Magnez na serce − jak wpływa na układ krążenia?

30. 4. 2020 · 3 minuty czytania

Magnez jest znany ze swoich dobroczynnych właściwości. Poleca się go w profilaktyce chorób układu krwionośnego. Pierwiastek minimalizuje ryzyko nadciśnienia i arytmii. W czym jeszcze pomaga? Sprawdź!

Edyta Jakubik
Edyta Jakubik
Magnez na serce − jak wpływa na układ krążenia?

Magnez na serce bardzo często stosowany jest w praktyce kardiologicznej. Może on pozytywnie wpłynąć na kołatanie serca, zwłaszcza spowodowane stresem. Dlaczego właśnie magnez? Działanie na serce, naczynia krwionośne i układ nerwowy tego pierwiastka jest kluczowe dla funkcjonowania Twojego organizmu.

Magnez − wpływ na organizm człowieka

Magnez jest jednym z pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczy, normalizuje stężenie glukozy, przez co zapobiega cukrzycy, a także jest ważny w przewodnictwie nerwowym − reguluje kurczliwość mięśni. Zalecana przez Ministra Zdrowia dobowa dawka magnezu wynosi 375 mg. Najwięcej magnezu znajdziesz w zielonych warzywach, roślinach strączkowych, owocach oleistych, zbożach, kaszach i owocach takich jak rodzynki, banany, awokado, kakao, czekolada.

magnez w produktach spożywczych

 

Sprawdź, co powinien zawierać najlepszy magnez.

Sprawdź popularne kategorie

Magnez a serce

Magnez wpływa na układ sercowo-naczyniowy w wielu aspektach. Jakie magnez ma działanie na serce i naczynia? Przede wszystkim chroni przed arytmią, nadciśnieniem tętniczym i zawałem serca.

Magnez reguluje pobudliwość nerwowo-mięśniową przez zmniejszenie przewodzenia sygnałów, co zapobiega nierównej i przyspieszonej pracy serca. Pierwiastek ten działa przeciwskurczowo na naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega niedokrwieniu i rozwojowi nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca.

magnez na serce

 

Prawidłowe stężenie magnezu chroni przed zawałem serca i udarem mózgu, dzięki korzystnemu działaniu na ścianę naczyń krwionośnych i płytki krwi. Magnez zmniejsza szkodliwy wpływ stanu zapalnego na organizm, a tym samym spowalnia rozwój miażdżycy.

Magnez − objawy niedoboru

Do wypłukiwania magnezu z organizmu przyczynia się:

niedobór magnezu w organizmie

 

Prawidłowe stężenie magnezu we krwi powinno mieścić się między 1,9 − 2,5 mg/dl, jest to tzw. magnez zewnątrzkomórkowy i stanowi tylko 1% puli tego pierwiastka w Twoim organizmie. Większość magnezu w ciele znajduje się wewnątrzkomórkowo, głównie w mięśniach i kościach i tkankach miękkich. Dlatego objawy hipomagnezemii, czyli zbyt niskiego stężenia magnezu, mogą występować pomimo jego prawidłowych wartości w badaniu krwi.

magnez w tabletkach

Objawy niedoboru magnezu w organizmie

1. Ból w klatce piersiowej

Niedobór magnezu może powodować ból w klatce piersiowej. Kojarzy się go z zawałem serca. Ból nasila się pod wpływem stresu, wysiłku fizycznego i zimnego powietrza. Z powodu niedostatecznej ilości tego pierwiastka dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych. Jeśli skurczą się tętnice wieńcowe, zaopatrujące mięsień sercowy w tlen, pojawia się silny, gniotący ból za mostkiem.

2. Nadciśnienie tętnicze

Skurcz tętnic, w wyniku którego dochodzi do wzrostu oporu naczyń, sprzyja rozwinięciu się nadciśnienia tętniczego.

Sprawdź też leki na nadciśnienie.

3. Kołatanie serca

Niskie stężenie magnezu może być również przyczyną wystąpienia zaburzeń rytmu serca, takich, jak: przedwczesne pobudzenia nadkomorowe i komorowe, migotanie przedsionków, a w skrajnych przypadkach częstoskurcz komorowy. Dlatego w niektórych przypadkach lekarz może polecić Ci magnez na kołatanie serca.

objawy niedoboru magnezu

Magnez − leczenie w kardiologii

Czy magnez pomaga na serce? Tak. W praktyce magnez na kołatanie serca jest bardzo często stosowany. Pacjenci zgłaszający się do szpitala z powodu napadu lub nasilenia arytmii serca są leczeni poprzez dożylne podanie magnezu.

magnez działanie na serce

 

Warto zaznaczyć, że również osoby po incydentach sercowo-naczyniowych powinny zadbać o prawidłową ilość jonów magnezu w diecie, bo ich niedobór może być niebezpieczny. Nie oznacza to, że trzeba na własną rękę stosować suplementy. Nie ma odpowiednich podstaw, żeby stwierdzić, że magnez przyjmowany w tabletkach będzie mieć taki sam wpływ na zdrowie serca, jak magnez pochodzący z pożywienia. Najlepiej wzbogacić dietę o produkty zawierające duże ilości magnezu.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Edyta Jakubik
Edyta Jakubik
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją. W wolnym czasie prowadzę swojego bloga na Instagramie (dr.jakubik), związanego z medycyną i zdrowiem.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Edyta Jakubik
Edyta Jakubik
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją....
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice