Olej z kiełków pszenicy − właściwości regeneracyjnej petardy!

18. 7. 2018 · 7 minut czytania

Czym charakteryzuje się olej z kiełków pszenicy? Jakie właściwości posiada? Co zawiera w składzie oprócz lecytyny i witaminy A? Dlaczego stosuje się go w medycynie? Sprawdź!

 

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Olej z kiełków pszenicy − właściwości regeneracyjnej petardy!

Olej z kiełków pszenicy to jedno z najbogatszych źródeł witaminy E, czyli regeneracyjnej witaminy młodości. Przez lata znajdował zastosowanie nie tylko w pielęgnacji skóry starzejącej się, ale także cery wrażliwej, naczynkowej i alergicznej. Oprócz tego w swoim składzie posiada fitosterole, minerały i... co to ja miałam napisać... A! Lecytynę! Czyli składnik, który pomaga w funkcjonowaniu mózgu. Zobacz, jakie jeszcze tajemnicze właściwości kryje w sobie ten składnik.

Olej z kiełków pszenicy − czym jest?

Jak sama nazwa wskazuje, olej z kiełków pszenicy tłoczony jest na zimno z ziaren pszenicy, które zdążyły lekko zakiełkować. Możesz się domyślić, że olej ten ma piękną, złocista barwę i zbożowy zapach. Jest niezwykle wydajny − już zaledwie kilka kropli pozwoli Ci dobrze nawilżyć i odżywić całą skórę twarzy.

Czym jest olej z kiełków pszenicy

 

Olej jest bardzo dobrym źródłem witaminy E. Niektóre źródła podają, że zawiera on w sobie aż 70% tego składnika w całym swoim składzie. Oprócz tego, olej z kiełków pszenicy dostarcza Twojej skórze i całemu Twojemu organizmowi wielu mikro- i makroelementów. Są to m.in. fitosterole, fitohormony o działaniu estrogennym, fosfolipidy (jest nim m.in. popularna lecytyna), a także Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe. W jego skład wchodzą kawas stearynowy, kwas linolowy, kwas linolenowy, kwas oleinowy i kwas palmitynowy.

Witamina E to oczywiście nie jedyna witamina, jaką można uzyskać z kiełków pszenicy. Ten złoty, zbożowy płyn ma też w sobie witaminę A, D oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B4 - cholina). Dodatkowo, zawiera także fosfor, żelazo, cynk, selen i potas. Jeżeli chodzi o jego właściwości odżywcze dla Twojego układu pokarmowego, na pewno warto też zwrócić uwagę, że olej z kiełków pszenicy posiada w sobie błonnik pokarmowy, który ułatwia trawienie.

Sprawdź też leki na niestrawność i trawienie.

Olejek z kiełków pszenicy

 

Magiczną substancją, która znajduje się w oleju z kiełków pszenicy jest oktakosanol. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Tsukubie w Japonii dowiodły, że oktakosanol pozytywnie wpływa na Twój układ nerwowy, poprawia Twój sen i odporność na stres. Przyjmuje się także, że ta substancja pomaga Twojemu ciału się zregenerować. Trwają także badania nad wpływem oktakosanolu na wydolność tlenową organizmu człowieka, który może pomagać wyczynowym sportowcom np. na dużych wysokościach.

 

Olej z kiełków pszenicy − zastosowanie w medycynie

Olej z kiełków pszenicy do picia? Tak! W latach 60. ubiegłego wieku w ten sposób przyswajali olej z kiełków pszenicy sportowcy. Okazało się, że Ci który popijali codziennie olej z kiełków pszenicy szybciej się regenerowali i mieli więcej energii podczas treningów.

Olej z kiełków pszenicy jest przyjacielem kobiet w ciąży. I to nie tylko ze względu na jego ochronne i regeneracyjne działanie na skórę. Zawiera on w sobie składnik witaminopodobny, tzw. witaminę B4, czyli cholinę. Kobiety w ciąży powinny dbać o to, żeby nie zabrakło jej w ich diecie. Substancja ta jest ważna w rozwoju układu nerwowego płodu i noworodka (dlatego też zalecana jest jej odpowiednia dawka w diecie kobiet karmiących piersią). Pomaga także chronić łożysko, a także pośredniczy w transporcie składników odżywczych do płodu. Redukuje ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II u dziecka czy nadciśnienia tętniczego.

Zastosowanie olejku z kiełków pszenicy

 

Olej ten pomaga także przy problemach z układem sercowo-naczyniowym. Jak? Pomaga przywrócić do normy podwyższone ciśnienie tętnicze, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych czy np.obniża poziom LDL (czyli tego cholesterolu, którego chcesz mieć we krwi zdecydowanie mniej). Olej z kiełków pszenicy ma też wpływ na Twój układ rozrodczy − ze względu na zawartość fitohormonów może normalizować wahania w gospodarce hormonalnej.

Substancja ta ma także wypływ na Twój układ pokarmowy. Dobrze wpływa na żołądek i jelita, m.in. zwalcza zgagę czy zaparcia. Chroni także błonę śluzową żołądka, przez co może przeciwdziałać chorobie wrzodowej żołądka. Oczywiście olej z kiełków pszenicy można stosować także w dermatologii. O czym zaraz się przekonasz.

Sprawdź też, jakie właściwości ma olejek manoi.

Olej z kiełków pszenicy − działanie kosmetyczne

Nie sposób przecenić działania naturalnych składników na Twoją skórę. Tyczy się to rzecz jasna także oleju z kiełków pszenicy. Działa on nie tylko  regeneracyjnie na skórę, ale i włosy czy paznokcie. Jak? No to zaczynamy.

Olej z kiełków pszenicy na twarz

Polecany jest przede wszystkim do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i bardzo suchej, naczynkowej, a nawet alergicznej. Olej z kiełków pszenicy to podwójna siła: regeneracja i nawilżenie.

Działanie oleju z kiełków pszenicy, który nałożysz bezpośrednio na skórę jest niemal od razu widoczne. Możesz stosować go nawet w okolicach oczu (pomaga zlikwidować oznaki zmęczenia na twarzy, rozjaśnia cienie pod oczami i poprawia ukrwienie tego regionu skóry). Twoja skóra jest wyraźnie nawilżona, a jej koloryt poprawia się. Tak właśnie działa witamina E. Nie można też zapomnieć, że jest ona świetnym antyoksydantem! Więcej o witaminie E możesz przeczytać w moim artykule: Sekrety witaminy młodości − witamina E w kosmetykach.

Witamina E sprawia, że kosmetyki z olejem z kiełków pszenicy świetnie sprawdzają się w pielęgnacji przeciwstarzeniowej i przeciwzmarszczkowej. Skóra odżywiona olejem z kiełków pszenicy lepiej się regeneruje, jest jędrniejsza, a także dobrze nawilżona i delikatna. Jako antyoksydant, witamina E, walczy z działaniem wolnych rodników, które bardzo przyspieszają starzenie się skóry. Działanie przeciwstarzeniowe oleju z kiełków pszenicy zostało wykorzystane m.in. w kremie korygującym objawy starzenia hormonalnego Lierac Arkeskin+Specifiques.

Olej z kiełków pszenicy na twarz

 

Warto tu wspomnieć o jeszcze jednym bardzo cennym składniku oleju tłoczonego z kiełków pszenicy. A mianowicie witaminie K. Poprawia ona proces krzepnięcia krwi i dlatego olej ten chętnie wykorzystywany jest w kuracjach skóry naczynkowej. Nie tylko poprawia krążenie, ale i wzmacnia naczynia krwionośne.

Olej z kiełków pszenicy do ciała

Olej z kiełków pszenicy, ze względu na bardzo dużą zawartość witaminy E, stosuje się do regeneracji uszkodzonego naskórka. Ale nie tylko! Olej z kiełków pszenicy dobrze wnika nawet w głębsze warstwy skóry, więc efekt pielęgnacji nie jest tylko powierzchniowy. Dlatego m.in. pozytywnie wpływa na leczenie blizn. To właśnie dlatego tak chętnie wykorzystywany jest kosmetykach na rozstępy. Kobiety w ciąży mogą stosować go na rozciągająca się skórę bezpośrednio.

Olej z kiełków pszenicy do ciała

 

Olej z kiełków pszenicy polecany jest także przy zwalczaniu egzemy czy innych wyprysków alergicznych, a nawet przy popękanej i spierzchniętej skórze. Często wykorzystywany w preparatach do dłoni i paznokci oraz stóp. Działa przeciwzapalnie i łagodząco na skórę. Pomaga nawet przy łuszczeniu się skóry. Właściwości regeneracyjne oleju wykorzystane zostały m.in. w regeneracyjnej emulsji do rąk i ciała z woskiem pszczelim Anida Medisoft, balsamie do ust z wysokim filtrem słonecznym i Blistex Protect czy kremie do stóp na pękające pięty Acerin.

Olej z kiełków pszenicy do rąk

 

Olej z kiełków pszenicy jest także naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Posiada moc SPF 20. Dodatkowo, połączenie witaminy E i NNKT, a także lecytyny, sprawia, że skóra jest bardziej nawilżona i zmiękczona. Nawilżające właściwości tego źródła witaminy E wykorzystane zostały w nawilżającym żelu pod prysznic Vianek.

Olej z kiełków pszenicy na włosy

Specyfik ten możesz także stosować przy pielęgnacji suchych i pozbawionych życia włosów. Dobrze wnika w łodygę włosa, uelastycznia ją i nawilża od środka. Ze względu na swoje działanie na skórę bardzo dobrze działa też na pobudzenie mikrokrążenia przy cebulkach włosów. A to z kolei pomaga zatrzymać wypadanie włosów (dostarcza im substancji odżywczych), a także pobudza cebulki do pracy i wzrostu nowych włosów.

Olej ten działa nie tylko we wnętrzu włosa, ale i na jego powierzchni. Pomaga odbudować osłonę lipidową włosów (podobnie jak i skóry). Możesz dodawać go do odżywek i masek lub olejować nim włosy, choć nie będzie to tani zabieg − olej z kiełków pszenicy jest stosunkowo drogi. Olej z kiełków pszenicy wygładza strukturę włosa, przez co staje się on bardziej lśniący i sypki. Odpowiada za to m.in. lecytyna, którą stosuje się do pielęgnacji zniszczonych włosów i paznokci.

Olej z kiełków pszenicy na włosy

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice