Prądy TENS w leczeniu bólu
Co to jest elektrostymulacja TENS? W jakim celu zleca się stymulację zakończeń nerwowych? Czy metoda pomoże w zredukowaniu przewlekłego bólu? Szczegóły zdradzamy w naszym blogowym wpisie!
Spis treści
Prądy TENS to przezskórna stymulacja zakończeń nerwowych impulsami prądu o małej częstotliwości. Pomagają one walczyć z dolegliwościami bólowymi. W jaki sposób? Sprawdź, kiedy możesz je stosować, a kiedy lepiej ich unikać?
Elektrostymulacja TENS − co to jest?
Elektrostymulacja prądem (TENS) to jedna z metod fizykoterapii bólu. W metodzie tej stymuluje się nerwy prądem przez skórę. Jest to metoda nieinwazyjna, co jest dużą zaletą tej terapii.
Ta elektrostymulacja wykorzystuje prądy impulsowe o niskiej częstotliwości (1 − 130 Hz). Może być to zarówno prąd jednofazowy, jak i dwufazowy. Ogólnym założeniem jest działanie na zakończenia nerwów czuciowych w ten sposób, żeby zahamować przewodzenie bólu. Działanie to odbywa się za pomocą przepływających przez skórę impulsów prądu. Dodatkową funkcją tej metody jest pobudzanie wydzielania opioidów endogennych (występujących w organizmie substancji o działaniu przeciwbólowym). Efektem jest wielokierunkowe działanie przeciwbólowe.
Sprawdź też, czym są nerwobóle.
Elektrostymulacja − fizykoterapia
Pod pojęciem elektrostymulacji TENS zawiera się wiele rodzajów tego typu zabiegów fizykoterapii.
Wyróżnić można TENS:
- konwencjonalne
- akupunkturowe
- modulowane
- typu burst
- intensywne
Poszczególne rodzaje różnią się miedzy sobą użytą częstotliwością, długością impulsów a czasem sposobem przeprowadzania zabiegu, a co za tym idzie długością i mocą działania przeciwbólowego (wynika to z różnych mechanizmów działania przeciwbólowego pobudzanych w zależności od parametrów danej metody TENS).
Sprawdź też, czym jest ból neuropatyczny.
O doborze metody decyduje stan pacjenta, rodzaj doświadczanego bólu i jego nasilenie. Dodatkowym czynnikiem, który ma wpływ na dobór metody jest możliwość wykonywania zabiegów w domu na sprzętach przenośnych (na baterie) czy też wizyt w poradni i przeprowadzania zabiegów na sprzętach stacjonarnych posiadających inne parametry.
Prądy TENS − działanie
Elektrostymulacja TENS znajduje zastosowanie w terapii bólu, który towarzyszy różnym chorobom czy urazom. Stosowana bywa w RZS (reumatoidalny zapaleniu stawów), bólach zwyrodnieniowych, migrenowych bólach głowy, czy nawet przy bolesnych miesiączkach.
Metoda ta może być również z powodzeniem wykorzystywana w bólach pooperacyjnych, problemach po przebytym udarze mózgu czy też po amputacjach. Zobacz, jak wyglądać mogą bóle fantomowe: Bóle fantomowe − ból, którego nie ma?
Elektromodulacja jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod fizykoterapii i niefarmakologicznego i nieinwazyjnego leczenia zarówno bólu przewlekłego, jak i nawracającego. Zobacz też inne niefarmakologiczne metody leczenia bólu: Niefarmakologiczne metody leczenia bólu. Czyli gdy tabletki nie pomagają.
Preparaty farmakologiczne stosowane w leczeniu bólu często bywają nadużywane i ponadto niosą ze sobą wiele działań niepożądanych. Pod tym względem metoda stymulacji nerwów TENS jest pozbawiona wielu skutków ubocznych, które towarzyszą stosowaniu leków przeciwbólowych i może prowadzić do zmniejszenia ilości przyjmowanych leków.
Elektrostymulacja TENS − przeciwwskazania
Z zabiegów z wykorzystaniem prądów TENS nie powinny korzystać osoby z wszczepionymi implantami elektronicznymi czy też rozrusznikiem serca.
Elektrody nie mogą być umieszczane w pobliżu metalowych implantów, bo istnieje ryzyko nadmiernego ich nagrzania. Nie można ich stosować na uszkodzonej skórze. Dlatego przeciwwskazaniem do tego typu terapii jest również wiele chorób skórnych, które mogą ulec zaostrzeniu na skutek drażnienia prądem.
Zabiegów takich nie wykonuje się również w okolicy klatki piersiowej, brzucha i miednicy kobiet ciężarnych, czy też szyi. Elektrostymulacja jest również niewskazana u osób z problemami z krążeniem i osłabieniem naczyń czy zaburzeniami rytmu serca lub epilepsją. Zawsze przed tego typu zabiegami warto skonsultować z lekarzem bezpieczeństwo wykonania zabiegu.