Magnez na serce − jak wpływa na układ krążenia?
Magnez jest znany ze swoich dobroczynnych właściwości. Poleca się go w profilaktyce chorób układu krwionośnego. Pierwiastek minimalizuje ryzyko nadciśnienia i arytmii. W czym jeszcze pomaga? Sprawdź!

Spis treści
Magnez na serce bardzo często stosowany jest w praktyce kardiologicznej. Może on pozytywnie wpłynąć na kołatanie serca, zwłaszcza spowodowane stresem. Dlaczego właśnie magnez? Działanie na serce, naczynia krwionośne i układ nerwowy tego pierwiastka jest kluczowe dla funkcjonowania Twojego organizmu.
Magnez − wpływ na organizm człowieka
Magnez jest jednym z pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczy, normalizuje stężenie glukozy, przez co zapobiega cukrzycy, a także jest ważny w przewodnictwie nerwowym − reguluje kurczliwość mięśni. Zalecana przez Ministra Zdrowia dobowa dawka magnezu wynosi 375 mg. Najwięcej magnezu znajdziesz w zielonych warzywach, roślinach strączkowych, owocach oleistych, zbożach, kaszach i owocach takich jak rodzynki, banany, awokado, kakao, czekolada.
Sprawdź, co powinien zawierać najlepszy magnez.

Sprawdź popularne kategorie
Magnez - działanie na serce
Magnez wpływa na układ sercowo-naczyniowy w wielu aspektach. Jaki magnez ma wpływ na serce i naczynia? Przede wszystkim chroni przed arytmią, nadciśnieniem tętniczym i zawałem serca.
Magnez reguluje pobudliwość nerwowo-mięśniową przez zmniejszenie przewodzenia sygnałów, co zapobiega nierównej i przyspieszonej pracy serca. Pierwiastek ten działa przeciwskurczowo na naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega niedokrwieniu i rozwojowi nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca.
Przyczyny niedoboru magnezu
Do wypłukiwania magnezu z organizmu przyczynia się:
- stres (sprawdź też, magnez a stres: jak niedobór magnezu wpływa na układ nerwowy?),
- nadmierny wysiłek fizyczny i umysłowy,
- nadużywanie alkoholu,
- picie kawy,
- niektóre leki (np. moczopędne, przeczyszczające),
- choroby przewodu pokarmowego i nerek.

Prawidłowy poziom magnezu we krwi
Prawidłowe stężenie magnezu we krwi powinno mieścić się między 1,9 − 2,5 mg/dl, jest to tzw. magnez zewnątrzkomórkowy i stanowi tylko 1% puli tego pierwiastka w Twoim organizmie. Większość magnezu w ciele znajduje się wewnątrzkomórkowo, głównie w mięśniach i kościach i tkankach miękkich. Dlatego objawy hipomagnezemii, czyli zbyt niskiego stężenia magnezu, mogą występować pomimo jego prawidłowych wartości w badaniu krwi.
Dowiedz się, jak rozpoznać niedobory magnezu?
Najczęstsze objawy niedoboru magnezu w organizmie
1. Ból w klatce piersiowej
Niedobór magnezu może powodować ból w klatce piersiowej. Kojarzy się go z zawałem serca. Ból nasila się pod wpływem stresu, wysiłku fizycznego i zimnego powietrza. Z powodu niedostatecznej ilości tego pierwiastka dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych. Jeśli skurczą się tętnice wieńcowe, zaopatrujące mięsień sercowy w tlen, pojawia się silny, gniotący ból za mostkiem.
2. Nadciśnienie tętnicze
Skurcz tętnic pojawiający się przy niedoborze magnezu, w wyniku którego dochodzi do wzrostu oporu naczyń, sprzyja rozwinięciu się nadciśnienia tętniczego.
Sprawdź też leki na nadciśnienie.
3. Magnez a kołatanie serca
Istnieje duża korelacja pomiędzy niedoborem magnezu a sercem i jego kondycją. Niskie stężenie magnezu może być przyczyną wystąpienia zaburzeń rytmu serca, takich, jak: przedwczesne pobudzenia nadkomorowe i komorowe, migotanie przedsionków, a w skrajnych przypadkach częstoskurcz komorowy. Dlatego w niektórych przypadkach lekarz może polecić Ci odpowiednią suplementację. Specjalista powinien podpowiedzieć, jaki magnez na kołatanie serca będzie najlepszym wyborem.

Magnez − leczenie w kardiologii
Czy magnez pomaga na serce? Tak. W praktyce magnez na kołatanie serca jest bardzo często stosowany. Pacjenci zgłaszający się do szpitala z powodu napadu lub nasilenia arytmii serca są leczeni poprzez dożylne podanie magnezu.
Magnez a serce - podsumowanie
Warto zaznaczyć, że również osoby po incydentach sercowo-naczyniowych powinny zadbać o prawidłową ilość jonów magnezu w diecie, bo ich niedobór może być niebezpieczny. Nie oznacza to, że trzeba na własną rękę stosować suplementy. Nie ma odpowiednich podstaw, żeby stwierdzić, że magnez przyjmowany w tabletkach będzie mieć taki sam wpływ na zdrowie serca, jak magnez pochodzący z pożywienia. Najlepiej wzbogacić dietę o produkty zawierające duże ilości magnezu.