Masaż karku − czy pomoże na ból po całym dniu pracy?
Czujesz, że opadasz z sił? Całodzienny stres i praca przy komputerze powodują, że Twoje mięśnie są napięte, a Ty odczuwasz silny ból? Dowiedz się, czy pomoże Ci masaż karku!
Spis treści
Ból szyi, który pojawia się po długiej pracy przy komputerze towarzyszy na co dzień wielu młodym ludziom. Przyczynia się do tego też stres i długie przebywanie w nieprawidłowych pozycjach. Profesjonalny masaż karku pomoże rozluźnić mięśnie i uwolnić się od bólu. Masaż rozluźniający karku możesz również wykonać samodzielnie w domu. Jak to zrobić?
Masaż na ból karku − dlaczego pomaga?
Poprzez ucisk i masowanie można z powodzeniem złagodzić dolegliwości bólowe karku. Odpowiedni nacisk i technika masażu pozwalają mięśniom się rozluźnić, poprawiają ukrwienie tkanek i sprawiają, że kark po całym dniu pracy przed komputerem wreszcie odpoczywa.
Dużym zainteresowaniem cieszą się gabinety masażu leczniczego i gabinety spa, gdzie wykonuje się masaże relaksacyjne. Taki zabieg można wykonać również samodzielnie w domowym zaciszu, przy użyciu masażera lub ręcznika, czy piłeczki. Dodatkowo na ból mięśni karku pomogą również gorące okłady.
Sprawdź też żele, płyny, oliwki do masażu.
Masaż rozluźniający karku − jak go wykonać?
Podczas klasycznego masażu karku osoba masowana leży na brzuchu i trzyma ręce pod czołem. Może też siedzieć i opierać czoło o specjalny wałek.
Uciskany jest nie tylko sam kark, ale również barki i góra pleców. Cały masowany obszar to tak naprawdę rejon od potylicy do stawów barkowych. Przeważnie cały masaż jest kombinacją wibracji, oklepywania, głaskania i ugniatania.
Poprzez stosowanie różnych form dotyku następuje pobudzenie krążenia, zmniejszenie obrzęków i rozluźnienie mięśni. Dodatkowo, skóra oczyszczana jest z nadmiernych warstw zrogowaciałego naskórka, a tkanki rozgrzewają się. Drażnienie receptorów sprawia, że pobudzony zostaje układ nerwowy, przyspiesza to też regenerację mięśni i dotlenia je.
Automasaż karku − krok po kroku
Z profesjonalnego masażu można skorzystać u fizjoterapeuty lub w gabinetach masażu. Istnieją również techniki automasażu, dzięki którym możesz wykonać masaż karku samemu w domu.
Jak wykonać automasaż karku z piłką krok po kroku?
1. Do wykonania takiego automasażu możesz wykorzystać np. piłeczkę tenisową lub podobnej wielkości piłeczki przeznaczone do masaży rozluźniających dostępne w sklepach internetowych.
2. Piłeczkę umieszcza się między podłoże a ramiona (masaż można wykonać na stojąco przy ścianie lub na leżąco).
3.Gdy piłeczka zostanie umieszczona między łopatkami, wykonuj głową powolne ruchy w górę i w dół, a także na boki.
4.W zależności od tego, w jakiej pozycji wykonujesz masaż możesz albo lekko odepchnąć się od podłogi, albo wykonywać lekkie przysiady, aby wymusić ruch piłki między łopatkami. W ten sposób dochodzi do pobudzenia krążenia i rozbicia mięśni.
Sprawdź też ćwiczenia dla osób siedzących przy biurku.
Automasaż karku dłońmi krok po kroku:
1.Masaż wykonuje się przykładając nadgarstki do boku szyi i ściskaniu palcami karku.
2. Przesuwaj dłońmi od karku do ramion.
3. Następnie odegnij głowę w jedną stronę i masuj odsłoniętą stronę i odwrotnie.
4.Ruch wykonuj kilkukrotnie na całej długości karku.
5.Masaż tego typu można wykonać zarówno na stojąco jak i na siedząco.
W wykonywaniu masażu karku pomóc nam może również specjalny masażer. Może być to zarówno drewniany wałek z wypustkami, jak i urządzenie elektryczne.
Ból karku − przyczyny
Bóle karku mogą mieć różne podłoże. Zwykle objawiają się nie tylko samym czuciem bólu, ale i sztywnością mięśni i utrudnionym wykonywaniem ruchów szyją. Dodatkowo, ból często promieniuje w okolice łopatek i barków.
W obecnych czasach dolegliwości te często są wynikiem długiej pracy przy komputerze, czy też spaniem w złej pozycji. Dolegliwości bólowe mogą pojawiać się również, jako efekt wzmożonego napięcia nerwowego i stresu. W tym przypadku masaż pomoże nie tylko zniwelować ból, ale również zrelaksować ciało i umysł.
Sprawdź też plastry i maści na ból mięśni oraz stawów.
Często dolegliwości bólowe są wynikiem małej aktywności fizycznej na co dzień i osłabienia mięśni, które potem zmuszone do dłuższego utrzymywania napięcia, zaczynają boleć.
Ból karku − zapobieganie
Jeśli ból karku towarzyszy Ci często lub wykonujesz pracę, która może skutkować takimi dolegliwościami, spróbuj mu zapobiec. Żeby mięśnie mogły podołać codziennym wyzwaniom, dobrze jest prowadzić aktywny tryb życia i wykonywać ćwiczenia wzmacniające.
W trakcie pracy przy komputerze warto zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie ciała przy biurku. Dobrze jest również od czasu do czasu poruszać głową w różne strony, żeby wspomóc krążenie w mięśniach, a tym samym ich odżywienie. Jeśli problemy z karkiem odzywają się w nocy lub rano, warto rozważyć zakup odpowiedniej poduszki, która wymusi prawidłowe ułożenie szyi w trakcie snu.
Źródła:
1. Zborowski A., Masaż klasyczny, Kraków, AZ, 2008.