Schodząca skóra po opalaniu: najczęściej popełniane błędy!

31. 5. 2022 · 5 minut czytania

Schodząca skóra po opalaniu to duży problem estetyczny i częsty skutek nadmiernej ekspozycji na słońce. Dowiedz się, jak przyspieszyć proces regeneracji naskórka!

Sandra Słuszewska
Sandra Słuszewska
Schodząca skóra po opalaniu: najczęściej popełniane błędy!

Urlop kojarzy się nam z szumem morza, plażą i słońcem, które może być przyczyną przykrych konsekwencji. Nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych, szczególnie w godzinach szczytu (10-15) często prowadzi do poparzenia skóry. Problem staje się jeszcze bardziej poważny, gdy zapominamy o użyciu kremów z wysokim filtrem. Wówczas skóra zaczyna piec, łuszczyć się i schodzić. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, gdy po opalaniu schodzi skóra? Jak można złagodzić ten proces? Wyjaśniamy!

Ile czasu schodzi skóra po opalaniu?

Uszkodzony naskórek zaczyna się złuszczać zwykle po 3 dniu po nadmiernej ekspozycji na słońcu. Z reguły proces ten trwa kilka dni (około 7). Dlaczego po opalaniu schodzi skóra? Łuszczący się i schodzący naskórek jest często następstwem intensywnego opalania na słońcu, szczególnie gdy nie używamy odpowiednich zabezpieczeń w postaci kosmetyków z filtrami UV. To sprawia, że naturalna warstwa hydrolipidowa skóry (stanowiąca ochronę przed uszkodzeniami) ulega naruszeniu.
Ile czasu schodzi skóra po opalaniu

Jak przyspieszyć schodzenie skóry po opalaniu? Najczęściej popełniane błędy

Wiele osób zastanawia się, jak przyspieszyć schodzenie skóry po opalaniu. Należy jednak pamiętać, że ten proces jest naturalnym efektem uszkodzenia wierzchnich warstw naskórka. W związku z tym uszkodzony przy opalaniu naskórek powinien na początku sam się złuszczyć, by ostatecznie mógł powrócić do pierwotnego stanu. Zatem nie zaleca się przyspieszania tego procesu, zwłaszcza gdy łuszczeniu towarzyszą inne objawy takie jak swędzenie i zaczerwienienie. Czy można iść na solarium, jak schodzi skóra? Nie jest to rekomendowane podobnie jak:

    1. Ekspozycja na słońce  

    Trzeba dać skórze odpocząć od nadmiernej ekspozycji na słońce. Ponadto zaleca się smarowanie jej kremami z wysokimi filtrami. Jeżeli jesteś na urlopie i nie chcesz stracić dnia na siedzeniu w pokoju, oprócz odpowiednich środków zadbaj o właściwy ubiór, który ochroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

    2. Używanie peelingu zaraz po opalaniu

    Po tego typu kosmetyki można sięgnąć po 3-4 dniach, gdy dojdzie do regeneracji naskórka. Dlaczego nie można zastosować ich od razu po opalaniu? Peeling enzymatyczny lub mechaniczny może dodatkowo podrażnić skórę, która jest znacznie obciążona i potrzebuje czasu, aby się zregenerować. Musisz więc poczekać, aż zaczerwienienia znikną.

    3. Zrywanie lub zdrapywanie schodzącej skóry

    Nie należy tego robić, ponieważ można dodatkowo uszkodzić zdrowy naskórek. Pamiętaj, że skóra złuszcza się samoistnie i regeneruje we własnym tempie. Nie przyspieszaj tego procesu. Możesz jedynie mu pomóc poprzez zastosowanie odpowiednich kosmetyków nawilżających.
    Co stosować na schodzącą skórę po opalaniu

    Co stosować na schodzącą skórę po opalaniu?

    Łuszczący się naskórek wymaga przede wszystkim odpowiedniej pielęgnacji. Co zrobić, jeśli skóra schodzi po opalaniu? Należy ją zregenerować i odbudować jej płaszcz hydrolipidowy. Z tego względu warto sięgnąć po preparaty, które zapobiegają odparowywaniu wody z naskórka. Bardzo dobrze sprawdzają się także balsamy po opalaniu bogate w składniki odżywcze, takie jak: masło shea, olej kokosowy lub masło kokosowe. Ulgę może przynieść również mleczko do codziennej pielęgnacji po opalaniu Vichy Idéal Soleil, które skutecznie nawilża, redukuje nieprzyjemne uczucie świądu, pieczenie oraz ból.

    Po zakończeniu procesu schodzenia skóry można przejść do następnego etapu jej pielęgnacji, czyli złuszczania naskórka. W tym celu warto zastosować peelingi do ciała, które przyspieszają proces. Tym samym stanowią pomoc w odzyskaniu gładkiej skóry o równomiernej strukturze. Systematyczne złuszczanie naskórka przyczynia się również do wyeliminowania ewentualnych przebarwień, które powstają, kiedy skóra schodzi po opalaniu. Jeszcze raz przypominamy, że peelingu można używać, dopiero gdy dojdzie do zniknięcia podrażnień. W innym przypadku istnieje duże ryzyko pogłębienia problemu pieczenia i swędzenia skóry.

    Jeżeli chcesz utrwalić złoty kolor skóry, w tym celu użyj np. łagodzącego żel-kremu przedłużającego opaleniznę Bioderma Photoderm Gel-Creme Apres-Soleil Fraucheur, który dodatkowo nawilża i koi podrażnienia. Warto również sięgnąć po balsamy brązujące podtrzymujące w naturalny sposób efekt skóry muśniętej przez słońce. Wybierając samoopalacze (sztucznie przyciemniające koloryt naskórka), trzeba pamiętać, że wówczas zabarwiona skóra nie jest chroniona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Zaleca się więc równoczesne używanie odpowiednich preparatów z filtrem UV. 

    Co jeszcze zrobić, gdy po opalaniu schodzi skóra? Nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu, więc warto pić wodę i stosować kosmetyki o działaniu nawilżającym. Możesz wykorzystać do tego np. kojący żel po opalaniu z aloesem Alphanova Sun Bio lub kojący żel po opalaniu La Roche Posay Posthelios, które łagodzą podrażnienia. Kiedy skóra piecze i jest bardzo tkliwa, ulgę z pewnością przyniosą kosmetyki z D-pantenolem. Składnik ten znajdziesz np. w − piance na oparzenia słoneczne i termiczne Nordfarm Panthenol zapewniającej ochronę, wzrost elastyczności i nawilżenia skóry oraz przyspieszenie jej regeneracji.
    Schodząca skóra po opalaniu domowe sposoby

    Schodząca skóra po opalaniu — domowe sposoby

    Po ekspozycji na słońce, kiedy schodzi skóra po opalaniu, najlepiej wziąć chłodny prysznic. Dzięki temu można zmyć ze skóry resztki kosmetyków ochronnych, a także ewentualny piasek i sól morską, które dodatkowo podrażniają naskórek. Trzeba jednak pamiętać, że woda nie może być lodowata, aby nie narazić skóry na zbyt dużą różnicę temperatur. Po prysznicu zaleca się nasmarowanie ciała odpowiednimi preparatami nawilżającymi, np. żelem z aloesu o właściwościach łagodzących, regenerujących, odświeżających i chłodzących skórę.

    Podsumowanie

    Należy pamiętać, że promieniowanie słoneczne jest przyczyną większości przebarwień powstających na twarzy i poparzeń. Aby temu zapobiec, warto stosować odpowiednie preparaty z wysokim filtrem UV. Dzięki temu unikniemy podrażnienia skóry i będziemy mogli cieszyć się zaplanowanym wypoczynkiem na słońcu.

    Źródła:

    1. Gliwa E., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Wpływ promieniowania UV na skórę, https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/733/Gliwa_Gozdzialska_Jaskiewicz_Wplyw_promieniowania_UV_na_skore_2013.pdf;jsessionid=F4504332952B27D98875EC09FE7949EF?sequence=1 [dostęp: 30.05.2022]
    2. Kaniewska M. Podstawy anatomiczno-dermatologiczne w kosmetyce. WSiP 2013, wyd. I
    3. Bojarowicz H., Bartnikowska N., Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3): 596-601 http://www.phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-3-596.pdf [dostęp: 30.05.2022]

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Sandra Słuszewska
      Sandra Słuszewska
      Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat zdrowia, a także poznawać tajniki pielęgnacji skóry. Kocham rośliny, a moja dusza podróżnika sprawia, że zaczynam dzień od sprawdzenia tanich lotów na najbliższy weekend.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Sandra Słuszewska
      Sandra Słuszewska
      Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice