Petting a ciąża − czy od pieszczot można zajść w ciążę?

29. 3. 2019 · 3 minuty czytania

Petting to forma zbliżenia seksualnego bez pełnej penetracji pochwy. Czy od takich pieszczot można zajść w ciąże lub zarazić się chorobami wenerycznymi? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Petting a ciąża − czy od pieszczot można zajść w ciążę?

Petting to określenie opisujące stosunek seksualny bez penetracji. Dla wielu młodych ludzi taki rodzaj zbliżenia jest etapem przejściowym przed rozpoczęciem pełnego życia seksualnego, czyli uprawiania stosunków seksualnych z penetracją. Skoro petting jest formą seksu, to czy można zajść w ten sposób w ciążę? Warto też pomyśleć o ryzyku zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Petting a ciąża – czy to jest bezpieczne?

Dni płodne kobiety

Płodność kobiety, czyli jej zdolność do zajścia w ciążę zmienia się w trakcie trwania faz cyklu miesiączkowego. Wspomniany cykl miesiączkowy trwa przeciętnie 28 dni, a do owulacji, czyli uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa dochodzi około 14. dnia cyklu.

Warto wiedzieć
Dni płodne nie trwają tylko przez ten jeden dzień owulacji, bo zarówno komórka jajowa, jak i plemniki mają określoną żywotność w drogach rodnych kobiety. Komórka jajowa, jeśli nie zostanie w porę zapłodniona obumiera po kilkudziesięciu godzinach, plemniki natomiast żyją dłużej, bo nawet 5 − 7  dni!

Dni płodne kobiety trwają 6 − 7 dni przed owulacją i do 2 dni po jajeczkowaniu. W tym okresie kobieta jest płodna i jeśli w jej drogach rodnych znajdą się plemniki, wtedy jest duża szansa na zajście w ciążę.

Sprawdź też, czym jest anorgazmia.

Sprawdź popularne kategorie

Petting a ciąża − czy można zajść w ciążę bez stosunku?

Petting jest formą uprawiania seksu bez penetracji, czyli wprowadzania członka do pochwy. Istnieje wiele różnych rodzajów pettingu, a wszystko zależy od upodobań obojga partnerów. Najczęściej petting polega na pocałunkach i pieszczotach, które dają osobom uprawiającym ten rodzaj seksu możliwość osiągnięcia satysfakcji seksualnej, czyli orgazmu.

Partnerzy seksualni uprawiają petting w różnych sytuacjach.

Oto niektóre z nich:

  • gdy kobieta jest tuż po porodzie, w trakcie trwania połogu i stosunek klasyczny nie jest wskazany,
  • gdy narządy płciowej obojga partnerów nie są dopasowane anatomicznie,
  • gdy kobieta odczuwa ból podczas stosunku (w tym wypadku udaj się do ginekologa, bo może to być objaw poważnej choroby),
  • gdy oboje partnerów nie jest jeszcze gotowych na klasyczny stosunek seksualny.

Pieszczoty a ciąża − wytrysk poza pochwą

Skoro podczas pettingu nie dochodzi do penetracji, to czy można zajść w ten sposób w ciążę? Odpowiedź jest prosta − tak, można! Petting nie jest formą bezpiecznego seksu, zarówno pod kątem zachodzenia w ciążę, jak również zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Istnieje wiele ryzykownych sytuacji, gdy podczas pettingu można zajść w ciążę. Największe ryzyko zapłodnienia jest wtedy, gdy do wytrysku dojdzie w pobliżu lub bezpośrednio na narządy płciowe partnerki.

Sprawdź też domowe sposoby na potencję.

Petting a ciąża − preejakulat

A co, jeśli chodzi o preejakulat? Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?  Tak, można. Podczas podniecenia seksualnego z cewki moczowej mężczyzny wydobywa się przejrzysta wydzielina zwana preejakulatem, w której mogą znajdować się plemniki. Ilość męskich komórek rozrodczych w preejakulacie nie jest tak duża jak w samym ejakulacie, jednak ryzyko zajścia w ciążę nadal istnieje.

 

Petting a bezpieczny seks

Mówiąc o bezpiecznym seksie nie można zapominać o chorobach przenoszonych drogą płciową. Wiedza na temat bezpiecznego seksu nie powinna ograniczać się tylko do tego, jak skutecznie uniknąć niechcianej ciąży. Warto wiedzieć, jak ustrzec się zarażenia chorobami wenerycznymi. Jak każdy seks, równie petting, niesie ze sobą ryzyko nie tylko ciąży, ale także transmisji rozmaitych chorób. O ile istnieje wiele metod zapobiegania nieplanowanej ciąży, jak tabletki antykoncepcyjne czy plastry, o tyle przed chorobami wenerycznymi chronią jedynie barierowe środki antykoncepcyjne, czyli prezerwatywa.

Nie bój się zadawać pytań!

Przed rozpoczęciem współżycia seksualnego, bez względu na jego formę, warto umówić się na wizytę do ginekologa. Lekarz tej specjalizacji odpowie na wszystkie Twoje pytania i rozwieje wątpliwości. Seks jest źródłem przyjemności w życiu, pod warunkiem, że jest zdrowy i w 100% bezpieczny.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice