Obrzęk Reinkego − choroba zawodowa nauczycieli i śpiewaków

13. 8. 2018 · 3 minuty czytania

Jeśli często używasz głosu, jesteś bardziej narażony na choroby strun głosowych, np. obrzęk Reinkego. Na czym polega to schorzenie? Skąd się bierze i jak je leczyć? Dowiedz się więcej!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Obrzęk Reinkego − choroba zawodowa nauczycieli i śpiewaków

Jeżeli zdarzyło Ci się mówić przez kilka godzin bez przerwy, pewnie znasz tę nieprzyjemną chrypkę i uczucie suchości w gardle. Wystarczy jednak kilka dni odpoczynku i głos wraca do normy. Co jednak gdy wykonujesz zawód, w którym na odpoczynek od mówienia nie możesz sobie pozwolić? Obrzęk Reinkego to choroba dotycząca fałdów głosowych. Czym jest obrzęk Reinkego? Jakie są objawy daje obrzęk strun głosowych? Czy istnieje skuteczne leczenie obrzęku Reinkego?

Struny głosowe − jak są zbudowane?

Żeby zrozumieć na czym polega obrzęk strun głosowych, wyobraź sobie, jak wyglądają. Struny głosowe to potoczna nazwa fałdów głosowych, które mieszczą się w krtani. Zbudowane są przede wszystkim z mięśni i więzadeł.

Powierzchnię strun głosowych pokrywa błona śluzowa, która zawiera liczne gruczoły. Dzięki temu pozostają one stale nawilżone. Fałdy głosowe są tak zbudowane, że mają zdolność oddalania i przybliżania się, co odpowiednio zwęża i poszerza szparę głośni znajdującą się między nimi. To właśnie przez szparę głośni przepływa powietrze i w krtani powstaje głos.

Istnieje jednak w krtani pewna szczelinowata przestrzeń, zwana przestrzenią Reinkego, która znajduje się tuż pod nabłonkiem strun głosowych. W pewnych okolicznościach dochodzi tam do obrzęku.

Sprawdź też, o czym może świadczyć przedłużająca się chrypka.

 

Obrzęk strun głosowych − kiedy do niego dochodzi?

Obrzęk Reinkego dotyczy często nauczycieli i innych osób pracujących głosem, ale nie tylko! Palacze papierosów to również duża grupa pacjentów, którzy w gabinecie laryngologa skarżą się na obrzęk krtani czy obrzęk gardła. Co jeszcze może być przyczyną obrzęku Reinkego? Przewlekła ekspozycja na dymy, np. praca w zanieczyszczonym środowisku, refluks żołądkowo-przełykowy, a nawet niedoczynność tarczycy mogą sprzyjać chorobie fałdów głosowych.

Więcej na temat refluksu możesz dowiedzieć się z artykułu: Co to jest refluks żołądka? Przyczyny i objawy refluksu żołądka.

Obrzęk Reinkego - grupa ryzyka

Obrzęk strun głosowych − objawy

Jednym z najczęstszych objawów obrzęku Reinkego jest przewlekła chrypka, która nawet jeśli pojawiła się przy przeziębieniu, to nie mija wraz z jego innymi objawami. Każda chrypka, która trwa powyżej 2 − 3 tygodni i nie ma żadnej uchwytnej przyczyny, powinna być zdiagnozowana przez otolaryngologa!

Do innych objawów obrzęku Reinkego należą:

  • zmiana barwy głosu
  • dysfonia, czyli trudności w mówieniu
  • uczucie suchości w gardle
  • uczucie przeszkody w gardle
  • ciągłe odchrząkiwanie
  • trudność w oddychaniu
  • chrapanie podczas snu

Sprawdź też leki na przeziębienie i grypę.

Weź pod uwagę, że narastający obrzęk fałdów głosowych może powodować ich całkowite przyleganie do siebie i duże zwężenie szpary głośni. Skutkiem tego są trudności z oddychaniem i mową.

Obrzęk Reinkego – leczenie

Czy skoro choroba ta nie mija samoistnie, to czy są skuteczne metody jej leczenia? Oczywiście! Początkowo, gdy obrzęk jest niewielki, można wdrożyć metody zachowawcze, czyli unikanie czynników sprawczych jak nadużywanie głosu, palenie tytoniu czy leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego.

Jeśli metody zachowawcze nie pomogą lub gdy obrzęk strun głosowych jest już zbyt zaawansowany, jedyną metodą leczenia jest leczenie operacyjne. Taką terapią zajmują się otolaryngolodzy, którzy specjalizują się w mikrochirurgii, czyli przeprowadzaniu zabiegów operacyjnych pod mikroskopem. Jest to bardzo precyzyjna praca, bo struny są bardzo małe.

Sprawdź też leki na chrypkę.

Obrzęk Reinkego - leczenie

 

Jeśli dokucza Ci przewlekła chrypka lub inny z opisanych tu objawów, udaj się do lekarza rodzinnego, który skieruje Cię na dalszą diagnostykę. Pamiętaj, że symptomy takie jak zmiana barwy głosu, chrypka czy uczucie przeszkody w gardle, mogą świadczyć nie tylko o obrzęku Reinkego. Może to być zapowiedź innych schorzeń gardła i krtani, takich jak guzki strun głosowych (guzki śpiewacze) czy rak gardła. Lepiej więc skonsultuj się z lekarzem, jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy.  

Obrzęk Reinkego - objawy
 
Niestety wielu pacjentów bagatelizuje szczególnie te pierwsze objawy obrzęku strun głosowych, czyli np. lekką chrypkę. Bardzo często z czasem pacjenci przyzwyczajają się do lekko ochrypłej barwy swojego głosu.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice