Migrena miesiączkowa − wszystkiemu winne hormony?

25. 1. 2019 · 3 minuty czytania

Ból głowy podczas okresu bywa bardzo uciążliwy, dlatego często myli się go z migreną. Z czego wynikają przykre dolegliwości i jak im zapobiegać? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Migrena miesiączkowa − wszystkiemu winne hormony?

Kto choć raz w życiu doświadczył migrenowego bólu głowy ten wie, że ciężko go pomylić z jakąkolwiek inną przypadłością. Migrena to choroba, która potrafi dosłownie zwalić z nóg. Bóle głowy niekiedy zbiegają się w czasie z miesiączką, ale czy nawracający ból głowy podczas okresu to już migrena? Czy w ogóle istnieje coś takiego jak migrena miesiączkowa? Badania nad tą chorobą wciąż trwają. Pewne jest jednak to, że część kobiet tuż przed lub w trakcie miesiączki ma silne bóle głowy. Skąd ta zbieżność?

Ból głowy przy okresie to nie zawsze migrena

Jeśli miewasz nawracające bóle głowy, pewnie nie raz już podejrzewałaś u siebie migrenę, prawda? Jest jednak zasadnicza różnica między tak zwanymi napięciowymi bólami głowy a prawdziwą migreną.

Napięciowy ból głowy to problem, który według różnych statystyk dotyka aż 80% ludzi! Jest więc najczęściej występującym, samoistnym rodzajem bólu głowy. Napięciowe bóle głowy mogą też pojawić się z powodu stresu, braku snu, zaburzonego cyklu dzień − noc (zmiana stref czasowych podczas podróży) czy w przebiegu depresji. Częściej zmagają się z nim kobiety niż mężczyźni, co może wskazywać na to, że dużą rolę odgrywają tu żeńskie hormony płciowe, między innymi estrogeny. Więcej o napięciowych bólach głowy możesz przeczytać w artykule: Napięciowy ból głowy dotyka nawet 80% populacji! Czym tak naprawdę jest?

ból głowy czy migrena

 

Co więcej, wiele kobiet podaje, że ból głowy pojawia się najczęściej podczas okresu, czyli wtedy, kiedy dochodzi do dużych wahań poziomu hormonów. Ile lat ma przeciętna pacjentka z tą dolegliwością. Ból głowy przy okresie dotyczy głównie młodych kobiet, czyli tych między 20. a 30. rokiem życia, po natomiast menopauzie znacznie słabnie.

Jak odróżnić zwykły ból głowy podczas miesiączki od migreny miesiączkowej? Napięciowy ból głowy przed miesiączką ma zwykle tępy lub uciskowy charakter, jest symetryczny po obu stronach głowy i najczęściej lokalizuje się okolicy skroni czy czoła. Napięciowy ból głowy może promieniować do karku czy szyi, rzadko jest jednak bardzo silny, nie towarzyszą mu też objawy dodatkowe, jak to ma miejsce w przypadku migreny.

Sprawdź też, czym jest migrena z aurą.

 

Migrena przed okresem

Migrena należy do pierwotnych bólów głowy, to znaczy, że nie jest ona wynikiem żadnej innej współistniejącej choroby. Jak pokazują obserwacje, kobiety cierpiące na migrenę częściej jej doświadczają w trakcie zespołu napięcia przedmiesiączkowego lub w czasie samej miesiączki.

Migrenowe bóle głowy mają charakter napadowy i najczęściej pojawiają się nagle. Są zwykle jednostronne i narastają w czasie. Poza bólem głowy, możesz doświadczać dodatkowych symptomów w postaci tak zwanej aury, która pojawia się tuż przed rozpoczęciem bólu migrenowego. Aura migrenowa to najczęściej zaburzenia widzenia, zawroty głowy, nudności i wymioty, uczucie drętwienia twarzy czy problemy z mową. Co ważne, objawy te całkowicie ustępują tuż przed lub na samym początku bólu głowy.

Sprawdź też leki na ból głowy i migrenę.

migrena przed miesiączką

Migrena a hormony

Miesiączka to czas, kiedy organizm kobiety przechodzi hormonalną rewolucję, co nie pozostaje bez wpływu na jej organizm. Miesiączka wiąże się z osłabieniem organizmu, bólami brzucha, zmęczeniem, a wszystko to może być przyczyną pojawienia się bólu głowy podczas miesiączki lub nawet migreny. Właśnie podczas okresu kobiety są bardziej podatne nie tylko na infekcje, ale również na nawracające bóle głowy.

Czy w takim razie istnieje związek między migreną a hormonami?  Prawdopodobnie tak. Dowodem na to może być chociażby ból głowy, który pojawia się przy zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych.  

bóle głowy a hormony

 

Mimo wielu badań nadal niewiele wiemy na temat bólu głowy. Znamy natomiast pewne czynniki, które mogą sprzyjać pojawieniu się tej dolegliwości. Jeśli doskwiera Ci ból głowy podczas miesiączki, warto to skonsultować z ginekologiem i neurologiem. Pamiętaj, że każdy ból głowy wymaga wykluczenia innych niż napięciowe przyczyn i odpowiedniego leczenia. Zarówno napięciowe bóle głowy jak i migrena miesiączkowa mogą być skutecznie leczone, trzeba tylko udać się do lekarza.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice