Przywileje kobiet w ciąży. Czy kobieta w ciąży może więcej?

8. 10. 2019 · 5 minut czytania

Ciąża to wyjątkowy stan. Co wolno kobietom oczekującym dziecko? Czy przysługują im specjalne prawa? Czy muszą stać w kolejce do sklepu lub lekarza? Dowiedz się więcej!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Przywileje kobiet w ciąży. Czy kobieta w ciąży może więcej?

Prawa i przywileje kobiet w ciąży budzą spore kontrowersje. Jedni uważają, że z racji tego, że kobiety noszą w sobie życie, należą im się określone prawa. Inni uważają z kolei, że ciąża to nie choroba i kobiety w ciąży nie powinny liczyć z tego powodu na specjalne traktowanie. Jak jest naprawdę? W artykule opisuję, jakie prawa i przywileje przysługują kobiecie ciężarnej i dlaczego powinniśmy ich przestrzegać.

Przywileje ciężarnej w pracy

Kobietom w ciąży, które są zatrudnione na umowę o pracę, przysługuje wiele praw.

Po pierwsze, nie można zwolnić kobiety w ciąży (choć są od tego pewne wyjątki). Po drugie, jeżeli jesteś w ciąży, nie możesz wykonywać ciężkich prac, które mogą mieć szkodliwy wpływ dla zdrowia Twojego i dziecka. Nie możesz też pracować w godzinach nadliczbowych i nocnych.

przywileje kobiet w ciąży

 

Ponadto, jeżeli pracujesz przy komputerze, przysługuje Ci 10 minut przerwy,  po każdych 50 minutach spędzonych przed monitorem. Więcej na temat praw pracowniczych kobiet w ciąży, pisałam w artykule: Praca w ciąży czy znasz swoje prawa.

przywileje ciężarnej w pracy

 

Wiele kobiet, z powodu różnych dolegliwości ciążowych, w pewnym momencie ciąży decyduje się na zwolnienie lekarskie. Warto wiedzieć, że ciężarnej na L4 przysługuje 100% wynagrodzenia.

 

W ciąży bez kolejki do lekarza rodzinnego? Co o tym mówi prawo?

Po pierwsze, każda kobieta w ciąży ma prawo do korzystania z usług publicznej służby zdrowia bezpłatnie. Prawo to obowiązuje nawet wtedy, jeżeli nie jest ubezpieczona.

Co więcej, zgodnie z nowelizacją prawa, która weszło w życie 1 stycznia 2017 roku, ciężarna ma prawo do przyjęcia do lekarza poza kolejnością. Do lekarza powinnaś zostać przyjęta natychmiast.

Jeżeli nie jest to możliwie, wizyta powinna się odbyć najpóżniej 7 dni od zgłoszenia się do rejestracji. Żeby skorzystać z tego prawa, wystarczy mieć przy sobie kartę ciąży i dowód tożsamości. Poza tym, żeby dostać się do większości specjalistów, będziesz potrzebować skierowania.

Zgodnie z prawem, masz prawo również do obsłużenia poza kolejnością w aptece i w laboratorium na badania.

Sprawdź też, czego unikać w ciąży.

ciąża jakie przywileje

Ciąża - jakie przywileje przysługują ciężarnym w społeczeństwie?

Wymienione powyżej prawa kobiet wynikają z prawa polskiego. Istnieje jednak kilak przywilejów, które zwyczajowo maja ciężarne w społeczeństwie.

Przywileje kobiet w ciąży to:

  • ustępowanie ciężarnej miejsca w środkach komunikacji publicznej
  • przepuszczanie kobiety w kolejce w sklepie, banku czy innych miejscach
  • w niektórych miejscach są już oznaczone miejsca do parkowania dla kobiet w ciąży

Na początku pierwszej ciąży, w ogóle nie widziałam potrzeby korzystania z przywilejów. Po pierwsze, wstyd mi było prosić i mówić, że jestem w ciąży. Przez pierwszą połowę ciąży, nie było nawet widać, że jestem w stanie błogosławionym. Wydawało mi się dziwne mówienie obcym ludziom, że jestem w ciąży, podczas gdy nawet moi znajomi jeszcze o tym nie wiedzieli.

Sprawdź też, jak się ubierać w ciąży, aby nie uciskać brzucha.

    Potem diametralnie zmieniłam zdanie. Od początku drugiej ciąży, jeżeli jechałam środkiem komunikacji miejskiej lub byłam załatwić coś na mieście to nosiłam przypinkę jestem w ciąży. Dlaczego zmieniłam zdanie? Po prosu, uświadomiłam sobie, że stanie w autobusie lub w kolejce w sklepie może być niebezpieczne dla mnie i mojego dziecka. Dlaczego?

    • W ciąży Twoje serce pracuje z około 60% obciążeniem. W ogóle, Twój organizm pracuje na zwiększonych obrotach!  Dlatego szybciej się męczysz. Nawet najmniejszy wysiłek kosztuje Cię sporo energii. Częściej robi Ci się słabo. Zwłaszcza jeżeli dłużej stoisz. To właśnie stanie jest niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Istnieje wtedy większa szansa na to, że po prostu zemdlejesz.
    • W ciąży masz obniżoną odporność. Do tego, każda infekcja może być niebezpieczna dla dziecka. Zwłaszcza, że większość środków farmaceutycznych jest niedozwolona w ciąży. Dlatego, dłuższe przebywanie w takich miejscach jak przychodnie, apteki czy w dużych skupiskach ludzi, nie jest dla Ciebie wskazane.
    • Kobiety w ciąży mają zaburzoną równowagę. Wynika to z kilku przyczyn. Po pierwsze, duży brzuch sprawia, że środek ciężkości jest przesunięty. Po drugie, mdłości powodują zaburzenia błędnika. Do tego dochodzi zaś zwiększony przepływ krwi. Właśnie dlatego powinnaś siedzieć w czasie jazdy środkami komunikacji miejskiej. Każdy upadek może być bardzo groźny dla Ciebie i Twojego maluszka. Niestety, z powodu praw fizyki, istnieje większe prawdopodobieństwo, że upadniesz właśnie na brzuch.

    Sprawdź też kosmetyki dla kobiet w ciąży.

    przywileje ciężarnej w społeczeństwie

     

    To tylko kilka powodów, dla których warto schować wstyd do kieszeni i prosić o ustąpienie miejsca w tramwaju czy przepuszczenie w kolejce. W końcu odpowiadasz nie tylko za siebie, ale za życie, które nosisz w sobie!

    Jak wygląda uprzywilejowanie kobiet ciężarnych w praktyce?

    Jestem w ciąży już drugi raz. Dlatego na własnej skórze przekonałam się, że z tymi przywilejami kobiet w ciąży bywa różnie.

    W praktyce, bardzo rzadko zdarza się, że bez upominania się ktokolwiek przepuści Cię w kolejce. Najgorzej jest w wszelkiego rodzaju przychodniach i laboratoriach. Nieraz oberwało mi się za to, że weszłam na badanie bez kolejki. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy na pierwszy rzut oka nie widać, że jesteś w ciąży. Choć czasem i to nie wystarcza.

    Wiele osób uważa, że kobiety w ciąży są uprzywilejowane za bardzo, bo przecież ciąża to nie choroba. To prawda. Nie ulega jednak wątpliwości, ze to naprawdę wyjątkowy czas, gdzie Twój organizm jest dodatkowo obciążony. Przede wszystkim jednak, nosisz w sobie nowe, kruche życie, które musisz chronić jak najlepiej się da!

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice