują rozwój bakterii (z gatunków Streprococcus mutans) odpowiedzialnych za próchnicę. Słodki posmak lukrecji sprawia więc, że znalazła swoje zastosowanie również w preparatach do higieny jamy ustaniej.

    Przeczytaj o tym, skąd się bierze próchnica u dorosłych.

    Lukrecja na przebarwienia

    lukrecja działanie

     

    Ciemne plamy na ciele są spowodowane hiperpigmentacją, czyli nadprodukcją melaniny na wybranych obszarach skóry.  Do ich powstania przyczyniają się między innymi nadmierna ekspozycja na słońce i niektóre leki. Lukrecja znana jest ze swoich właściwości rozjaśniających skórę. Jeden z głównych składników ekstraktu lukrecji (glabrydyna) hamuje hiperpigmentację przez zdolność do blokowania enzymu (tyrozynazy) odpowiedzialnego za proces powstawania melaniny. Potwierdziły to badania na kulturach komórek czerniaka.

    Wyciąg z lukrecji może pomóc rozjaśnić ciemne plamy i wyrównać koloryt skóry. Nie bez powodu określone formy tego specyfiku dodaje sie do kosmetyków niwelujących widoczność przebarwień i plam starczych. Takie właśnie zastosowanie lukrecja znalazła w sztyfcie do punktowej redukcji przebarwień White Objective Pen. Rozjaśniające właściwości lukrecji wzmacniają też działanie kremu Fles-Lek Adaptogen.

    Lukrecja w walce z nowotworem?

    Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne potwierdza, że trwają badania nad potencjałem antyrakowym lukrecji. Istnieją badania, które sugerują, że korzeń lukrecji może pomóc w leczeniu nowotworów piersi i prostaty, dzięki swym zdolnościom antymutagennym i antynowotworowym. Naukowcy przypuszczają, że polifenole zawarte w lukrecji, wywołują śmierć komórek nowotworowych. Niektóre chińskie praktyki już wykorzystują go w leczeniu raka. Agencja Żywności i Leków wciąż nie zatwierdziła tej metody leczenia w Stanach Zjednoczonych.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice