Ból pleców po spaniu – jak spać, żeby nie bolało

31. 10. 2017 · 3 minuty czytania

Jeśli rano czujesz silny ból kręgosłupa, prawdopodobnie śpisz w nieodpowiedniej pozycji lub masz źle dobrany materac. Przeczytaj nasze wskazówki i dowiedz się, jak uniknąć dolegliwości bólowych!

Magdalena Stoczyńska
Magdalena Stoczyńska
Ból pleców po spaniu – jak spać, żeby nie bolało

Długie godziny w pracy przed komputerem i mało ruchu to główni wrogowie Twojego kręgosłupa. Gdy do tego dojdzie niewłaściwa pozycja podczas snu, pojawi się poranny ból, a zmęczenie i rozdrażnienie będą towarzyszyć Ci przez cały dzień. Jakie mogą być przyczyny porannego bólu pleców? Jak spać, aby się wyspać?

Ból pleców rano – przyczyny

Poranny ból pleców (na dole lub w ich innym odcinku) to niestety powszechny problem. W dużej mierze zależny od Twojego trybu życia.

Dlaczego bolą Cię plecy? Oto lista Twoich błędów:

  • wymuszona postawa ciała
  • zbyt długie siedzenie w jednej pozycji
  • brak regularnego wysiłku fizycznego
  • chodzenie w butach na wysokim obcasie
  • niewłaściwe podnoszenie przedmiotów z podłogi (zamiast uklęknąć, pochylasz się)
  • zła pozycja przyjmowana w czasie snu

W efekcie pojawić się mogą: choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, dyskopatia (uszkodzenie krążka międzykręgowego), skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa), nadmierna ruchomość stawów kręgosłupa lub kręgozmyk.

Sprawdź, skąd bierze się ból pleców w odcinku lędźwiowym.

 

Jak spać, żeby nie bolało?

Zadbaj o komfort nocnego wypoczynku. Aby Twój kręgosłup faktycznie odpoczął, nie zapominaj o kilku podstawowych zasadach:

1. Dobierz odpowiedni materac

Pamiętaj, że nie może być ani zbyt miękki, gdyż powoduje zapadanie się ciała i przyjmowanie niewłaściwej pozycji, ani zbyt twardy – krew musi swobodnie krążyć w miejscach ucisku. Dodatkowo powinien utrzymywać fizjologiczne krzywizny ciała oraz mieć odpowiednio dopasowany stelaż. Warto przetestować materac w sklepie – ułóż się na nim w pozycji, w której zwykle śpisz, obróć się z jednego boku na drugi i upewnij się, że się w nim nie zapadasz.

ból pleców po spaniu, a materac

2. Śpij w pozycji embrionalnej

Połóż się na boku i lekko zegnij kolana. Biodra utrzymaj w linii prostej (jeśli pozwolisz, żeby górne biodro opadło do przodu, lędźwiowy odcinek kręgosłupa będzie rotować, co nasili dolegliwości). Włóż jedną lub dwie twarde poduszki między kolana, tak żeby nogi były ułożone równolegle do siebie.

Najczęściej możesz skarżyć się na ból pleców po spaniu na brzuchu. Kiedy śpisz w takiej pozycji, kręgosłup jest obciążony w największym stopniu.

3. Zainwestuj w poduszkę ortopedyczno-korekcyjną

Jest tak wyprofilowana, że podpiera szyjny odcinek kręgosłupa. Dzięki temu unikniesz nadmiernych napięć w obrębie barków, karku i górnej części pleców.

Sprawdź leki na układ mięśniowo-szkieletowy.

4. Nie śpij na wysokiej poduszce

Jeśli nie umiesz spać bez poduszki, ułóż jeden jasiek pod głową i karkiem, a drugi pod kolanami.

5. Budź się powoli

Istotne jest też to, w jaki sposób się budzisz. Podstawowa zasada to nie spieszyć się i przeciągać. Służy to między innymi wstępnej mobilizacji mięśni do pracy i przygotowuje Twoje ciało do przyjęcia pozycji pionowej. Nagłe podniesienie się z łóżka tuż po śnie, gdy cały aparat mięśniowy jest zrelaksowany i rozluźniony, może skutkować na przykład tzw. wypadnięciem dysku.

ból pleców rano przyczyny

Jak radzić sobie z porannym bólem pleców?

Najlepszą bronią w walce z porannym bólem pleców jest zapobieganie jego występowaniu. Dobrze, gdy dbasz o codzienną aktywność fizyczną i prawidłową masę ciała oraz przede wszystkim śpisz w odpowiedni sposób. Nie zawsze jednak Twoje działania okazują się wystarczające.

Czasem ból jest tak dokuczliwy, że konieczne jest leczenie. Tu pomocne są leki przeciwbólowe (np. tabletki na ból pleców czy maść na ból pleców) i (lub) przeciwzapalne (np. leki z ibuprofenem, diklofenak, ketoprofen), a często także tzw. miorelaksanty, które są w stanie rozluźnić napięte mięśnie przykręgosłupowe i zmniejszyć w ten sposób ból i trudności w poruszaniu się.

Inną skuteczną formą terapii jest rehabilitacja. Jej celem jest nie tylko zmniejszenie dolegliwości bólowych, ale również poprawa ruchomości kręgosłupa oraz wzmocnienie siły mięśniowej.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Magdalena Stoczyńska
    Magdalena Stoczyńska
    Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne w zakresie neurologii w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Moja praca jest moja pasją, a w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pomagają mi liczne kursy, szkolenia oraz sympozja naukowe. Na co dzień dbam o dobry kontakt z pacjentem – możliwie dokładnie i jasno tłumacząc przyczyny dolegliwości oraz możliwości ich leczenia.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Magdalena Stoczyńska
    Magdalena Stoczyńska
    Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne w zakresie neurologii w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Moja praca jest...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice